Reklama

Trump podpísal príkaz o strategickej BTC rezerve

Zdroj | Michael Förtsch | Unsplash
Fumbi
Zdroj | Michael Förtsch | Unsplash
Zdroj | Michael Förtsch | Unsplash

Americký prezident Donald Trump podpísal výkonný príkaz, ktorým vytvoril „Strategic Bitcoin Reserve“ (Strategickú rezervu Bitcoinu) a „Digital Asset Stockpile“ (Zásobu digitálnych aktív). Tieto rezervy budú spočiatku financované kryptomenami, ktoré boli zhabané vládou v rámci rôznych trestných prípadov.

Podľa Davida Sacksa, šéfa Bieleho domu pre umelú inteligenciu a kryptomeny, bude Bitcoinová rezerva slúžiť ako „digitálny Fort Knox“ – vláda USA nebude Bitcoin z rezervy predávať, ale bude ho uchovávať ako rezervu. Rezerva bude založená na Bitcoinoch, ktoré vlastní americké ministerstvo financií, pričom ďalšie federálne agentúry budú skúmať svoje právomoci na prevod vlastnených Bitcoinov do rezervy. Financovanie ďalšieho nákupu Bitcoinov má prebiehať bez dodatočných nákladov pre daňových poplatníkov.

Zdroj | Art Rachen
Obsah pokračuje pod reklamou

Súčasťou výkonného príkazu je aj vytvorenie zásoby digitálnych aktív zahŕňajúcej kryptomeny mimo Bitcoinu. Vláda plánuje získať tieto aktíva len prostredníctvom zhabaných kryptomien, bez priameho nákupu. Minister financií bude mať právomoc určiť stratégie pre zodpovednú správu tejto zásoby, vrátane možného predaja.

Trump uviedol, že rezervu môžu tvoriť aj kryptomeny ako XRP, Solana a Cardano, hoci podľa dostupných údajov americká vláda tieto aktíva zatiaľ nevlastní. Najväčším podielom v držbe vlády je 198 109 Bitcoinov v hodnote približne 17,87 miliardy dolárov, nasledované Ethereom a stablecoinom Tether. Sacks dodal, že nikdy nebola vykonaná úplná kontrola vládnych držieb kryptomien, pričom nový výkonný príkaz nariaďuje kompletný audit digitálnych aktív vlastnených federálnou vládou.

CleanSpark sa pripojí k indexu S&P SmallCap 600

Spoločnosť CleanSpark, ktorá sa zaoberá ťažbou Bitcoinu, sa od 24. marca stane súčasťou prestížneho amerického indexu S&P SmallCap 600. Tento index sleduje výkonnosť menších amerických spoločností, ktoré spĺňajú určité kritériá likvidity a stability. CleanSpark tak potvrdzuje svoju rastúcu ziskovosť aj napriek výkyvom na trhu po halvingu v apríli 2024.

Zdroj | X.com

Aby sa spoločnosť kvalifikovala na zaradenie do indexu, musí mať trhovú kapitalizáciu v rozmedzí 1,1 až 7,4 miliardy dolárov, voľne obchodovateľné akcie musia tvoriť minimálne 10 % celkových akcií a firma musí mať pozitívne zisky za posledné štyri štvrťroky. CleanSpark splnila všetky tieto podmienky, keď jej zisky v poslednom štvrťroku 2024 vzrástli na 241,7 milióna dolárov (0,85 dolára na akciu), čo je výrazný nárast oproti 25,9 milióna dolárov o rok skôr. Tržby medziročne stúpli o 120 % na 162,3 milióna dolárov.

CleanSpark tiež v priebehu februára zvýšila svoje bitcoinové rezervy o 6 % a teraz vlastní 11 177 BTC, čo ju radí medzi päť najväčších verejne obchodovaných držiteľov Bitcoinu. Väčšina ťažiarov zaznamenala po halvingu pokles príjmov, čo viedlo k tomu, že viaceré spoločnosti začali diverzifikovať svoje aktivity. Niektoré sa presúvajú na trh s umelou inteligenciou, kde je možné dosiahnuť vyššie príjmy ako pri tradičnej ťažbe kryptomien.

