- #Blockchain
- 4 min.
- 29.3.2019
Token4Hope - darujte peniaze na charitu už aj pomocou slovenského blockchainu
Slovenská firma DECENT spustila nový blockchainový projekt Token4Hope, ktorý slúži na poskytovanie finančných darov priamo od darcu ku konkrétnemu príjemcovi. Nechýbali sme pri prezentácii projektu, ktoré sa uskutočnilo vo Viedni.
Token4Hope vznikol v spolupráci so spoločnosťami CollectiveEnergy, HumanVenture a charitatívnou organizáciou Wiener Hilfswerk a ide o transparentný systém fungujúci na princípoch tokenovej ekonomiky.
Konferenciu otvoril Matteo Landi z Organizácie Spojených národov. Ten hovoril o téme blockchain technológie a jej využití v spoločnosti na zlepšenie života ľudí, ktorí to skutočne potrebujú.
Aby sa dali tokeny(peniaze) darovať, vytvoril sa Humanity Token, za ktorí si môžu finančne znevýhodnení ľudia kúpiť tovar či jedlo. Ten má hodnotu 1 ku 1 s eurom. Výhodou takéhoto darovacieho systému je vysoká miera transparentnosti a dôveryhodnosti.
Ako darca môžete sledovať priamy dopad vašich financií na boj s chudobou. Výhodou tiež je, že nepotrebujete platiť v kryptomenách, ale v bežnej mene a dokonca nemusíte sa ani vyznať v kryptomenách a v blockchaine, aby ste mohli darovať financie.
Pre ľudí, ktorí budú využívať finančnú pomoc, vytvorili tzv. SOMA ID. Ide o digitálnu peňaženku s tokenmi, ktorú dostane každá zo zapojených rodín a ktorú vedia využívať na platenie. Transparentnosť je zabezpečená v reálnom čase cez DECENT blockchain technológiu.
Vízia projektu je vytvoriť investičnú platformu, ktorá bude zameraná na návratnosť investícií v podobe vzdelaných či zabezpečených ľudí.
Pilotný projekt sa spustil v rámci rakúskej charitatívnej organizácie Wiener Hilfswerk, ktorá má viac ako 70-ročnú tradíciu. Organizácia pomáha s dočasným bývaním pre ľudí, ktorí sa potrebujú postaviť na nohy so zameraním na rodiny a ženy. Ďalším projektom organizácie sú tzv. sociálne trhy, kde sa predáva tovar ako oblečenie, hračky a jedlo pre ľudí, ktorí žijú za hranicou biedy.
Súčasťou Token4Hope je aj rakúska certifikácia, ktorá zaručuje, že sa peniaze dostanú tam kde majú. Cieľom projektu je zvýšiť transparentnosť a tiež zlepšiť organizáciu jednotlivých darov. Tým sa znížia aj náklady.
Projekt bol spustený ešte v novembri minulého roku a už sa v rámci neho podarilo vyzbierať viac ako 10 000 eur, ktoré sa rozdelili medzi približne 50 rodín.
Veríme, že bude úspešný a že sa rozšíri aj na ďalšie charitatívne organizácie. Počas konferencie sme vyspovedali aj samotného zakladateľa slovenskej firmy DECENT, Mateja Michalka, ktorý nám prezradil, že firma má momentálne 130 zamestnancov po celom svete a neustále rastie. Po Slovensku, Švajčiarsku, Číne, Vietname a Kórei sa firma rozrastá najnovšie aj do Indonézie. Pre porovnanie, koncom roku 2016 mal DECENT štyroch zamestnancov.
Keďže mnohí ľudia vnímajú blockchain iba cez investície do kryptomien, opýtali sme sa ho, ako vníma krypotmenový boom na Slovensku. „Kryptomeny sú aspekt, nie podstata a investície sú v prvom rade o špekulácii. Väčšina ľudí tomu nerozumie a pýtajú sa ma na investičnú radu ale ja im hovorím, investujte iba to, čo môžete stratiť.“
Matej Michalko vníma pozitívne samotnú popularizáciu kryptomien a technológie blockchain. „Za posledné roky sa podarilo tému kryptomien a blockchainu propagovať a ľudia už vedia, čo to je. Potrebná je však aj edukácia. Preto organizujeme hackathony po celom svete. Študentom vysvetľujeme, ako si napríklad môžu vytvoriť vlastnú blockchain aplikáciu.“
Nedávno DECENT spustil aj vlastnú digitálnu peňaženku, ktorá je dostupná na App Store a Google Play.