Reklama

Toto je 5 najhorších zariadení Microsoft v histórii

Zdroj | DALL-E 3
Richard Pliešovský
Zdroj | DALL-E 3
Zdroj | DALL-E 3

Microsoft zaznamenal od svojho založenia v roku 1975 aj množstvo neúspechov. Tie sú však nevyhnutné, ak spoločnosť určuje trendy a snaží sa prinášať stále niečo nové a inovatívne.

Niektoré z týchto zlyhaní boli bezvýznamné, zatiaľ čo iné, väčšie chyby, boli také významné, že zrejme nepriamo pomohli pomohli posilniť konkurenčné spoločností ako Apple a Google.

1.

Smartfóny Lumia

Obsah pokračuje pod reklamou

Obrovským prepadákom, ktorý pripravil investorov o veľké zisky je Lumia. Microsoft získal za 7 miliárd dolárov v roku 2014 obchod so smartfónmi značky Nokia. To mu umožnilo vlastniť sériu smartfónov Lumia, čím sa zabezpečilo, že vždy bude existovať vlajková loď so systémom Windows Phone.

Zdroj | Microsoft

Ako sa už presvedčili boľševici v Rusku, nič netrvá večne. V tomto prípade to bolo o niečo viac ako jeden rok. Windows Phone bola katastrofa, ktorá dokázala zabiť Lumiu. Microsoft to stálo 7,6 miliárd dolárov v roku 2015 a o rok neskôr ďalších 950 miliónov. O prácu prišli tisíce ľudí.

2.

Surface RT

Microsoft Surface RT je tiež nočnou morou investorov. Keď sa spoločnosť v roku 2012 dostala na trh s tabletmi, priniesla Surface RT pre bežných spotrebiteľov a Surface Pro pre náročnejších používateľov. Surface Pro bol poháňaný procesormi Intel a bežal na ňom štandardný softvér Windows, vďaka čom sa stal úspešným produktom.

Zdroj | Microsoft

Surface RT však bol úplne iný. Aby sa udržala nízka cena, použili sa mobilné čipy založené na ARM architektúre so systémom Windows RT. Aplikácie museli byť v podstate napísané špeciálne pre Surface RT, čo spôsobovalo zmätky a odrádzalo vývojárov. Na dôvažok bol Surface RT tiež pomalý. Výsledok sa dostavil prakticky okamžite. Už na druhý rok (2013) musel Microsoft odpísať 900 miliónov dolárov z nepredaných zásob. To viedlo k najväčšiemu výpredaju akcií spoločnosti od roku 2009, ktorý spôsobil zníženie trhovej hodnoty o 34 miliárd dolárov.

3.

Microsoft Band

199 $

Microsoft Band bol fitness náramok s niektorými funkciami inteligentných hodiniek, ktorý bol uvedený na trh v čase sviatkov v roku 2014. Mal farebný displej, bol kompatibilný s Windows Phone, iOS a napokon aj s Androidom. Podporoval aplikácie ako Facebook a zrkadlil notifikácie zo smartfónu. Mal to byť hit.

Zdroj | Microsoft

Používatelia však považovali dizajn za nepríjemný a nepohodlný na používanie, tieto problémy nedokázala odstrániť ani druhá generácia. Microsoft hodil uterák do ringu a v roku 2016 ukončil výrobu náramku.

Pozrite si

Nikto nie je dokonalý: 7 najhorších zariadení Apple v histórii

4.

Smart reproduktor Invoke

199,95 $
Obsah pokračuje pod reklamou

Microsoft spolupracoval s Harmanom Kardonom na vydaní Invoke, prvého inteligentného reproduktora poháňaného digitálnou asistentkou Cortana spoločnosti. Vyzeral vyzerá podobne ako Echo, ale o niečo luxusnejšie a s lepším zvukom. To sa však očakávalo od prémiovej audio značky Harman Kardon. Invoke zahŕňal aj bezplatné hlasové volanie cez Skype (len v USA).

Zdroj | Microsoft

Napokon z toho nebol žiaden predajný úspech, nepomohlo ani 100 % zníženie cien, používatelia ostali verní najmä značkám Amazon a Google.

5.

Microsoft Kin

V roku 2010 Microsoft vynaložil 1 miliardu dolárov na „Project Pink“. Výsledok bol viac než rozpačitý. Išlo o dvojicu mobilných telefónov Kin One a Kin Two (na obrázku nižšie), ktoré prišli na trh v roku 2010 ako exkluzívne produkty operátora Verizon.

Zdroj | Microsoft

Boli vybavené malými dotykovými displejmi a posuvnými klávesnicami a mohli sa pochváliť podporou sociálnych sietí, Facebook, Twitter a MySpace. Nepodporovali však hry a nedali sa do nich stiahnuť aplikácie. V tej dobe už trh valcoval iPhone a Verizon to vzdal už po dvoch mesiacoch. Údajne sa predalo menej ako 10 000 kusov.

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.