Dáta zo sociálnej siete Facebooku sa objavujú tam, kde by nemali. Minulý rok skončili v rukách Cambridge Analytica, tentokrát sa objavili na serveroch Amazonu. Máme tu ďalší masívny únik?
S informáciou prišla firma UpGuard, ktorej tím odhalil, že ďalšie aplikácie tretích strán zbierali na Facebooku informácie a ich databázy boli uverejnené na internete. Ide o dve firmy – Culture Colectiva z Mexika, ktorá disponuje 540 miliónmi údajov vrátane komentárov, lajkov, reakcií, mien používateľov a ďalších informácií, ktoré sa dajú zneužiť na reklamné účely.
Druhým prípadom je aplikácia At the Pool, ktorej dáta boli uverejnené cez Amazon S3 bucket, cloudovom serveri spoločnosti Amazon. Táto databáza tiež disponovala informáciami o ID, používateľskom mene, pridaných priateľoch, lajkoch a tak ďalej.
Druhá menovaná databáza nie je taká rozsiahla ako Cultura Colectiva, no disponuje aj heslami viac ako 20 000 používateľov. Databázy boli po medializácii stiahnuté z cludových serverov. Otázne je, či ich mohol niekto za tú dobu zneužiť a problémom je, že samotný Facebook o situácii nevedel.
K úniku došlo ešte v čase pred vypuknutím kauzy s Cambridge Analytica. V takom prípade sa otvára otázka, koľko podobných firiem, ktoré zbierali dáta ešte existuje a koľko takýchto skrytých databáz ešte existuje. Facebook už medzitým sprísnil kontroly a tiež zaviedol audit, ktorý má odhaliť aplikácie, ktoré mohli zbierať a zneužiť používateľské dáta.
Na druhej strane, v mnohých prípadoch dáta poskytnú aj samotní používatelia dobrovoľne tým, že používajú aplikácie tretích strán na Facebooku. Tieto aplikácie dokážu na základe odpovedí, ktoré používateľ dobrovoľne zadá do aplikácie určiť a predpovedať ďalší obsah, ktorý sa mu bude zobrazovať.