- #Aplikácie a hry
- 4 min.
- 15.4.2022
Trápi vás plná interná pamäť na Android smartfóne? Tieto tipy vám určite pomôžu
Aj vás trápi plná pamäť vo vašom smartfóne s operačným systémom Android? Poradíme vám, ako si manažovať priestor a ako sa zbaviť nepotrebných súborov.
V dnešnej dobe sa už nedá spoľahnúť ani na pamäťové microSD karty, pretože väčšina výrobcov sa ich zaradom zbavuje a spolieha sa len na interné úložisko.
Dôvod je ten, že interné úložiská sú rýchlejšie ako pamäťové karty a pri tých navyše hrozí, že časom sa môžu znenazdajky pokaziť a vy o vaše dáta kompletne prídete. Ak však máte v smartfóne pamäťovú kartu tak určite si tam aspoň zduplikujte vaše fotografie a videá.
Správnym krokom je aj voľba úložiska pri kúpe smartfónu. Dnešným najnižším štandardom je už 64 GB, ale ak veľa fotíte a nahrávate video, tak by ste sa mali poobzerať minimálne po kapacite 128 GB. Síce je to príplatok, ale ten neoľutujete.
Ak sme už načrtli nahrávanie videa, tak v nastaveniach si vždy pozrite, do akej kvality nahrávate. Čím vyššia kvalita, tým viac video zaberie priestoru. Napríklad také 4K video pri 60 fps si môže pokojne zobrať až 400 MB za minútu záznamu.
Fotografie aj videá zaberajú teda dosť priestoru a preto odporúčame si ich niekde aj priebežne zálohovať. Najjednoduchším riešením sú Fotky Google, teda aplikácia, ktorá je predinštalovaná v každom Android smartfóne.
Stačí si len povoliť zálohu a automatickú synchronizáciu a máte istotu, že aj keby sa vášmu smartfónu niečo stalo, fotky sú v bezpečí. K dispozícii je bezplatne 15 GB, ale toto virtuálne úložisko si viete za mesačný poplatok jednoducho rozšíriť.
Taktiež je na mieste aj občasné zredukovanie obsahu vašej galérie. Určite sa tam nájdu nepodarené kúsky, ktoré vám len zbytočne zaberajú váš obmedzený priestor. Lepšie už nebudú, odstráňte ich.
Ak patríte ešte do starej školy, ktorá si poctivo sťahovala hudbu, tak je načase prejsť na moderné riešenia v podobe streamovania hudby. Áno, síce k tomu potrebujete aktívne internetové pripojenie, ale už aj bezplatný účet napríklad na Spotify vám môže ušetriť desiatky gigabajtov hudby.
Dôležitým krokom je aj pozretie si histórie sťahovania. Kde-tu sa stiahne nejaký PDF súbor alebo niečo, o čom ani netušíte a mesiacmi sa to tam hromadí. Je dobré si raz za čas otvoriť a aj takto to ručne premazať.
Najmä smartfóny od Xiaomi, Redmi a POCO sú známe tým, že vám do smartfónu predinštalujú desiatky aplikácií, vrátane Netflixu a niekoľkých hier. To samozrejme tiež zaberá miesto, takže ak tieto hry a služby nepoužívate, odinštalujte ich a budete prekvapení, koľko zrazu máte miesta.
Ďalším pomocníkom by mohla byť aplikácia CCleaner. Tú nájdete v Google Play a má viac ako 100 miliónov stiahnutí. Niektoré smartfóny už majú predinštalovaný podobný čistič súborov, tak sa najskôr uistite, či to nemá aj ten váš.
Najskôr treba aplikácii udeliť potrebné povolenia. Aplikácia vám následne vyhľadá nepotrebné súbory, miniatúry obrázkov, prázdne priečinky, vyrovnávacie pamäte a ďalšie.
Stlačením tlačidla „Dokončiť čistenie“ sa všetky tieto súbory vymažú. Bezplatná verzia však obsahuje reklamy a platená stojí 1,99 eur mesačne alebo 7,99 eur ročne.
Sekcia Tipy vám ukáže nepotrebné dáta, málo používané aplikácie spolu s ich veľkosťou, najväčšie aplikácie aj aplikácie s najväčšou spotrebou batérie.
Nechýba ani prepojenie s cloudovými úložiskami ako Dropbox a Google Drive, ktoré vám tiež vedia ušetriť nejaké to miesto vo vašom smartfóne.
Je to rozhodne užitočná aplikácia a vy máte na jednom mieste prehľad o tom, čo vám zaberá najviac miesta a ktoré aplikácie ste už dlho nepoužili.