Reklama

Toyota postaví v Japonsku prototyp mesta budúcnosti

Zdroj | The Verge
Juraj Procházka
Zdroj | The Verge
Zdroj | The Verge

Na prebiehajúcom podujatí CES 2020 v Las Vegas prezentoval generálny riaditeľ automobilky Toyota Akio Toyoda zámer postaviť na úpätí hory Fudži modelové mesto budúcnosti.

Výstavba „potemkinovských dedín“ s umelými ulicami a cestami nie je neobvyklá ani u iných automobiliek, zvlášť ak pracujú na vývoji autonómnych áut. Môžu tak testovať nové technológie v bezpečnom prostredí, v ktorom sa dajú simulovať rôzne podmienky reálneho prostredia.

Pozrite si

Toyota uvoľňuje 24 000 patentov, podporí vodík, aj elektromobily

Toyota však chce na 175-akrovom (cca 71 ha) pozemku po zrušenej automobilke vybudovať skutočné inteligentné mesto vybavené najmodernejšími technológiami. Okrem testovania (a využívania) autonómnych áut tu budú nasadené aj ďalšie technológie z portfólia koncernu, testovať a vyvíjať sa má aj inovatívny dizajn ulíc, inteligentné domáce technológie, robotika a nové produkty mobility.

Mesto bude priestorom pre kvalitný život a bývanie vývojárov a ich rodín, pričom Toyota chce budúcich obyvateľov vyberať podľa náročných kritérií.

Zdroj | Reuters

V meste, či skôr mestečku by malo už koncom roku 2021 žiť okolo 2 000 obyvateľov „na plný úväzok“.

Toyota nazýva projekt mesta budúcnosti „Woven City“ („Utkané mesto“) s odkazom na vzájomné prepojenie troch rôznych typov ulíc alebo chodníkov. Každá bude určená pre konkrétny typ používateľa.

Jeden typ ulice by bol iba pre rýchlejšie vozidlá, druhý má byť určený pre osobné vozidlá s nízkou rýchlosťou, ako sú bicykle a skútre, ako aj pre chodcov. Tretím typom by bola parková promenáda pre peších.

Zdroj | Sidewalk Labs

Vízia zahŕňa veľa autonómnych vozidiel. V minulom roku Toyota prvýkrát predstavila svoj koncept „e-Palette“, plne automatizované elektrické vozidlo. Vyzerá podobne (rozpačito) ako priehľadné prepravné kontajnery na kolesách, ktorých veľkosť sa prispôsobuje v závislosti od  konkrétneho účelu. Toyota predpokladá, že tieto dopravné prostriedky budú slúžiť na rôzne funkcie, od zdieľaných jázd, po služby ako mobilné kancelárie a obchodné priestory, lekárske ambulancie a podobne.

Obytné priestory by boli vybavené inteligentnou domácou technológiou, senzormi a robotikou, ktorá pomôže v každodennom živote. Energetické potreby Woven City má pokrývať elektrina vyrábaná vodíkovými palivovými článkami, samozrejme z portfólia Toyoty.

Zdroj | The Verge

Keďže však popri sídlisku budúcnosti pôjde aj o výskumno-vývojové centrum, kde sa budú testovať a overovať nové technológie, nasťahovať sa tam nebude môcť ktokoľvek. Budúci obyvatelia budú musieť prejsť sitom výberových kritérií a pravdepodobne budú viazaní aj mlčanlivosťou o nových technológiách.

Pozrite si

Antik spustil v desiatkach miest sieť pre SmartCity

Určité obmedzenia môžu trochu negovať výhody z kvalitného životného prostredia a technologických výdobytkov.

Podobný projekt spoločnosti Google s názvom Sidewalk Labs v Toronte sa stretol s nevôľou obyvateľov kanadského mesta. Ten sa však rozprestiera na ploche s rozlohou 15x menšou, než je plánované mesto budúcnosti, ktoré chystá Toyota. Okrem toho japonská mentalita viac rešpektuje autority, takže sídlisko pod horou Fudži môže priniesť odlišnú skúsenosť.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.