Reklama

Účty slávnych osobností na Twitteri heknuté. O peniaze môžete prísť aj vy

Zdroj | Twitter
Richard Pliešovský
Zdroj | Twitter
Zdroj | Twitter

Známa platforma Twitter čelí bezprecedentnému hekerskému útoku, vďaka ktorému sú unesené účty mnohých známych osobností. Útok sa využíva na realizáciu podvodov s kryptomenou. Finančná škoda je v súčasnosti vyše 100-tisíc eur. Čo sa stalo a ako je to možné?

Mená ako Barack Obama, Jeff Bezos, Joe Biden, Elon Musk, Bill Gates, Kanye West, Michael Bloomberg ale aj Apple pozná zrejme každý. Vďaka tzv. sociálnemu inžinierstvu a poriadnej dávke naivity ľudí, prišlo mnoho z nich o svoje peniaze.

Hekeri po odcudzení účtov začali pomocou nich šíriť kryptopodvod. Svojim sledovateľom sľubujú rýchly zisk v kryptomene. Zločincom stačí zaslať ľubovoľnú sumu v bitcoinoch a oni mu obratom pošlú do jeho kryptopeňaženky dvojnásobnú hodnotu.

Twitter v reakcii na útok podnikol drastické opatrenia a blokuje nové správy od každého overeného používateľa bez ohľadu na to, či bol jeho účet zneužitý, alebo nie. Prístup vlastníkov k účtom sa obnoví až pokiaľ si Twitter bude istý, že ide skutočne o bezpečný účet a pôvodného majiteľa.

Pozrite si

V roku 2018 dosiahli krádeže kryptomien hodnotu takmer 1,5 miliárd eur

Ako sa to mohlo stať?

Twitter uviedol, že hekeri narušili jeho vnútorné systémy, čo potvrdzuje úvahy, že útok nemohol byť vykonaný bez prístupu k interným nástrojom spoločnosti so zamestnaneckým prístupom.

„Zistili sme, že ide o koordinovaný útok sociálneho inžinierstva ľuďmi, ktorí úspešne cielili na niektorých našich zamestnancov, aby získali prístup k interným systémom a nástrojom,“ uvádza vo svojom statuse Twitter.

Do hekerských útokov bolo očividne zapojeným viac ľudí, nejde tak o akciu jednotlivca. Twitter však nevysvetlil, aké nástroje útočníci získali, ani ako presne prebehol útok. Portál Motherboard priniesol informácie, že sa v hekerských kruhoch zdieľali snímky obrazovky interného nástroja, ktorý sa mal použiť na vykonanie prevzatia účtu, resp. použiť na resetovanie e-mailového účtu a obnovenie hesla.

Zdroj | coindesk

V kryptopeňaženke sa v čase písania článku nachádzalo 12,86503618 BTC, čo je v prepočte 103 504 eur, ktoré tam poslalo 374 ľudí.

Tento útok, na rozdiel od iných, využíva ľudskú chamtivosť. Komu vidina rýchleho zisku nezaslepí oči, rýchlo mu v nich zabliká výstražná kontrolka. Obratom získať dvojnásobok odoslanej sumy? No to isto!

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.