Reklama

Trumpove clá znovu otvárajú otázku, či prežije Bitcoin dolár

Zdroj | Art Rachen | Unsplash
Fumbi
Zdroj | Art Rachen | Unsplash
Zdroj | Art Rachen | Unsplash

Nové clá, ktoré zaviedol Donald Trump, vyvolali vlnu obáv medzi investormi a analytikmi. Mnohí začínajú vážne uvažovať, či Bitcoin môže časom nahradiť americký dolár ako hlavný uchovávateľ hodnoty.

Podľa Jeffa Parksa z investičnej firmy Bitwise už táto myšlienka nepôsobí ako teória, ale ako reálna možnosť, s ktorou sa treba vysporiadať.

Generálny riaditeľ Bitwise, Hunter Horsley, dodal, že dôvera v dolár slabne a iné svetové meny na tom nie sú o nič lepšie. Zlato síce dlhodobo slúžilo ako bezpečný prístav, no jeho fyzické skladovanie a preprava je komplikovaná. Bitcoin tak podľa neho ostáva ako jedna z posledných alternatív pre investorov.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | NASA

Od začiatku roka klesol index dolára (DXY) o takmer 6 %, aj napriek očakávaniam Wall Street, že nové clá jeho hodnotu posilnia. Trump podpísal 2. apríla výkonný príkaz, ktorý zavádza základné clo vo výške 10 % na všetok dovoz do USA.

Tvrdšie clá voči krajinám s veľkým obchodným deficitom vstúpili do platnosti 9. apríla. Ešte v tento deň však vo večerných hodinách Trump zaviedol 90-dňový odklad na všetky nové clá voči väčšine obchodných partnerov, s výnimkou Číny. Voči Číne Trump zdvihol clá na dovoz vo výške 125 % po tom, čo Čína uvalila 84 % clo na dovoz tovarov zo Spojených štátov.

Ekonomická neistota a obavy z recesie ovplyvňujú nielen akciové, ale aj kryptomenové trhy. Autor knihy o Bitcoine Saifedean Ammous tvrdí, že problém nie je len v obchodnom deficite s konkrétnymi krajinami, ale v celosvetovom deficite podporovanom tlačením „nepravých peňazí“. Riešenie podľa neho spočíva v prechode na „tvrdú menu“, ako je zlato alebo Bitcoin, a ukončení závislosti sveta od dolára.

Hackeri ukrývajú vírusy kradnúce kryptomeny do falošných Office doplnkov

Bezpečnostná firma Kaspersky upozorňuje na nový trik hackerov, ktorí sa snažia ukradnúť kryptomeny pomocou škodlivého softvéru ukrytého vo falošných doplnkoch pre Microsoft Office. Tieto falošné rozšírenia boli nahrané na stránku SourceForge, kde pôsobia ako legitímne nástroje.

Jeden z nich, nazývaný “officepackage”, obsahuje skutočné Office doplnky, no zároveň ukrýva malware ClipBanker. Ten sleduje, keď používateľ skopíruje kryptomenovú adresu do schránky, a automaticky ju nahradí adresou útočníka. Takto môžu byť prostriedky omylom poslané nesprávnemu príjemcovi. Útočníci navyše cez Telegram získavajú údaje o zariadení obete vrátane IP adresy, krajiny či používateľského mena.

Zdroj | Getty Images / Unsplash

Malware má aj ďalšie funkcie – dokáže sa sám vymazať, ak zistí, že už bol na zariadení nainštalovaný alebo že beží antivírus. Niektoré súbory sú nápadne malé alebo umelo „nafúknuté“, aby pôsobili ako pravý inštalátor. Kaspersky tiež uvádza, že až 90 % obetí pochádza z Ruska.

Kaspersky odporúča inštalovať softvér výhradne z oficiálnych a overených zdrojov. Falošné verzie programov, ktoré sa šíria mimo oficiálnych stránok, často obsahujú vírusy. V súčasnosti sa objavujú aj ďalšie formy malvéru – napríklad tie, ktoré na Androide predstierajú legitímne aplikácie, aby vylákali seed frázy od používateľov.

