Reklama

Toto je podľa Euro NCAP 5 najnebezpečnejších áut tejto dekády

Zdroj | unsplash/Michael Jin
Michal Sobek
Zdroj | unsplash/Michael Jin
Zdroj | unsplash/Michael Jin

Pri kúpe nového, alebo aj jazdeného auta, nás zaujíma aj to, ako je dané vozidlo bezpečné a či v prípade nehody sa o nás „postará“. Na takéto údaje slúži už niekoľko rokov testovanie Euro NCAP. Ktoré autá v tomto testovaní skutočne prepadli?

Euro NCAP, alebo Európsky program hodnotenia nových automobilov, je nezávislý bezpečnostný orgán pre nárazové testy, ktorý dôsledne posudzuje bezpečnosť nových automobilov a pomáha ďalej zdokonaľovať technológiu bezpečnosti automobilov.

Euro NCAP poskytuje skóre bezpečnosti pri náraze ako percentuálne hodnotenie, takže môžete porovnávať výsledky medzi rôznymi značkami a modelmi. Hodnotenia sa udeľujú v štyroch kategóriách:

Obsah pokračuje pod reklamou

1. Ochrana dospelých cestujúcich

Hodnotenie ochrany dospelých pasažierov je založené na scenároch zrážky, ktoré simulujú čelný náraz, bočný náraz do pohybujúceho sa objektu a náraz do pevného objektu. Zohľadňuje sa aj ochrana krčnej chrbtice a účinnosť autonómnych brzdových systémov.

2. Ochrana detských cestujúcich

Toto skóre je založené na troch faktoroch, a to na ochrane poskytovanej detskými zádržnými systémami pri čelnom a bočnom náraze, na schopnosti umiestniť zádržné systémy rôznych veľkostí a dizajnu a na systémoch, ktoré uľahčujú bezpečné používanie detských sedačiek.

3. Ochrana chodcov

Euro NCAP určuje bezpečnosť nových áut z pohľadu chodca na základe posúdenia rizika poranení hlavy, panvy a nôh v dôsledku rôznych štruktúr prednej časti vozidla, konkrétne kapoty, čelného skla, okraja kapoty a nárazníka.

4. Safety Assist

Toto skóre je zostavené z asistenčných technológií vodiča, ktoré Euro NCAP určilo ako ponúkajúce najväčšiu bezpečnosť. Monitoruje zahrnutie všetkého, od pripomenutia nezapnutých pásov až po pokročilejšie systémy, ako je elektronická kontrola stability, obmedzovače rýchlosti a výstrahy, asistent udržiavania v jazdnom pruhu a autonómne núdzové brzdenie.

Tentokrát sme sa pozreli na 5 vozidiel v každej kategórii, ktoré mali toto hodnotenie najnižšie. Do filtra sme zaradili len vozidlá testované v rokoch od 2020 do 2023, teda tu nájdete pomerne nové kúsky, ktoré sa ešte stále vo veľkom vyrábajú.

Ochrana vodiča

  1. Renault ZOE (43 %)
  2. Dacia Spring (49 %)
  3. Hyundai i10 (69 %)
  4. Dacia Logan (70 %)
  5. Dacia Sandero Stepway (70 %)

Ochrana pasažierov

  1. Renault ZOE (52 %)
  2. Dacia Spring (56 %)
  3. Dacia Jogger (69 %)
  4. Dacia Logan (72 %)
  5. Dacia Sandero Stepway (72 %)
Obsah pokračuje pod reklamou

Ochrana chodcov

  1. Dacia Spring (39 %)
  2. Dacia Logan (41 %)
  3. Dacia Sandero Stepway (41 %)
  4. Renault ZOE (52 %)
  5. Dacia Jogger (69 %)

Bezpečnostné systémy

  1. Renault ZOE (14 %)
  2. Dacia Spring (32 %)
  3. Dacia Jogger (39 %)
  4. Dacia Logan (42 %)
  5. Dacia Sandero Stepway (42 %)
Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.