Pridať doprave tretí rozmer a cez virtuálne vzdušné križovatky prekonať všetky dopravné zápchy. To je vízia, ktorou by mali lietajúce autá, ale aj malé lietajúce stroje s kolmým štartom priniesť revolúciu vo veľkomestskej doprave. A nielen tam.
Medzi firmami, ktorých prototypy lietajúcich áut miera do predkomerčnej fázy je aj slovenský Aeromobil. Jeho lietajúce auto Aeromobil 3.0 zároveň patrí medzi najelegantnejšie, ale kým začne brázdiť cesty a oblohu, dostane zdatnú konkurenciu. Nemáme pritom na mysli len firmy ako Uber, Lilium, alebo Terrafugia.
Lietajúci trpaslík má ambície
Japonská automobilka Toyota oznámila, že podporí skupinu technikov Cartivator, ktorá v Japonsku vyvíja lietajúce auto nazvané Skydrive.
Automobilka poskytne 40 miliónov jenov (353 000 dolárov) a ponúka odborné znalosti svojich inžinierov. Cartivator získal prísľub pomoci aj od Taizo Suna, zakladateľa japonskej firmy vyvíjajúcej hry GungHoOnline Entertainment, ktorý projekt v rámci crowdfundingovej kampane podporí sumou zhruba 2,5 milióna jenov (22 000 dolárov).
Skydrive jeho tvorcovia označujú za najmenšie lietajúce vozidlo na svete a podľa BBC na letných olympijských hrách v Tokiu v roku 2020 zapáli olympijský oheň.
https://www.youtube.com/watch?v=5r3kpl5Ao5s
Skydrive využíva technológiu dronov, teda bezpilotných lietadiel. Má tri kolesá a štyri rotory a meria 2,9 krát 1,3 metra. Plánovaná najvyššia rýchlosť vo vzduchu má dosiahnuť 100 km/hod a lietať má zhruba desať metrov nad zemou.
Na kolesách sa má toto jednomiestne lietajúce vozítko pohybovať rýchlosťou až 150 km/hod. Vzhľadom na jeho subtílnosť to môže byť v hustej premávke aj dosť nebezpečné. Pre obmedzené deformačné zóny by pri kolíziách s bežným SUV Skydrive asi nedopadol dobre. Takže po ceste radšej pomaly, alebo rýchlo do vzduchu!
Vývoj vozidla bol zatiaľ financovaný formou crowdfundingu, čo je spôsob, pri ktorom väčší počet jednotlivcov prispieva k potrebnej sume menšími čiastkami peňazí. Pracuje na ňom tím 30 dobrovoľníkov spolu s expertom na drony Masafumi Miwaom z Tokušimskej univerzity.
Cieľom je ukončiť vývoj vozidla do budúceho roku a včas ho komercializovať tak, aby mohlo zapáliť oheň olympijských hier v roku 2020 v Tokiu. Skydrive od Cartivatora by mal byť schopný vzlietnuť z akejkoľvek verejnej cesty a má byť „intuitívne“ a ľahko ovládateľný.
Toyota naleje do inovácií miliardy
Na lietajúcich autách pracuje veľa spoločností – okrem spomínaných firiem Cartivator a Aeromobil napríklad Uber, startup Larryho Pagea Kitty Hawk, alebo čínsky Ehang. Kým však budú môcť vzlietnuť, musia absolvovať náročný certifikačný proces. Ten si vyžaduje veľa času, aj financií.
Spoločnosť Toyota však mieni podporovať nové nápady a minulý týždeň oznámila, že plánuje investovať až neskutočných 1,05 bilióna jenov (9,3 miliardy dolárov) do nových technológií.
„Veci sa nebudú rozvíjať, ak budete len čakať a poskytnete peniaze až vtedy, keď bude technológia pripravená“, povedal pre Nikkei Asian Review prezident Toyoty Takeshi Ichiyamada. Nedá sa inak, než súhlasiť.