Reklama

Turecko môže cenzúrovať Netflix a ďalšie streamovacie služby

Zdroj | Netflix
Michal Spiegel
Zdroj | Netflix
Zdroj | Netflix

Turecko sprísňuje dohľad nad streamovacími službami a to sa týka aj Netflixu, ktorý má v krajine okolo 230 000 používateľov. Čo to pre streamovacieho giganta znamená?

Turecko tiež môže od týchto služieb žiadať informácie o používateľoch. Zástancovia nového zákona hovoria o tom, že kontrola je potrebná kvôli národnej bezpečnosti a tiež kvôli ochrane verejnej morálky v krajine. Odporcovia tvrdia, že pravidlá na kontrolu sa zneužívajú na umlčanie opozície a iných názorov.

Zdroj | Netflix
Pozrite si

Koľko platíme za dáta v porovnaní so svetom a aký rýchly máme internet?

V Turecku musia streamovacie firmy založiť miestne pobočky vrátane kancelárií a tiež si musia kúpiť licencie, ktoré stoja vyše 15 000 €.

O cenzúre rozhoduje orgán RTÜK, v ktorom sedí deväť členov volených parlamentom. Päť členov do orgánu, ktorý by sa dal prirovnať k slovenskej Rade pre vysielanie a retransmisiu nominovala súčasná vládna strana AKP. RTÜK už teraz zakazuje na televíznych kanáloch zobrazovanie alkoholických nápojov či nadávok. Najnovšie zákon umožňuje takéto zákazy aj pre streamovacie služby.

Problémom tiež je, že nový zákon je veľmi vágny a v princípe sa môže týkať aj YouTubu, ktorý by tiež mohol spadať pod cenzúru zo strany RTÜK.

Na druhej strane treba dodať, že pre Netflix sa nemusí nič zmeniť. Spoločnosť Netflix je pod štátnym dohľadom aj v Holandsku už od roku 2015. Dôvodom je, že Netflix musí v krajine dodržiavať miestne zákony, keďže tam má sídlo. Na obsahu sa tento dohľad nijako neprejavil.

Uvidíme, ako bude nový turecký zákon vyzerať v praxi, no Turecko už teraz kontroluje obsah na internete a v televízii. V krajine sa napríklad nedostanete na Wikipédiu, keďže je už viac ako rok zablokovaná štátnymi úradmi.

Čo sa týka samotnej služby Netflix, tá je dostupná takmer v každej krajine sveta okrem Číny, Severnej Kórey, Sýrie a polostrova Krym.

Zdroj | Wikipedia
Pozrite si

4 najlepšie stránky pre fanúšikov Netflixu

Turecko nie je prvou krajinou, kde môže dôjsť k cenzúre Netflixu. V minulosti bola napríklad z Netflixu pre Saudskú Arábiu stiahnutá epizóda show, v ktorej hlavný aktér kritizoval saudskoarabský režim. Prísne pravidlá a kontrolu nad internetovým obsahom má aj Egypt či Tunisko.

S nastupujúcimi streamovacími službami, ktoré v najbližšom roku doplnia ďalší giganti ako napríklad Disney, bude čoraz viac ľudí prechádzať z TV na internet, čo znamená, že úrady v jednotlivých krajinách budú na tento trend reagovať. Uvidíme, či reakciou bude iba preventívna kontrola, alebo aj cenzúra.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.