- #Biela technika
- 5 min.
- 28.1.2025
To svet nevidel, Ecovacs má robot s valcovým mopom, ktorý sa vysúva!
Čínsky Ecovacs ešte na CES 2025 v Las Vegas predstavil unikátny robotický vysávač s mopom aký svete ešte nevidel. Namiesto jednej či dvoch mopovacích podložiek má valec.
Ten ale nie je hocijaký, ale výsuvný a samočistiaci! Ecovacs Deebot X8 Pro Omni ale nie je unikátny len tým.
Nový robot má celkom bežný tvar a dizajn. Na prvý pohľad vie zaujať hlavne základňová stanica, z ktorej akoby trčali nádoby na čistú a špinavú vodu. Vyzerá to zaujímavo a nepôsobí to ako gigantický plastový monolit ako u mnohých iných robotických vysávačoch s mopom súčasnosti. Okrem nádob na vodu je v stanici, samozrejme, aj vysávač, ktorý odsáva nečistoty zo zbernej nádoby robota do jednorazového sáčku. Ten stačí raz za čas vyhodiť a nahradiť novým čistým. Ako pri drvivej väčšine podobných modelov.
To, čo je na Deebot X8 Pro Omni iné, je telo robota. Okrem prednej kamery má totiž snímače aj po stranách a po dlhej dobe absentuje na vrchnej časti vežička s LiDARom. Keďže má robot snímače aj po stranách, nepotrebuje ju. Výhoda je jasná – nižšie telo, ktoré sa zmestí pod nižší nábytok. Na orientáciu nový robot využíva už známy systém AIVI 3D 3.0. Samozrejmosťou je mapovanie priestoru, vytváranie no-go zón v appke, rozpoznávanie predmetov a vyhýbanie sa im a množstvo ďalších vymožeností, ktoré poznáme aj z iných modelov značky. Samozrejmosťou je aj hlasové ovládanie a vlastná hlasová asistentka Yiko s AI od GPT.
Výkon vysávača výrobca udáva na 18 000 Pa, no už veľmi dobre vieme, že výkon vysávačov sa nemeria v Pa, ale v AW. O tých ale Ecovacs mlčí. Navyše sací tlak 18 kPa vyvinie iba v najvyššom výkonnostnom režime. Zároveň až vtipne pôsobí miniatúrna kefa v strede robota, ktorej ale aspoň pomáha výsuvvná bočná kefka, ktorá vie povymetať aj rohy miestností.
Podstatne unikátnejšou vlastnosťou je spomínaný mop, ktorý je vlastne valcom. Na rozdiel od jednej či dvoch podložiek, ktoré na podobných robotoch nájdeme v súčasnosti, valec má podstatne viac výhod. Prvou je tlak, ktorý vyvíja na podlahu (4 000 Pa), pričom súčasne rotuje (200 ot./min) valec pokrytý mopom z mikrovlákna. Naň pritom neustále kvapká čistá voda, resp. voda s čistiacim prostriedkom, zatiaľčo na opačnej strane valca sa špinavá voda z valca stiera do nádobky na špinavú vodu.
Čerešničkou je, že valec sa vie vysunúť do strany a tak poumývať aj podlahu popri stene, resp. soklovoej lište! Takmer geniálne riešenie. Jediným mínusom je to, že ani takto výsuvný valec nedočiahne do rohu, no aj v ňom nechá minimum neumytého miesta. Valec sa vie, samozrejme, aj zdvihnúť a zasunúť do tela v prípade vysávania kobercov. Technológia OZMO ROLLER by sa pritom mohla objaviť v mnohých ďalších modeloch značky.
Mopovací valec sa po dokončení čistenia podlahy sám vyšistí v základňovej stanici a neskôr aj vysuší horúcim vzduchom. Takto na ňom neostanú prakticky žiadne baktérie a je pripravený na ďalšie upratovanie. Dokonca je možné nastaviť 3 rôzne úrovne čistenia mopu, od 40°C po 75°C.
V predaji bude Deebot X8 Pro Omni v dvoch verziách – jedna s klasickou základňovou stanicou, druhá so stanicou priamo napojiteľnou na prívod a odvod vody. Tá bude vďaka tomu menšia. V robotovi je 6 400 mAh batéria, ktorá má zvládnuť 290 minút vysávania. Koľko to bude aj s mopovaním a vyšším sacím výkonom nie je známe. V zásade je to jedno, ak by robot nestihol vyčistiť všetko, ide sa nabiť do stanice a úlohu dokončí neskôr.
V predaji má byť aj lacnejšia verzia Deebot X8 Omni, ktorá sa líši iba tým, že sa pri nej nedá nastaviť teplota čistiacej vody v základňovej stanici a to, že nemá samostatnú nádržku na čistiaci roztok pre čistenie valca v stanici. Tiež má menšiu batériu (5 200 mAh) a nemá možnosť videotelefonovania cez kameru vysávača. Inak sú si vysávače ako vajce vajcu.
TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.