Solárne elektrárne sú síce výborným obnoviteľným zdrojom elektriny, ale tým, že zaberajú rozsiahle plochy pozemkov, majú aj dopad na životné prostredie.
Ak by sa však vybudovali v zdevastovaných lokalitách, tieto vplyvy by boli minimálne. Dobrú príležitosť na tento účel ponúkajú vyťažené povrchové bane. Tie, ak sa nerekultivujú – čo je dlhodobý a nákladný proces, ostávajú smutnou pripomienkou niekdajšej banskej činnosti.
The Nature Conservancy (TNC) a Cumberland Forest Limited Partnership sa vydali práve touto cestou a menia bývalé uhoľné bane v Apalačských vrchoch na centrá čistej energie. Práve oznámili nové dohody so spoločnosťami Sun Tribe Development a ENGIE na vybudovanie 14 solárnych fariem a troch batériových úložísk na celkovej výmere 360 akrov (145 ha) vo Virgínii, Tennessee a Kentucky.
Apalačské vrchy (Appalachian Mountains) sú horský systém na východe Severnej Ameriky (najmä v USA, sčasti aj v Kanade) s dĺžkou vyše 3 000 km. Tiahnu sa od ostrova Newfoundland na severe po mesto Montgomery v štáte Alabama na juhozápade.
Z hľadiska inštalovaného výkonu nepôjde o nejaké rekordné, či prevratné riešenia, ale tieto projekty nie sú len o čistej energii. Majú tiež ukázať, že čistú energiu možno rozvíjať v bývalých apalačských uhoľných baniach spôsobom, ktorý prospieva životnému prostrediu a miestnym komunitám.
Po spustení budú tieto projekty generovať elektrinu z fotovoltických panelov s výkonom približne 49 MW a pridajú aj 320 MW batériových úložísk. To má postačovať na napájanie 6 638 apalačských domácností.
Projekty Sun Tribe budú vo Virgínii a Tennessee. Zahrnú jednu solárnu farmu s výkonom 5 MW a tri záložné batériové systémy s výkonom od 80 MW do 150 MW. Tieto projekty skladovania zlepšia spoľahlivosť siete a prispejú k jej stabilizácii.
Spoločnosť ENGIE vybuduje 13 komunitných solárnych projektov vo Virgínii, Tennessee a Kentucky. Využije pritom finančné stimuly na základe amerického zákona o znížení inflácie, aby pomohli udržať nízke náklady. Výkon solárnych elektrární, ktoré prinesú prístup k čistej energii viacerým miestnym komunitám, sa bude pohybovať od 1 MW do 6 MW.
Ohlásené projekty vychádzajú z prvého kola spolupráce spoločností TNC, Sun Tribe a Dominion Energy s cieľom priniesť obnoviteľnú energiu do Apalačských vrchov. Od roku 2021 Sun Tribe a Dominion Energy pracujú na plánoch na výstavbu 140 MW obnoviteľných zdrojov energie na ôsmich miestach v Cumberlandskom lese. Prvý projekt, Wildcats Solar, je 10 MW solárna farma plánovaná vo Wise County vo Virgínii. Očakáva sa, že sa začne stavať do roku 2026 a ďalšie projekty z prvého kola majú byť funkčné do roku 2029.