Reklama

Trump chce zrušiť zrušenie spaľovákov v Kalifornii od roku 2035

Zdroj | Tesla
Juraj Procházka
Zdroj | Tesla
Zdroj | Tesla

Najbohatší a najľudnatejší štát USA, Kalifornia, je zároveň priekopníkom v zavádzaní obnoviteľných zdrojov a „zelenej politiky“ ako takej.

Kalifornský program Clean Cars II, schválený počas Bidenovej administratívy, vyžaduje, aby všetky nové autá predávané v tomto štáte mali do roku 2035 nulové emisie.

Toto pravidlo je podporené špeciálnymi výnimkami Agentúry pre ochranu životného prostredia (Environmental Protection Agency, EPA), ktoré umožňujú Kalifornii stanoviť prísnejšie emisné normy ako federálne predpisy. Ostatné štáty, vrátane New Yorku a Washingtonu, sa zaviazali, že budú nasledovať jej príklad a spoločne pokryjú takmer 30 % amerického automobilového trhu.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

To tu ešte nebolo! Kalifornia zakáže motorové kosačky, fukáre či krovinorezy

Po nástupe Donalda Trumpa do úradu amerického prezidenta sú však tieto ciele ohrozené.
Trump je známym odporcom rôznych „zelených“ opatrení a po svojom znovuzvolení okamžite (už 2. krát) odstúpil od Parížskej klimatickej dohody. A zdá sa, že sa opäť rozprúdi aj boj o budúcnosť áut so spaľovacím motorom (ICE) v Kalifornii aj v celých USA. Nový šéf EPA Lee Zeldin začal prehodnocovať kalifornské výnimky zo znečistenia, ktoré štátu umožnili zakázať nové vozidlá so spaľovacím motorom od roku 2035.

Ak Zeldinova revízia povedie ku krokom Kongresu, mohlo by to zvrátiť právomoc Kalifornie stanoviť vlastné emisné pravidlá a utlmiť plány podpory elektromobilov vo viacerých štátoch.

Zdroj | Tesla

História sa opakuje. Trump už počas svojho prvého funkčného obdobia zrušil právomoc Kalifornie stanovovať si vlastné štandardy, ale po víťazstve vo voľbách v roku 2020 ju prezident Biden obnovil, aby podporil úsilie proti klimatickej zmene. Teraz Zeldin tlačí na to, aby sa záležitosť poslala do Kongresu, kde by republikánski zákonodarcovia mohli zrušiť výnimky pomocou zákona o preskúmaní Kongresom.

Tento vývoj prináša novú neistotu pre automobilky, ktoré už roky pripravujú prechod na elektromobilitu. Veľké automobilové spoločnosti investovali miliardy do vývoja a výroby elektromobilov očakávajúc, že ICE autá budú v niektorých štátoch do desiatich rokov utlmené. Ak budú kalifornské výnimky zrušené, budú musieť prehodnotiť svoje stratégie a prípadne oživiť výrobu spaľovákov.  

S výnimkou Tesly, ktorá vyrába len elektromobily, by to však pre výrobcov nemusel byť taký problém. Trh s elektromobilmi sa v posledných mesiacoch spomalil a niektoré automobilky kvôli nižšiemu dopytu obmedzili ich výrobu.

Zdroj | Bloomberg/Getty Images

Lee Zeldin, administrátor americkej EPA

Zeldinove kroky sa zameriavajú aj na ďalšie dva kalifornské programy: jeden obmedzuje emisie oxidov dusíka z ťažkých úžitkových vozidiel a druhý nariaďuje predaj nákladných vozidiel s nulovými emisiami.

Podľa zákona o čistom ovzduší musia štáty zvyčajne dodržiavať federálne predpisy o znečistení ovzdušia. Kongres však v minulosti udelil Kalifornii jedinečnú právomoc stanoviť si prísnejšie normy, ktoré majú prednosť pred federálnymi pravidlami, pokiaľ EPA udelí príslušnú výnimku. Ostatné štáty sa môžu rozhodnúť prijať tieto kalifornské predpisy schválené EPA.

Pozrite si

Niečo sa pokazilo? EU dotuje miliardami eur firemné autá so spaľovacím motorom

Pokiaľ budú spomínané výnimky zrušené, je pravdepodobné, že ak sa v budúcnosti dostanú k moci v USA demokrati, môžu sa ich opäť snažiť obnoviť. Takýto chaos vedie k neistote pre výrobcov automobilov aj kupujúcich. Osud zákazu nových áut so spaľovacími motormi v Kalifornii od roku 2035 zatiaľ spočíva v rukách amerického Kongresu. Výsledok tohto politického boja o budúcnosť dopravy v USA je neistý, ale schyľuje sa k nemu aj v EÚ.

Zákaz predaja spaľovákov od roku 2035, ktorý má platiť v EÚ, kritizujú nielen automobilky, ale aj niektorí politici a tlačia na jeho korekcie.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.