Každé leto raz skončí a študenti opäť zasadnú do školských lavíc. Aby išlo učenie ľahšie a rýchlejšie, pozreli sme sa na aplikácie a nástroje, ktoré by mohli pomôcť – nielen žiakom, ale aj učiteľom a rodičom.
Ministerstvo školstva odporúča viacero aplikácií a nástrojov. Jedným z nich je Kahoot! Využíva sa pri tvorbe súťažných kvízov, hlasovaní a otváraní diskusie. Je určený pre všetky vekové kategórie a predmety.
Požívateľské prostredie v Kahoot! je jednoduché a pomerne intuitívne. Dôležité je pochopiť princíp, na ktorom Kahoot! funguje. Na tvorbu a spravovanie vytvorených kvízov potrebujete webovú verziu aplikácie, do ktorej sa bezplatne registrujete na adrese kahoot.com. Cez podstránku create.kahoot.it potom vytvárate, upravujete a spúšťate pripravené kvízy. Zadania sa zobrazujú na veľkom displeji, alebo premietajú cez projektor.
Ako vytvoriť vzdelávaciu hru
Samotné kvízy sa nazývajú kahoots. Dokážete ho vytvoriť za niekoľko minút, záleží na vás aký náročný a obsiahly kvíz bude. Postup je podobný ako pri vytváraní prezentácií v Powerpointe. K otázkam sa odporúča pridávať grafika (obrázky a diagramy), alebo videá.
Predtým sa musíte registrovať, kde si môžete zvoliť možnosť Učiteľ, alebo Študent. Do textového poľa Škola, alebo univerzita napíšte názov vašej školy a vyplňte ďalšie požadované údaje. Následne sa dostanete do systému, v ktorom môžete vytvárať, upravovať a zdieľať vaše kvízy.
Po vytvorení celého kvízu (resp. ak ho chcete uložiť) kliknite na zelené tlačidlo v pravom dolnom rohu (Save and continue). Zobrazí sa vám zoznam otázok, ich poradie je možné ľubovoľne meniť. Celý kvíz si spustíte tlačidlom Play.
Ako hrať kvíz
Hra je najlepšia, ak sa do nej zapojí viac hráčov. Každý hráč má svoj vlastný 6-miesnty PIN a, ako sme už písali hore, zúčastňuje sa na kvíze zo svojho zariadenia. Okrem živých hier však môžete posielať aj kahoot výzvy. Tie nie sú na čas, účastníci ich plnia svojim tempom. To má využitie napríklad pri domácich úlohách, alebo tréningu na diaľku.
Zadania otázok a možnosti odpovedí sa zobrazujú na hlavnej obrazovke. Hráči na svojich zariadeniach vidia len štyri farebné plochy, ktorých farby a geometrické tvary sa zhodujú s obdĺžnikmi, ktoré prislúchajú jednotlivým odpovediam na obrazovke so zadaním a odpoveďami. Bodový systém umožňuje porovnávať vedomosti žiakov a takouto formou súťaže podporí študentské učenie.