Reklama

TOP 5 technologických trendov roku 2023

Zdroj | Erick Butler/Unsplash
Jakub Kraľovanský
Zdroj | Erick Butler/Unsplash
Zdroj | Erick Butler/Unsplash

V súčasnosti sme všetci svedkami extrémne rýchleho vývoja technologického pokroku. Od prvých počítačov IBM, ktoré vážili 900 kilogramov, sme sa za 60 rokov dostali k mikro SD kartám, ktoré vážia len 2 gramy.  

Vysoká úroveň technológií prispieva k ešte rýchlejšiemu tempu vývoja ďalších nových inovatívnych riešení, a pochopiteľne, je pre nás náročné držať krok s týmto rapídnym tempom zmien. Pozrime sa teda, ktoré technologické trendy, by nemali uniknúť našej pozornosti tento rok.

Umelá Inteligencia (AI)

Obsah pokračuje pod reklamou

Termín umelá inteligencia označuje software alebo hardware, ktorý je schopný učiť sa, a samostatne riešiť problémy. Je súčasťou našich životov v rôznych formách, od osobného asistenta v smartfóne, technológie rozpoznávania hlasu či obrazu, až po autonómne vozidlá.

Roboty AI by mohli nahradiť ľudí v tých najrizikovejších činnostiach, ako je napríklad zneškodnenie bomby, let do vesmíru, či práca v rôznom nehostinnom prostredí. Podľa štúdie, ktorú vypracovala Statista má globálny trh s umelou inteligenciou rásť každý rok až o 54 percent. Očakáva sa, že AI bude predstavovať ďalší z míľnikov vedecko technického pokroku, akým predtým bol zrod počítačov, internetu alebo smartfónov. 

Internet vecí (IoT)

Výroba zariadení IoT sa v súčasnosti prudko zvyšuje. Rozšírenie technológie 5G prinieslo aj rozmach zariadení internetu vecí, stali sa bežnou súčasťou našich životov a ich množstvo aj využitie pokračuje vo vzostupnom trende. IoT sú inteligentné zariadenia, ktoré sú schopné komunikovať s ďalšími zariadeniami prostredníctvom internetu.

Príkladom sú inteligentné hodinky, chladničky, zámky dverí, bezpečnostné systémy… Už dnes je na planéte väčšie množstvo IoT zariadení ako ľudí. Podľa Statista je dnes používaných až 50 miliárd produktov IoT, pri počte obyvateľov Zeme niečo cez 7,5 miliardy, a táto technológia rastie stále rýchlejším tempom.

Zdroj | Statista

Blockchain

Technológia blockchain umožňuje vytvárať bezpečné digitálne záznamy decentralizovaným spôsobom. Zaznamenáva informácie a zároveň znemožňuje ich akúkoľvek zmenu, nikto nimi už nemôže manipulovať. Blockchain je známy hlavne vďaka kryptomenám, ktoré ho používajú pre transakcie. No má oveľa širšie využitie. Napríklad známa sieť maloobchodných potravín Walmart ho využíva na sledovanie dodávateľského reťazca potravín. Je ideálny na vytvorenie databázy úradných listín. Voľby cez blockchain by celý proces zefektívnili. 

5G

Technológia mobilného systému 5G, je využívaná medzi telekomunikačnými operátormi ale aj inými odvetviami. Zmenila spôsob, akým človek prijíma digitálny obsah. Očakáva sa, že technológia 5G spôsobí revolúciu v širokej škále odvetví. Má potenciál umožniť fungovanie inteligentných dopravných systémov či chirurgických zákrokov na diaľku.

Rozšírená realita (AR) a virtuálna realita (VR)

Rozšírená realita spája virtuálne prvky so skutočným svetom. Využívame ju napríklad používaním filtrov vo fotografických aplikáciách, v programoch na dekoráciu interiérov, virtuálnych šatniach, pri hraní niektorých hier. Využíva sa aj v marketingu, lekárskych aplikáciách alebo pri stavebných projektoch.

Virtuálna realita používateľa ponorí do 3D digitálneho prostredia. Pohltí ho natoľko, že má pocit, že je reálne súčasťou prostredia, ktoré si prezerá. Tento efekt je dosiahnutý za použitia senzorických zariadení, akými sú VR náhlavné sety a VR rukavice. Táto technológia nemá využitie len v zábavnom priemysle, ale je výborným nástrojom pre nové formy vzdelávania, využíva sa pri rehabilitáciách, pri psychoterapií a v neposlednom rade v marketingu.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.