Výhody
- kompaktné rozmery
- sila signálu
Nevýhody
- neintuitívne nastavenia
Hneď zo začiatku si treba povedať dve dôležité veci, TP-Link TL-WR902AC AC750 je jeden z najhoršie nazvaných routerov na trhu. Prečo sa čoraz častejšie podobajú názvy routerov na sériové číslo? Tou druhou a podstatnejšou vecou je však to, že tento router nie je určený pre masy, práve naopak. V domácnosti príliš veľký zmysel nemá a jeho účel je extrémne špecifický.
Prvým a hlavným účelom routeru TP-Link TL-WR902AC je poskytovať bezdrôtové pripojenie, pre ktoré vám stačí Ethernet kábel a akýkoľvek zdroj energie, ktorý do routeru prúdi cez microUSB port. Typickým príkladom je tak cestovanie po hoteloch, v ktorých chýba Wi-Fi, no k dispozícii je aspoň káblové pripojenie. Čo sa týka bezdrôtového štandardu, ide o 802.11ac s maximálnou rýchlosťou 733 Mb/s, teda k dispozícii môžete mať súčasne 2,4 GHz a 5 GHz sieť.
Router je skutočne maličký a ak si odmyslíme potrebnú kabeláž, zmestí sa aj do vrecka. Rozmery našťastie kvalite pripojenia vôbec nepoškodili a v testovanej domácnosti router poskytol zhruba rovnaké pokrytie, ako jeho väčší súrodenec TP-Link Archer C20. Režim routeru je však len jedným z mnohých režimov, ktoré toto šikovné zariadenie ponúka.
Druhý režim, ktorý sa bude hodiť najmä na cestách, je režim Hotspot. Zariadenie sa v tomto režime pripojí na existujúcu sieť, z ktorej následne vytvorí súkromnú bezdrôtovú sieť pre vaše zariadenia. Ak teda napríklad nechcete, aby boli vaše zariadenia priamo na hotelovej alebo kaviarenskej Wi-Fi sieti, vytvoríte si vlastnú sieť s vlastným zabezpečením.
Zvyšné tri režimy sa zameriavajú na použitie v domácnosti. Konkrétne ide o režim prístupového bodu, režim opakovača a režim klienta. Režim prístupového bodu slúži na vytvorenie Wi-Fi siete z existujúceho routeru, aj keď dnes už väčšina routerov dokáže vytvoriť bezdrôtovú sieť aj bez použitia ďalšieho zariadenia.
Užitočnejší je režim opakovača, ktorý vám umožní rozšíriť existujúcu Wi-Fi sieť a dostať ju tak na miesta, kde nemá váš hlavný router dosah. Posledný režim klienta sa vám bude hodiť, ak potrebujete na Wi-Fi sieť napojiť zariadenie, ktoré dokáže prijímať iba káblové pripojenie. TP-Link prijme signál z bezdrôtovej siete a ten následne preposiela Ethernet portom do požadovaného zariadenia.
Možnosti týchto režimov znejú teoreticky skvelo, no ich nastavenie nie je vôbec používateľsky prívetivé. Na boku zariadenia je umiestnený nešikovný prepínač s tromi polohami – Share ETH, Share Hotspot a AP/RngExt/Client. Každá poloha súvisí s iným režimom, ktorý musíte následne nastaviť v prehliadači na počítači alebo v telefóne. Problémom je trafiť sa do strednej polohy, no taktiež by jedna poloha nemusela slúžiť na tri rôzne režimy, i keď môžu byť po technickej stránke celkom podobné.
Okrem spomínaných prvkov stojí za pozornosť aj USB port, ktorý má taktiež multifunkčné využitie. Z pohľadu sieťovania je ho možné využiť na zapojenie modemu, ktorý dokáže poslúžiť na prijatie mobilnej siete zo SIM karty a následnú distribúciu internetového pripojenia cez Wi-Fi. Testovaný Huawei modem sa po krátkom nastavení vo webovom prehliadači chytil a bez problémov poskytol pripojenie cez Wi-Fi.
Ďalšou možnosťou je zapojenie externého disku alebo flash pamäte, ktorej obsah môžete zdieľať s ďalšími používateľmi na sieti. Nejde však o „plug and play“ riešenie a tak sa pre spustenie zdieľaného serveru budete musieť pohrať s nastaveniami. USB port navyše prepúšťa dostatok energie (5V/2A), aby ste ho mohli využiť na nabíjanie smartfónu alebo tabletu.
Všetky spomínané režimy sme otestovali a skutočne fungujú podľa očakávaní. Kameňom úrazu tohto zariadenia je však spomínané webové rozhranie. To je totiž úplne rovnaké, aké ponúka každý router od TP-Linku, no s tým rozdielom, že do tohto rozhrania musíte chodiť podstatne častejšie, ako do nastavení routeru u vás doma. Človek, ktorí si tak kúpi TP-Link WR902AC v domnení, že ide o jednoduché a praktické zariadenie, bude z komplexného webového rozhrania sklamaný.
Pri väčšine sieťových zariadení sa môžete komplikovanému nastavovaniu vyhnúť mobilnou aplikáciou, ktorá sprístupňuje takmer všetky podstatné nastavenia v krajšom a intuitívnejšom používateľskom prostredí. Mobilná aplikácia od TP-Linku však nie je celkom pripravená na všetky režimy tohto zariadenia a tak sú jej možnosti značne obmedzené.
TP-Link WR902AC robí presne to, čo sľubuje. Z kompaktného zariadenia, ktoré so sebou môžete vziaď kamkoľvek, dokážete vykúzliť bezdrôtové pripojenie takmer v akejkoľvek situácii. Áno, router dokonca funguje aj pri napájaní z externej batérie. Neintuitívne používateľské rozhranie a nešikovné ovládanie však značne zužujú tábor používateľov, ktorí si toto bezdrôtové zariadenie radi kúpia.