Niektorým vám možno meno Andy Rubin niečo hovorí, no pre tých ostatných je dobré povedať, že ide o tvorcu populárneho mobilného systému Andorid. Približne pred dvoma rokmi odišiel z firmy Google a založil novú spoločnosť pod meno Playground Global, spoločnosť zameranú na podporu futuristických nápadov. Po nedávno uverejnenom blogu sa obraz o jeho firme opäť viac odkryl.
Samotná firma spája v sebe kombináciu podpori startupov, vývoja hardvéru a softvéru. To všetko vďaka obrovskej investícií viac než 260 miliónov eur. Playground chce pomôcť vytvárať zariadenia budúcnosti tým, že ponúkne spoločnostiam knižnicu predpripraveného hardvéru a softvéru dovoľujúcu komukoľvek vytvoriť ďalšiu veľkú vec (big thing)
Napríklad umelú inteligenciu. Neurónové siete sú všade v informatike. Najväčšie spoločnosti ako Facebook, Google či Microsoft zväčšujú svoje AI (umelá inteligencia) tými s cieľom inovovať existujúce služby.
Rubin chce vytvoriť katalóg týchto nástrojov a poskytnúť ich začínajúcim startaupistom tou istou cestou, ako on poskytol Android tvorcom nových smartfónov a tým im umožnil plne sa sústrediť len na vývoj hardvéru.
Centrála firmy dokáže pokryť 30 startupov s možnosťou využívať pokročilé vybavenie. K dispozícií bude viac druhov 3D tlačiarní, spektrálnych analyzátorov, zopár sieťových testerov a rôzne ďalšie užitočné zariadenia.
Hlavným cieľom firmy je však tvorba IoT (Internet vecí) alebo prepojenia čo najväčšieho počtu zariadení cez internet. Ako aj Rubin sám uvádza, zaoberá sa AI k tomuto aj uviedol zopár viet.
Ako si aj môžete prečítať, na dosiahnutie potenciálu AI je nutné dostať túto technológiu do zariadení po celom svete. Čim chce dosiahnuť, aby bolo možné zaznamenávať okolité prostredie a ďalej tieto dáta spracovávať.
Stačia hneď tieto dve vety, videný aspoň jeden film zo série Terminator a hneď môžete nadobudnúť pocit tvorby nového Skynetu.
Rubinov nápad vyzerá zaujímavo, mnohé veci už reálne exitujú. Smart domácnosti či chladničky už niesu sci-fi ale aj autá schopné zaparkovať samé a rôzne ďalšie inteligentné funkcie využívame v bežnom živote. Možno o niekoľko rokov sa aj pomyselný futuristický Skynet stane realitou.