Toshiba začala pracovať na prototype vzorkovacej pamäte typu flash, ktorá by mohla mať kapacitu až 2,66 TB, čím by sa opäť rozšírili možnosti rýchlejších pamäťových kariet a hlavne čoraz populárnejších SSD diskov.
Nároky na datové úložiska neustále rastú. Čím väčšie objemy údajov ukladáme, tým dlhšie to samozrejme trvá, preto je dôležitý údaj nielen o veľkosti kapacity, ale aj o prenosovej rýchlosti.
Toshiba koncom týždňa ohlásila vývoj prototypu 96-vrstvovej pamäte s technológiou QLC BiCS FLASH. „Stlačením“ 4 bitov (namiesto troch) do jednej bunky výrazne rozšíri kapacitu na 1,33 TB pre jeden čip, takže architektúra so 16-timi vrstvami dosiahne bezkonkurenčnú kapacitu 2,66 TB.
QLC je štvorúrovňová bunka (4 bity v bunke), ktorá je nástupkyňou predchádzajúcej TLC generácie s trojúrovňovými bunkami. MLC má dva bity a SLC len jeden bit v bunke. Toshiba bola medzi prvými spoločnosťami, ktoré vyvinuli 3D flash zariadenia, ktoré používajú túto technológiu.
„Boli sme medzi prvými v priemysle, ktorí vyvinuli a pripravili sa na úspešnú migráciu technológie SLC do MLC, od MLC po TLC a teraz od TLC až po QLC,“ povedal Scott Nelson, senior viceprezident spoločnosti TMA (Toshiba Memory America). „Tento vývoj technológií prináša čoraz hustejšie možnosti ukladania a QLC bude mať vplyv na zmenu hry na rôznych trhoch.“
Vzorky nových pamätí začne dodávať Toshiba svojim odberateľom už začiatkom septembra. Budú mať tak dostatok času otestovať nové produkty a prispôsobiť tomu svoj vývoj. Začiatok sériovej výroby sa očakáva v roku 2019. Prototypy bude možno vidieť na konferencii Flash Memory, ktorá sa bude konať v dňoch 6. až 9. augusta v Santa Clare (Kalifornia).
Technológie NAND sa neustále zlepšujú, avšak možno ste aj vy postrehli zvýšenie cien SSD diskov a pamäťových kariet, ktoré bolo spôsobené nedostatkom čipov. Zdá sa však, že ceny už začínajú pozvoľne klesať (nižší dopyt po počítačoch a klesajúca ťažba kryptomien), čomu sa môžeme my používatelia len tešiť.