Podľa správy JPMorgan z augusta 2024 sa CleanSpark spolu s Riot Platforms aktívne zapájajú do fúzií a akvizícií s cieľom znížiť náklady a zvýšiť výpočtový výkon (hashrate). Zároveň menšie spoločnosti, ako IREN a Cipher, sa zameriavajú na vyhľadávanie nových príležitostí s nižšími počiatočnými nákladmi.

Nový čip od Microsoftu môže skrátiť časovú odolnosť Bitcoinu pred kvantovým útokom

Nový kvantový čip od Microsoftu, Majorana 1, by mohol skrátiť čas potrebný na to, aby sa Bitcoin stal zraniteľným voči kvantovým útokom, tvrdí kryptoburza River. Microsoft predstavil čip 19. februára, čím sa pripojil k ďalším spoločnostiam ako Google, ktorá v decembri uviedla na trh svoj kvantový čip Willow.

Podľa platformy River je síce hrozba kvantového prelomenia kryptografie stále roky vzdialená, ale Majorana 1 by mohol tento čas skrátiť. Ak by sa výkon čipu zvýšil na 1 milión kvantových bitov (qubitov) do rokov 2027 až 2029, mohol by byť schopný prelomiť bitcoinové adresy počas niekoľkých dní alebo týždňov. River preto zdôrazňuje, že je dôležité riešiť tieto potenciálne zraniteľnosti včas, aj keď je kvantová hrozba ešte vzdialená.

Zdroj | Microsoft

Niektorí odborníci však tvrdia, že kvantové útoky sú nepravdepodobné, pretože kvantové počítače budú pravdepodobne najprv zamerané na tradičné banky a finančné inštitúcie, ktoré v roku 2023 držali aktíva v hodnote viac ako 188 biliónov dolárov. Na porovnanie, celková trhová kapitalizácia kryptomien je aktuálne okolo 2,7 bilióna dolárov.

Komunita už pracuje na riešeniach, ako je návrh BIP-360, ktorý by mohol cez soft fork zaviesť odolnosť Bitcoinu voči kvantovým útokom zmenou spôsobu podpisovania transakcií. Alexander Leishman, CEO River, súhlasí s tým, že kvantová hrozba nie je bezprostredná, no varuje, že ochranné mechanizmy bánk sú komplexnejšie ako samotná kryptografia, čo môže Bitcoin z dlhodobého hľadiska ohroziť.

Zdroj | Microsoft
Obsah pokračuje pod reklamou

Fetch.ai spúšťa 10-miliónový fond na podporu startupov v oblasti AI

Spoločnosť Fetch.ai, ktorá sa zameriava na umelú inteligenciu (AI) a funguje na platforme Cosmos, oznámila, že spúšťa akcelerátor v hodnote 10 miliónov dolárov. Cieľom je podporiť startupy vyvíjajúce riešenia v oblasti AI agentov, kvantového počítania a vysokovýkonných technológií.

Akcelerátor bude fungovať prostredníctvom Fetch.ai Innovation Lab, ktorý má centrá v San Franciscu, Londýne a Indii. Startupy zapojené do programu získajú finančnú podporu, odborné poradenstvo a prístup k technológiám Fetch.ai na zlepšenie a globálny rast svojich riešení. CEO Fetch.ai, Humayun Sheikh, uviedol, že AI agenti sa stanú novou vrstvou na vykonávanie moderných technologických procesov, pričom postupne nahradia API ako hlavný spôsob integrácie softvéru.

Program bude zahŕňať bootcampy, workshopy a prednášky odborníkov, pričom spolupracovať bude aj s medzinárodnými organizáciami, vrátane MIT Web.lab. Startupy dostanú šancu prezentovať svoje riešenia pred investormi a lídrami v odvetví. Fetch.ai tiež plánuje rozšíriť program globálne v spolupráci s ďalšími inovačnými centrami a výskumnými organizáciami.

Sheikh zdôraznil, že AI agenti budú kľúčoví aj pre ASI Alliance – partnerstvo medzi Fetch.ai, Ocean Protocol a SingularityNET, zamerané na urýchlenie vývoja a prijatia decentralizovanej umelej inteligencie. Hoci niektorí zakladatelia projektov na Solane sú k tejto vízii skeptickí, Fetch.ai verí, že AI agenti budú hrať dôležitú úlohu v budúcnosti kryptopriemyslu a technologických riešení.

Tento článok vznikol v spolupráci so slovenskou krypto spoločnosťou Fumbi, ktorá prináša kryptomeny bližšie k vám.


Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.