Reklama

Toto Samsung dokázal za 10 rokov!

Zdroj | Samsung
Imrich Maťo
Zdroj | Samsung
Zdroj | Samsung

V desiatom roku existencie modelového radu smartfónov Samsung Galaxy S výrobca pripravuje uvedenie nového modelu. A vraj sa máme pripraviť na ďalšiu revolúciu. Už o týždeň, 20. februára 2019, oficiálne spoznáme Samsung Galaxy S10. Avšak, viete aká je história tejto série? Zaspomínajte si s nami.

Samsung Galaxy S

Písal sa rok 2010, keď bol uvedený prvý smartfón nového modelového radu S. Ten mal byť nositeľom vlajkových lodí a prinášať to najlepšie z portfólia smartfónov juhokórejského výrobcu. Hoci Galaxy S nebol priekopníkom v uvedení Super AMOLED displeja (mimochodom, tým bol legendárny Samsung Wave so systémom Bada, spomínate si naň?), bol však prvým, v ktorom bola dotyková vrstva integrovaná priamo do displeja. S hrúbkou 9,9 mm patril k najtenším smartfónom.

Zdroj | Samsung

Zároveň si pripísal prvenstvo v certifikáciu kodeku DivX HD medzi smartfónmi s OS Android. Jeho parametre ako 1 GHz procesor Samsung Hummingbird, 256 MB RAM, 8 resp. 16 GB ROM alebo 4” displej s rozlíšením 480 x 800 px, či 5 Mpx fotoaparát so záznamom HD videa dnes vyvolávajú úsmev, ale na tú dobu to bol jeden z najlepších smartfónov, ktorý tvrdo konkuroval dovtedy pomerne dominantnej značke HTC.

Pozrite si

Samsung Galaxy S (I9000): loď, ktorá sa neplaví do neznáma

Samsung Galaxy S II

Rok sa s rokom stretol a na svet prišiel druhý zástupca vlajkového radu smartfónov, Samsung Galaxy S II. Pochopiteľne, novinka bola omnoho krajšia, tenšia a hlavne vybavenejšia ako pôvodný model Galaxy S. 4,3” Super AMOLED Plus displej s WVGA rozlíšením priniesol mnoho výhod, od jasnejšieho a jemnejšieho zobrazovania aj rýchlejšiu odozvu a nižšiu spotrebu. A taktiež možnosť ovládania perom alebo ceruzkou.

Zdroj | Samsung

V tomto modeli bol po prvýkrát použitý dvojjadrový procesor, konkrétne Snapdragon 8260 s grafickým čipom Adreno 205 a 1 GB RAM. 8 Mpx fotoaparát už zvládol nahrávanie Full HD videa.

Pozrite si

Samsung Galaxy S II: Zatiaľ najvybavenejší smartfón súčasnosti!

Samsung Galaxy S III

Čakanie na pokračovateľa radu S a nástupcu extrémne úspešného modelu Galaxy S II sa oplatilo. Smartfón s pradovým číslom 3 prišiel v máji 2012 na tú dobu s „výbavou počítača“. Procesor Samsung Exynos 4212 s taktom 1,4 GHz, po prvý raz štvorjadrový, doplnila 1 GB pamäť RAM a grafika Mali-400MP.

Zdroj | Samsung

K jeho displeju sa opäť viažu niektoré prvenstvá, napríklad HD rozlíšenie 4,8-palcového zobrazovacieho panela, ale aj notifikačná LED dióda. Operačným systémom už bol Android 4 a kapacita batérie mala hodnotu 2100 mAh, čo prospelo výraznejšiemu predĺženiu výdrže.

Pozrite si

Samsung Galaxy S III: nový kráľ súčasnosti?!

Samsung Galaxy S4

Pri tomto modeli registrujeme zmenu hneď v pomenovaní výmenou rímskej číslice na arabskú. Super AMOLED displej s Full HD rozlíšením narástol na 5 palcov. Okrem 4-jadrového 1,9 GHz procesora bol na vybraných trhoch model Galaxy S4 dostupný aj s 8-jadrovým procesorom (!). Operačná pamäť sa dostala na hodnotu 2 GB, ale kladivom na konkurenciu v tom čase bola podpora všetkých LTE sietí.

