Nikon po neuveriteľných 7 rokoch predstavil nástupcu kompaktu s extrémnym objektívom, Nikonu COOLPIX P1000. Medzitým síce prišiel model P950, no ten nedosahoval taký rozsah.
Nikon COOLPIX P1100 je tak priamym nástupcom modelu z roku 2018, ktorý prináša mnohé parametre rovnaké, no aj pár zásadných zmien.
Telo je takmer rovnaké, to vidieť už na prvý pohľad. Pri ňom veľmi niet čo meniť, ovládacie prvky boli na správnom mieste už pred rokmi, takto Nikon aspoň ušetril čas a prostriedky. Fotoaparátu dominuje až gigantický objektív s rozsahom 24 – 3 000 mm, čo je vlastne 125-násobný zoom, pričom digitálne je možné z neho vytlačiť až neuveriteľných 6 000 mm, čo je 250-násobné priblíženie. Digitálne priblíženie ale, ako vieme, celkom slušne znižuje kvalitu záberu, nebude to inak ani v tomto prípade, nech sa aj nazýva Dynamic Fine Zoom.
Objektív má svetelnosť f/2,8 – f/8,0 a je zložený zo 12 členov, vrátane 5 optických členov z ED a jedného členu zo skla Super ED. Zároveň je po novom stabilizovaný dvojitou detekciou VR, ktorá je schopná stabilizovať obraz do 4 EV. Udržať by malo byť možné aj extrémny zoom iba z ruky.
Novinkou je autofókus režim na pozorovanie vtákov s vlastným režimom, ale aj režim na sledovanie Mesiaca či iných nebeských telesiel. Novinkou je aj režim ohňostroja, ktorý má zabraňovať preexponovaniu jasných oblastí snímky a umožní tak vytvárať zaujímavé zábery s dlhou expozíciou.
„Používatelia môžu navyše priradiť funkcie tlačidlám Fn1/Fn2 na voliteľnom diaľkovom ovládači Bluetooth ML-L7, čo prináša lepšie možnosti ovládania počas diaľkového snímania,“ píše Nikon o novinke. Samozrejmosťou je COOLPIX Picture Control, fotenie do JPEG a RAW či PASM režimy.
Snímač má 16 Mpx rozlíšenie, no len veľkosť 1/2,3″, ide tak o klasický snímač z kompaktov. Na zaostrovanie novinka využíva detekciu kontrastu. O chod novinky sa stará už známy procesor EXPEED. Maximálna rýchlosť kontinuálneho snímania je 7 fps.
Samozrejmosťou je 4K Ultra HD video, žiaľ iba s 30 fps. Práve pre vtáky či iné pohybujúce sa objekty by sa hodilo 60 fps. Nechýba ale časozberné snímanie či superčasozberné snímanie, ale ani čistý výstup HDMI na externý monitor.
Okrem elektronického hľadáčika s rozlíšením 1 024 x 768 px je možné využívať aj 3,2″ LCD displej s rozlíšením 640 x 480 px. Na ukladanie dát využijete SDXC karty.
Novinka je o čosi ľahšia ako predchodca, má 1,41 kg. Novinkou je USB-C port, cez ktorý sa aj nabíja batéria vo vnútri. Samozrejmosťou je Bluetooth a Wi-Fi pre spárovanie so smartfónom.
Novinka má prísť na trh ešte tento mesiac s cenou 1 199 €.