Reklama

Túžite navrhovať lietajúce autá? Udacity vyškolí inžinierov

Zdroj | Udacity
Juraj Procházka
Zdroj | Udacity
Zdroj | Udacity

Máte radi technologické výzvy a občas dvíhate latku poriadne vysoko? Nová ponuka spoločnosti Udacity v neobvyklom kurze vám to umožní. Posuniete sa doslova do nebies.

Rýchlokurz (leteckej) geniality

V hre sú totiž autonómne lietadlá, lietajúce autá a letecká robotika. Znie to dostatočne exoticky, všakže? Pritom ide o reálnu, aj keď nie práve lacnú možnosť štúdia.

Nový kurz z e-learningovej školy Udacity povzbudzuje študentov, aby sa, obrazne povedané, dostali na oblohu. Od februára totiž Udacity otvára “Flying car nanodegree program”, ktorý poskytne študentom príležitosť rozvíjať svoje zručnosti v rámci leteckého inžinierstva, a zároveň sa veľa dozvedieť o systéme lietajúcich automobilov a robotických dronov.

Pozrite si

Uber berie lietajúce autá vážne, má posilu z NASA

Spoločnosť Udacity pod vedením profesora Stanfordskej univerzity Sebastiana Thruna, ktorý sa v Google X venoval aj projektom autonómnych áut, oznámila, že spúšťa kurz na vzdelávanie inžinierov v oblasti robotiky a letectva, špecializovaný na požiadavky lietajúcich automobilov. Kurz bude pozostávať z dvoch častí v trvaní po 12 týždňov, ale nebude práve lacný. Za obidve časti Udacity od účastníkov zinkasuje spolu 2400 USD.

Udacity bola založená v roku 2011 a ponúka veľké množstvo on-line kurzov pre široké masy záujemcov. Podľa najnovších údajov sa do bezplatných kurzov zapísalo viac ako štyri milióny študentov a vyše 11 000 sa zúčastnilo na programoch nanodegree.

Zmeniť sen na skutočnosť

Donedávna boli lietajúce autá len doménou fantázie školákov a tvorcov sci-fi, ale dnes sú z týchto školákov vysokoškoláci a inžinieri, a mnohí pracujú na premene týchto snov na realitu.

Po príklady nemusíme chodiť ďaleko, veď slovenský AeroMobil už dokáže reálne lietať a čoskoro by sa mal aj vyrábať. Do „hry o nebo“ však vstupujú aj podstatne väčší hráči, ako Airbus, Uber, Toyota, alebo čínska spoločnosť Zhejiang Geely Holding Group Co. Tá je aj majiteľkou automobilky Volvo a vlani získala firmu Terrafugia, ktorá sa už dlho zaoberá vývojom lietajúcich áut.

Pozrite si

Matka Volva kúpila Terrafugiu. Sú lietajúce autá za dverami?

Nový kurz Udacity sa zameriava na záujemcov o lietajúce autá, drony, autonómne systémy a budúcnosť inteligentnej dopravy. Nepôjde však o nejaké „hobby vzdelávanie“. Študenti, ktorí sa zúčastnia kurzu, absolvujú dva online trimestre a na štúdium si budú musieť vyčleniť aspoň 15 hodín týždenne.

Prvá časť kurzu v trvaní troch mesiacov sa bude venovať leteckej robotike a stojí 899 dolárov (so zľavou 300 USD za včasné prihlásenie). Druhá trojmesačná časť kurzu bude zameraná na inteligentné letecké systémy a stojí 1 200 dolárov.

Pozrite si

Toyota podporí vývoj lietajúceho auta. V roku 2020 má zažať olympijský oheň

Kurzu sa však nebude môcť zúčastniť ktokoľvek. Udacity od uchádzačov vyžaduje určité úvodné vedomosti a zručnosti. Patria sem znalosti matematiky (vrátane lineárnej algebry a štatistiky) a základnej fyziky. Požadované sú tiež skúsenosti s programovaním v prostredí Python a C ++.

Pre záujemcov, ktorým potrebné vedomosti chýbajú však Udacity ponúka množstvo bezplatných, aj platených kurzov, v ktorých môžu potrebné zručnosti získať.

Meniť sny o lietaní na skutočnosť

Kurz sľubuje, že pripraví študentov na vedúcu pozíciu v „technologickej a spoločenskej revolúcii“, akú by mali lietajúce autá podľa Udacity predstavovať. Pripomeňme, že v tomto sa názor predstaviteľov Udacity nelíši od tvorcov AeroMobilu a ďalších nadšencov lietajúcich áut.

Pozrite si

Videli sme AeroMobil 4.0, svetový unikát zo Slovenska

„V tomto programe sa naučíte od odborníkov svetovej úrovne pracovať s najnovšími nástrojmi a riešiť problémy v reálnom svete, od pomoci pri havárii, až po koordináciu flotily,“ uvádza sa v propozíciách kurzu. „Zvládnete technológie v oblasti plánovania, ovládania, koordinácie a ďalšie. Dôležité je, že sa naučíte vytvoriť kód pripravený pre lietadlo, ktorý môžete vyskúšať na vlastných dronoch. “

Profesor Thrun má v oblasti osobných lietajúcích strojov bohaté skúsenosti. Pomohol vytvoriť aj ultraľahký elektrický lietajúci stroj, alebo „lietajúci bicykel“ Kitty Hawk Flyer.

Tím vývojárov Kitty Hawk Flyeru hovorí o poslaní „zmeniť sen osobného lietania na realitu“. Možno aj medzi absolventami kurzu Udacity sa nájdu nadšení inžinieri, ktorí tento sen pomôžu realizovať.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.