Zdroj | Samsung

To ale stale nebolo všetko. 13 Mpx fotoaparát dostal nové zaujímavé funkcie ako Dual Camera, Eraser alebo Sound & Shot. Galaxy S4 ponúkol aj bohatú podporu systémových gest pre bezdotykové ovládanie, funkciu Air Gesture. Bolo tak možné meniť pesničku, pohybovať sa po internetových stránkach, alebo prijímať hovory bez dotýkania sa displeja. Čerešničkou na torte tohto modelu však bolo bezdrôtové nabíjanie batérie kapacity 2600 mAh prostredníctvom špeciálneho krytu.

Pozrite si

Samsung GALAXY S4 – nástupca je opäť lepší

Samsung Galaxy S5

Pri smartfóne Samsung Galaxy S5 sme mali možnosť zaregistrovať niekoľko výrazných noviniek. Jednou z nich bola zvýšená odolnosť IP67, takže sme sa oň nemuseli báť napríklad v prípade ošplechnutia vodou. Ďalšou je použitie snímača odtlačkov prstov, ktorý výrobca integroval do domovského tlačidla pod displejom. Tých, ktorí dbajú o zdravý životný štýl, mohol zaujať snímač srdcového tepu na zadnej strane.

Zdroj | Samsung

Model Galaxy S5 dostal bezdrôtové nabíjanie už v základnej výbave. 16 Mpx fotoaparát sa chválil najrýchlejším systémom zaostrenia (do 0,3 sekundy) i upravenou fotoaplikáciou a novou funkciou selektívneho zaostrenia na vytváranie tzv. bokeh efektu. Napriek viacerým vylepšeniam sa nám v redakcii však zdal príliš plastový a veľký. Problémom bolo ľahké odtrhnutie krytu USB konektora.

Pozrite si

Samsung GALAXY S5 + Gear Fit

Samsung Galaxy S6

A je to tu. Šiesta generácia vlajkového radu Galaxy S prišla rovno s dvojicou modelov. Tie sa od seba odlišovali predovšetkým displejom. Popri klasickom smartfóne s označením Galaxy S6, ktorý dostal 6,8 mm kovovo-sklenené telo, 5,1“ QHD Super AMOLED displej, 8-jadrový Exynos 7 Octa procesor a 16 Mpx (f/1,9) fotoaparát, bol predstavený aj variant s dvakrát zakriveným displejom a pomenovaním Galaxy S6 Edge.

Zdroj | Samsung

Tento unikát dostal identický hardvér, takže, okrem vyššie spomenutého, v ňom bola 3 GB RAM či Android vo verzii 5 Lollipop s nadstavbou TouchWiz. Vďaka zmenenej konštrukcii to boli prvé modely radu Galaxy S, ktoré mali napevno integrovanú batériu. Ich nevýhodou však bola chýbajúca podpora pamäťových kariet a odolnosť voči vode.

Pozrite si

Samsung Galaxy S6 edge: ohuruje všade, kde ho ukážete

Samsung Galaxy S7

Samsung v roku 2016 vylepšil predošlé vlajkové lode a nadviazal na ich úspech. Preto bola opäť predstavená dvojica nástupcov (čo je zatiaľ zachované dodnes). Galaxy S7 sa opäť mohli popýšiť zvýšenou odolnosťou, dokonca IP68, takže vydržali aj ponorenie do hĺbky 1,5 metra počas 30 minút. Keď hovoríme o dvojici, tak základná S7 dostala rovný 5,1” displej, u Galaxy S7 Edge to bol zakrivený Super AMOLED panel s uhlopriečkou 5,5 palca. V oboch modeloch sa objavila softvérová novinka, tzv. Always On Display, ktorá umožnila v zamknutom stave zobrazovať na displeji stavové informácie, dátum a aktuálny čas.

