Reklama

Titul Najmenší počítač na svete má naspäť Michiganská univerzita

Zdroj | University of Michagina
Richard Pliešovský
Zdroj | University of Michagina
Zdroj | University of Michagina

Len prednedávnom ukázalo IBM svetu najmenší počítač na svete a už im to prvenstvo nepatrí. Keď sa to dozvedela Michiganská univerzita, známy domov malých počítačov, len pridala do práce. Výsledok ukázala v týchto dňoch, 21. júna na Sympóziu o technológii a obvodoch.

Michiganská univerzita vytvorila počítač Michigan Micro Mote s teplotným snímaním, ktorý je veľký len 0,04 kubických milimetrov. Je to približne desatina veľkosti zariadenia od IBM. Pri tomto miniatúrnom zariadení sa aj zrnko ryže javí ako obrovský predmet. Navyše je také citlivé, že bežná LED dióda môže zmeniť prúdovú charakteristiku tohto mikropočítača.

Vedci riešili aj spor, čo sa dá označiť za počítač. Pretože, ak odpojíte svoj počítač, jeho program a dáta v ňom ostanú a pri opätovnom zapnutí ich máte k dispozícii. Mikropočítač od IBM a aj tento z Michiganskej univerzity stratia všetky dáta okamžite po prerušení napájania.

„Nie sme si istí, či by sme to mali nazývať počítače, alebo nie. Je to skôr otázka, či majú minimálnu funkčnosť,“ povedal David Blaauw, ktorý viedol vývoj nového systému (spolu s D. Sylvesterom, J. Phillipsom a A. F. Thurnauom).  

Pozrite si

IBM má najmenší počítač na svete, je ako zrnko soli

Počítač, alebo presnejšie povedané výpočtové zariadenie je založené na architektúre ARM Cortex – M0 +. Má procesor, RAM, fotovoltaiku a bezdrôtové prijímače a vysielače. Tie sú také malé, že údaje musia prenášať namiesto antény cez viditeľné spektrum svetla. „Museli sme v podstate vynájsť nové spôsoby, ako pridať dizajn obvodov, ktorý by mal rovnako nízky výkon, ale mohol by tiež tolerovať svetlo,“ vysvetľuje Blaauw. Ďalšou výzvou bolo dosiahnutie veľkej presnosti pri nízkom výkone.

Tento miniatúrny počítač je mimoriadne všestranný a môže byť využitý pre rôzne potreby. Tím z Michiganskej univerzity si vybral monitorovanie onkologických nádorov. Niektoré štúdie zistili, že tieto nádory sú teplejšie ako zdravé tkanivá a tak monitorovanie presnej teploty môže pomôcť pri hodnotení liečby rakoviny.

Samotný počítač je navrhnutý ako presný teplotný snímač, zaznamenáva teplotou v časových intervaloch definované elektoimpulzmi. Intervaly sa merajú na čipe, porovnajú s časovým intervalom na základni a potom premenia na teplotu. Výsledkom je, že počítač dokáže hlásiť teploty v miniatúrnych oblastiach, napríklad v zhluku buniek, s chybou len ± 0,1 °C.

Zdroj | Wikipedia

V meraniach im pomáha profesor rádiológie a biomedicínskeho inžinierstva, Gary Luker. „Keďže snímač teploty je malý a biokompatibilný, môžeme ho implantovať do myši a rastú okolo neho rakovinové bunky,“ povedal. 

Michigan Micro Mote môže pomôcť napríklad pri snímaní tlaku oka pri diagnostike glaukómu (zelený zákal), výskumu rakoviny, monitorovanie biochemických procesov, ale napríklad aj v audio-vizuálnom dohľade.

Profesor Blaauw hovorí, že keď vytvorili prvýkrát „milimetrový“ počítač, nevedeli presne určiť, na čo by bol dobrý. Ale keď publikovali svoje výsledky, začali im chodiť desiatky otázok a návrhov na využitie. Keby pomohol len v onkológii, bola by to obrovská pomoc pre ľudstvo.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.