Keď ilúzia reality, potom podľa možnosti čo najvernejšia. Od blikajúcich čiernobielych prenosov prekladaných „duchmi“ v obraze a sem-tam produkciou typu „šumo-zrno“ sme v časoch digitálnej televízie už poriadne ďaleko. Aktuálne si užívame (ak máme kde) radosť z obrazu vo vysokom rozlíšení. Ak hovoríme o takzvanom Full HD, máme na mysli zväčša 1080 prekladaných riadkov (1920 x 1080i). A ak máme to šťastie, že príslušný vysielateľ berie vec vážne, dodáva obsah v natívnom HD rozlíšení. Teda nie „zmajstrovaný“ signál vyrobený upscalingom zo štandardného TV signálu s rozlíšením 576i. Samozrejme najkrajší HD signál je z Blu-ray disku s progresívnym rozlíšením 1080p.
Dnes to však už neplatí. Hoci Full HD je stále vo fáze rastu, čoraz častejšie sa začína skloňovať Ultra HD. Televízory s rozlíšením Ultra HD, alebo tiež 4K (3840 x 2160 obrazových bodov, čo je štvornásobok v porovnaní so súčasným HDTV), sa objavili len nedávno, zato tohto roku sa s nimi roztrhlo vrece. Niet významného výrobcu, ktorý by sa od Ultra HD obrazoviek dištancoval.
Tip: IFA 2013 | Panasonic predstavil svoj prvý Ultra HD televízor!
Problémom je však prakticky totálna absencia multimediálneho obsahu v rozlíšení 4K, takže televízor kúpený za nekresťanské peniaze vám bude momentálne len na iluzórny pocit výnimočnosti. Chýba obsah v káblovkách, v sieťach IPTV, na internete, na diskoch a o DVB-T, prípadne DVB-T2 ani nehovorím. Príčinou je najmä extrémne veľká šírka pásma potrebná na prenos videostreamu. Nádej prichádza s novým kodekom H.265. Tento nový štandard, označovaný aj High Efficiency Video Coding (HEVC), bol ratifikovaný v januári 2013 a je nástupcom MPEG-4 (H.264).
S novou generáciou kompresie a kódovacích technológií šírka pásma pre Ultra HD vysielanie čoskoro dosiahne úroveň, ktorá bude atraktívna aj pre DTH (satelitných) vysielateľov. Štandard HEVC je totiž približne dvojnásobne efektívnejší ako MPEG-4 a umožňuje prenos Ultra HD kanála pri dátovom toku 20-25 Mbit/s. To je síce šírka celého MUX-u v DVB-T, ale pri satelitnom vysielaní sa už s takýmto pásmom dá pracovať. Potvrdzuje to aj spoločnosť SES, ktorá prvýkrát testovala Ultra HD vysielanie už minulý rok v septembri počas konferencie IBC 2012 v Amsterdame. Ultra HD prenos bol vtedy uskutočnený v spolupráci so Sony s využitím MPEG-4 AVC (H.264) pri dátovom toku 50 Mbit/s, cez satelity ASTRA na orbitálnej pozícii 23,5°E.
SES otestovala Ultra HD vysielanie aj s využitím nového HEVC štandardu. Stalo sa to počas SES Industry Days v apríli 2013. S využitím kódovania ProMedia Xpress od firmy Harmonic a referenčného dekódovacieho systému pre štandard HEVC (zariadenie BCM7445 spoločnosti Broadcom) na príjem Ultra HD vysielania kódovaného v štandarde HEVC bol vysielaný signál 4K vo formáte DVB-S2 pri dátovom toku 20 Mbit/s.
A vývoj ide ďalej. Na tohtoročnej konferencii IBC 2013 predstavila SES spolu so svojimi partnermi dva Ultra HD demo kanály v štandarde HEVC. Na prvom kanáli so SES spolupracujú spoločnosti Sky Deutschland a Harmonic a ponúknu obsah v Ultra HD vrátane športových podujatí, filmových trhákov a dokumentov. Prvé set-top boxy pre koncových spotrebiteľov budú značky Humax a Technicolor a program bude testovaný na 4K TV prijímačoch s 84’’ obrazovkou od Sony. Druhý Ultra HD kanál je výsledkom spolupráce SES a inštitútu Fraunhofer Heinrich Hertz a zabezpečí vysielanie obsahu v Ultra HD s HEVC kódovaním s vyšším (presne nešpecifikovaným) počtom snímok za sekundu.
Prečítajte si: Japoncom nestačí Ultra HD, olympiádu chcú vysielať v Super Hi-Vision
Podľa odhadov analytikov má byť v roku 2013 celosvetovo predaných len 500 tisíc Ultra HD TV prijímačov, no v roku 2020 sa podľa IHS Electronics & Media očakáva nárast na 100 miliónov. Zároveň majú Ultra HD prijímače v tomto období tvoriť až tretinu predaja všetkých televízorov. V tomto období už nebudú 4K televízory len na ozdobu, keďže sa očakáva, že cez satelit bude vysielaných 100 až 200 Ultra HD programov a široká ponuka obsahu bude aj prostredníctvom internetu, káblových operátorov a na pamäťových médiách.
Foto: Westinghouse, Techbox, SES