Zdroj | Samsung

Konečne sme sa dočkali nasadenia 4 GB operačnej pamäte a batéria v oboch modeloch pokorila hranicu 3 000 mAh (S7 Edge – 3 600 mAh). Prínosom týchto dvojičiek bola podpora rýchleho bezdrôtového nabíjania ako aj návrat podpory pamäťových kariet. Absolútnou novinkou bol nový fotoaparát BriteCell s Dual Pixel snímačom. Ten mal rozlíšenie „iba“ 12 Mpx, to však nebolo na škodu. Naopak, kvalita fotografií sa zvýšila.

Pozrite si

Samsung Galaxy S7 edge – takto má vyzerať Android smartfón

Samsung Galaxy S8/S8+

Nechceme sa opakovať, ale ako vidieť v podnázve, aj ôsma generácia Galaxy S vstúpila do histórie s dvoma modelmi. S odstupom času môžeme povedať, že boli pre výrobcu prelomovými. V ich prípade boli rozdiely, čo sa týka displeja, už len vo veľkosti. V prípade oboch modelov osmičkového radu je Super AMOLED displej zakrivený na oboch bočných stranách. Keďže domovské tlačidlo zmizlo spod displeja, ten bol natiahnutý na dovtedy nezvyčajný pomer 18,5:9 pri veľkostiach 5,8”, resp. 6,2” (Galaxy S8+) a dostal označenie Infinity.

Zdroj | Samsung

Snímač odtlačkov prstov bol presunutý na zadnú stranu a nový skener očnej dúhovky nad displejom bol jednou z možností biometrického zabezpečenia telefónu. Samsung v týchto smartfónoch aplikoval USB-C konektor a o výkon sa staral energeticky efektívnejší 10 nm čipset Exynos 8895. Novinkou bola aj implementácia Bluetooth 5.0. Absolútnou novinkou pri smartfónoch Samsung bol desktopový režim DeX s dokovacou stanicou. Ten zobrazoval na externom monitore prostredie podobné počítaču. K stanici DeX bolo možné pripojiť myš, klávesnicu alebo flash disk.

Pozrite si

Samsung Galaxy S8 – Najkrajší Android smartfón súčasnosti

Samsung Galaxy S9/S9+

Najmladší z rodu Galaxy S. Dvojičky, ktoré sú aktuálnymi vlajkovými loďami, priniesli kvalitné stereo reproduktory AKG. K spodnému bol pridaný reproduktor nad displejom. Snímač odtlačkov prstov zostal na zadnej strane, no výrobca ho umiestnil vhodnejšie, než tomu bolo u predchodcov. V modeli Galaxy S9+ sa po prvý raz stretávame s duálny fotoaparátom, pričom druhý snímač je určený pre dvojnásobné optické priblíženie snímanej scény.

Pozrite si

Samsung Galaxy S9/S9+ – evolúcia nemení to, čo perfektne funguje

Zdroj | Samsung

Okrem toho smartfóny Galaxy S9/S9+ umožňujú nahrávanie superspomalených videí pri 960 fps. Selfie maniaci sa pri používaní preného fotoaparátu môžu zabávať vytváraním AR Emoji, teda digitálnej prezentácie seba samého. V prípade mobilných prenosov aktuálne modely využívajú LTE Cat. 18, pri ktorom je maximálna teoretická rýchlosť sťahovania 1,2 Gb/s. Desktopový režim DeX je k dispozícii aj pri týchto smartfónoch. Novinkou je podložka DeX Pad, ktorá umožňuje využitie smartfónu ako touchpadu.

Pozrite si

Kúpiť Samsung Galaxy S9, alebo radšej počkať na Galaxy S10?

Určite mnohí z vás ste niektorý zo spomenutých telefónov, alebo aj viaceré z nich, vlastnili, alebo aj dnes ešte používate. Čoho sa od pripraveného nového modelu Samsung Galaxy S10 dočkáme? Dozvieme sa to už v stredu 20. februára 2019.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.