Reklama

Japoncom nestačí Ultra HD, olympiádu chcú vysielať v Super Hi-Vision

Juraj Procházka

 

Spoločným problémom nových televíznych technológií je, že ponuka obsahu ďaleko zaostáva za možnosťami hardvéru. Ani taká „obyčajná“ HDTV s rozlíšením 1080p sa stále príliš neudomácnila v našich obývačkách a neplatí to len o Slovensku. Pomaly začínajú „rašiť“ – stála viac na výstavách, než v obchodoch – aj Ultra HD televízory, ale neboli by to Japonci, aby nedráždili tigra s niečím výnimočným. Ale pekne po poriadku.

LG UHD

Hoci v ekonomicky zdatnejších krajinách s bohatými TV spoločnosťami je HD obsahu v káblovkách a na satelite pomerne dosť, stále je to väčšinou len prekladaný formát 1080i. Téza o nedostupnosti obsahu platí v podstatne vyššej miere o 3D vysielaní, ktoré je tak trochu smutnou kapitolou technických dejín (a v tejto podobe dosť možné, že aj slepou uličkou) a to nehovoríme o formáte UltraHD, ktorý je označovaný aj ako 4K (rozlíšenie 3840×2160 bodov). Ultra HD televízorov sa síce tohto roku vyrojilo požehnane, (za, bratru, necelých dvadsať litrov si môžete 84 palcový kúsok od LG kúpiť aj u nás), ale okrem frajeriny s ním veľa ultra-zážitkov zatiaľ nezažijete.

Neprehliadnite: 84-palcový Ultra HD televízor a ďalšie novinky LG na Slovensku!

Chýba TV vysielanie, chýbajú nosiče (na Blu-ray celovečerný film v UHD s kódovaním H.264/AVC nevojde), chýba obsah v káblovke, na satelite, v DVB-T/T2 ani nehovorím a zatiaľ chýba UHD video aj na internete. Ľady sa pohnú, ale bude to také dva, tri, päť, sedem rôčkov trvať – v závislosti od toho, čo máme na mysli. UHD optické disky by mohli prísť ako prvé už o rok, alebo o dva, spolu s internetovým prenosom. Pomôže nový kodek s vysokou kompresiou, ktorá stlačí dátový tok. Reč je o kodeku H.265, označovanom aj HEVC (High Efficiency Video Coding).

UHD kamera1

SHV kamery používajú 33 megapixlový CMOS senzor.

Mimochodom, ten poteší všetkých IPTV operátorov aj fanúšikov internetového videa aj pri prenose obrazu s nižším rozlíšením. Pre rovnakú kvalitu totiž vystačí s polovičným bitrate oproti MPEG-4 H.264 AVC. Cesta do éteru potrvá dlhšie a odborníci svorne udávajú koniec tejto dekády.

UHD rozlíšenie

Porovnanie rozlíšenia podľa počtu zobrazovaných bodov pri rôznych štandardoch. Samozrejme, je to obľúbená marketingová haluz – brankár chytajúci penaltu v hornom rohu bránky sa vojde celý na obrazovku SD TV, ako aj 8K UHD. V tom druhom prípade mu však budete môcť spočítať aj chlpy na brade.

Ale do roku 2020 chce spustiť vysielanie v novom formáte aj japonská televízna spoločnosť NHK. Na počesť olympiády v Tokiu však nechystá vysielanie UHD, ktoré je vysnívanou métou bežných konzumentov reality show a podobných „dychoviek a dejchánkov“, ale „trochu“ silnejší kaliber – Super Hi-Vision. Tento formát v skratke označovaný ako SHV má rozlíšenie 7680 x 4320 bodov (teda 16x viac ako Full HD s 1080p). Na SHV obrazovke sa nachádza 33,2 megapixlov, kým Full HD má len 2,1 Mpix. Ako sme hovorili, hardvér napreduje rýchlejšie než jeho využiteľnosť. Nejaké prototypy obrazoviek so Super Hi-Vision sa už objavili, ale boli to skôr akademické záležitosti, lebo obsahu niet.

UHD kamera2

Kocková 8K kamera váži len 4 kg.

NHK však nie je výrobca televízorov, hoci na vývoji štandardu aktívne pracuje už niekoľko rokov. Nápad teda neprišiel ako inšpirácia po voľbe Tokia za dejisko olympijských hier v roku 2020. NHK má technológiu pre 8K UHD k dispozícii v podstate už dnes – kamery, aj prijímače. Na aktuálnej výstave a konferencii IBC 2013 v Amsterdame prezentuje živé televízne vysielanie v rozlíšení Super Hi-Vision.

 

UHD 8K TV

NHK prezentuje 8K SHV televíziu na IBC 2013 v Amsterdame. Neskrýva, že používa HEVC dekódovanie v reálnom čase. Technológia dozrela.

Keďže na technológii pracuje už roky, vieme aj to, že súčasťou televíznej normy bude aj priestorový zvuk s neuveriteľným počtom 22.2 kanálov. S kompatibilným domácim kinom to bude veru iné 3D prežívanie virtuálnej reality. Na záznam takéhoto zvuku NHK dokonca vyvinula špeciálne mikrofóny. Kanály sú v podstate rozložené v troch rovinách – dole, v strede a hore, pričom v každej rovine je zvuk smerovo rozlíšený na 3 predné, dva bočné a dva zadné kanály. NHK naznačila, že v roku 2020 mieni SHV vysielanie začať šíriť prostredníctvom satelitu, takže pokrytie v krajine bude prakticky dokonalé. Je pravdepodobné, že dovtedy už bude na trhu aj slušná ponuka prijímačov. Hovoríme o japonskom trhu, pravdaže.

Foto: Gizmag, Wikipedia

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.