USA ruší tím na boj proti kryptozločinu

Americké ministerstvo spravodlivosti (DOJ) zrušilo svoj Národný tím pre presadzovanie kryptomenovej legislatívy (NCET), ktorý vznikol v roku 2022 počas Bidenovej vlády. Tento tím zohral dôležitú úlohu pri vyšetrovaní veľkých krypto prípadov – vrátane rekordnej dohody s burzou Binance a jej generálnym riaditeľom Changpengom Zhaom vo výške 4,3 miliardy dolárov.

Zdroj | unsplash/Guilherme Stecanella

Podľa interného memoranda zo 7. apríla, ktoré získal portál crypto.news, nový námestník ministra spravodlivosti Todd Blanche oznámil, že tento tím ukončí svoju činnosť. Prebiehajúce vyšetrovania, ktoré nespĺňajú nové kritériá, budú ukončené. DOJ sa po novom zameria výlučne na vážne trestné činy súvisiace s kryptom, ako sú terorizmus, obchodovanie s drogami, obchodovanie s ľuďmi, organizovaný zločin a hackerské útoky.

Ministerstvo tiež prestane stíhať vývojárov za kód, ktorý niekto iný zneužije. Vývojári a firmy ako burzy, peňaženky či miešacie služby (napr. Tornado Cash) už nebudú trestaní za chyby používateľov alebo technické porušenia zákona bez úmyslu. Blanche kritizoval predchádzajúci prístup ako “reguláciu prostredníctvom trestného stíhania” a označil ho za neuvážený.

Obsah pokračuje pod reklamou

Hoci vývojári a niektoré kryptofirmy zmenu vítajú, odborníci varujú, že zníženie dohľadu by mohlo viesť k nárastu podvodov a trestnej činnosti. Kritici sa obávajú, že laxný prístup môže povzbudiť zlomyseľných aktérov, aby pôsobili bez obáv z následkov. Chýbajúci dohľad by tak mohol podkopať dôveru verejnosti v kryptomenový trh.

Ethereum zaostáva za Bitcoinom

Od svojho spustenia v roku 2015 Ethereum prekonalo výkonnosť Bitcoinu iba v 15 % obchodných dní, upozorňuje analytik James Check. Väčšinou sa mu v porovnaní s Bitcoinom darilo len v prvých dvoch rokoch a krátko na prelome rokov 2019 a 2020.

Za posledných päť rokov však Bitcoin konzistentne prevyšoval Ethereum, a 9. apríla sa ich pomer (ETH/BTC) prepadol na päťročné minimum 0,018. Pre porovnanie – posledný raz bol na takejto úrovni koncom roka 2019, keď sa Ether obchodoval za 125 dolárov a Bitcoin za 7 000 dolárov. Dnes sa Ethereum prepadlo pod 1 450 dolárov, čo je menej než jeho vrchol z roku 2018.

Zdroj | Apple

Zatiaľ čo Bitcoin za posledných sedem rokov narástol o 275 %, Ethereum vymazalo väčšinu svojich ziskov. Niektorí priaznivci siete vyjadrili obavy, že počet aktívnych adries na Ethereum mainnete sa už roky nemení. Výskumníci však poukazujú na to, že veľa aktivity sa presunulo na Layer-2 riešenia, ako sú Arbitrum a Optimism, kde výrazne rastie hodnota uzamknutá v smart kontraktoch.

Aj keď väčšina dlhodobých investorov je aktuálne v strate, analytici tvrdia, že Ethereum sa blíži k prepredaným úrovniam, podobným tým z rokov 2018 a 2022. To môže znamenať, že cena sa približuje k dnu, ktoré by mohlo byť niekde okolo 1 000 dolárov.

Tento článok vznikol v spolupráci so slovenskou krypto spoločnosťou Fumbi, ktorá prináša kryptomeny bližšie k vám.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.