Internet vecí a prvky umelej inteligencie plánuje zabudovať do vyvíjaných áut mnoho automobiliek. Pred nedávnom oznámil Ford založenie dcérskej spoločnosti Smart Mobility, ktorá sa bude špecializovať na robotické autá a palubné technológie a aktuálne ho nasleduje Toyota.
Japonská automobilka oznámila, že bude spolupracovať s Microsoftom na spoločnom úsilí pri napĺňaní automobilov umelou inteligenciou, ktorá by mala „humanizovať“ zážitok z jazdy.
Spoločnosť Toyota Connected sa má stať „dátovým vedeckým centrom pre globálne operácie Toyoty“ a automobilka plánuje investovať 5,5 milióna USD do výskumu.
Autonómne autá sú síce vzrušujúcou budúcnosťou, ale napriek všeobecnému nadšeniu a mediálnemu pretlaku potrvá ešte dosť dlho, kým budeme jazdiť v skutočne samostatne fungujúcich vozidlách.
Toyota chce posilňovaním inteligencie pre toto preklenovacie obdobie vyvinúť múdrejšie „smart“ autá, priateľské k užívateľovi.
Partnerstvo s Microsoftom neprekvapuje, keďže obe firmy spolupracujú na rôznych projektoch už od roku 2011. A ako si firmy predstavujú aplikáciu umelej inteligencie v autách?
Podľa Bloomberg Technology pôjde o mnoho pokročilých riešení, počínajúc monitorovaním tepovej frekvencie vodiča priamo vo volante a končiac užívateľsky orientovaným poistením, na základe analýzy jazdy a používania vozidiel.
Zaujímavo vyzerá aplikácia, ktorá pomocou biometrie tváre dokáže identifikovať oprávnenú osobu a automaticky odomkne dvere. Autá majú byť cez internet prepojené aj s informačnými a bezpečnostnými systémami v domácnosti.
Spriahnuté systémy tak dokážu automaticky temperovať dom, keď sa auto bude blížiť domov, zapnúť osvetlenie a ďalšie spotrebiče (prípadne iné zas vypnúť).
Autá budú schopné samostatne komunikovať aj s ďalšími informačnými a riadiacimi systémami. Vybavia tak nielen automatické parkovanie, ale budú samy schopné zaplatiť aj parkovné, alebo na základe preferencií majiteľa určia ciele jazdy v dosahu v závislosti na čase.
Ak napríklad auto „vie“, aký druh jedál majiteľ preferuje v určitý deň v týždni, tak v čase obeda dokáže navrhnúť v príslušnom okolí vhodnú reštauráciu a podobne. Celý zámer je súčasťou filozofie Toyoty humanizovať zážitok z jazdy bez tyranie technológie. Takýto prístup by si zaslúžilo aj mnoho iných technických systémov, ktoré sú často užívateľsky nepriateľské a snažia sa nám ukázať, „kto je tu pánom“.