- #TECHBOX
- 3 min.
- 24.8.2019
Tim Berners-Lee vynašiel World Wide Web pred 30 rokmi ako zamestnanec CERNu
World Wide Web tento rok oslavuje svoje 30. narodeniny a preto v našom seriáli o najvýznamnejších osobnostiach zo sveta technológií nesmieme vynechať jeho tvorcu – Sira Timothyho Johna Berners-Leea.
Tim Berners-Lee sa narodil 8. júna 1955 v Londýne ako najstarší zo štyroch súrodencov Mary Lee Woodsovej a Conway Berners-Leea. Ako hovorí stará múdrosť, jablko nepadá ďaleko od stromu. Obaja Timovi rodičia boli totiž počítačoví vedci, ktorí pracovali na prvom komerčnom počítači Ferranti Mark 1. Bolo teda iba otázkou času, kedy sa začne o počítače zaujímať aj Tim.
Do elektroniky sa začal Tim montovať už ako dieťa a veľký nadšenec modelových železníc. Pri voľbe školy si však vybral vedľajšiu cestičku a bakalársky titul získal na Queen’s College v Oxforde z odboru fyziky.
Po skončení štúdia sa Berners-Lee zamestnal v spoločnosti Plessey Telecommunications ako softvérový dizajnér a programátor. Po niekoľkých pozíciách sa z neho napokon v júni 1980 stal externý pracovník CERNu, Európskej organizície pre jadrový výskum pri Ženeve.
Tim počas práce v CERNe vytvoril program ENQUIRE, ktorý slúžil na ukladanie informácií do súborov vzájomne prepojených odkazmi. Koncept, ktorý dnes poznáme pod názvom hypertext, umožnil vedcom zdieľanie a aktualizáciu informácií naprieč celou organizáciou cez internú sieť CERNu.
Po krátkom odchode z CERNu kvôli práci v spoločnosti Image Computer Systems, sa sem Tim vrátil už ako stály zamestnanec s úlohou vybudovať počítačovú sieť pre internú komunikáciu a vzdialené ovládanie počítačov v organizácii. Výsledkom bolo vytvorenie prvého webového serveru na svete.
Tim nechcel, aby si vedci museli pre zdieľanie dát neustále posielať e-maily cez už vtedy existujúci internet. Namiesto toho vytvoril server, na ktorý mohol ktokoľvek z organizácie kedykoľvek odoslať akékoľvek dáta a rovnakým spôsobom si ich odtiaľto mohol ktokoľvek, kedykoľvek stiahnuť.
Prvý webový server bežal na osobnom počítači NeXT Computer s operačným systémom NeXTSTEP a nazýval sa CERN HTTPd (Hypertext Transfer Protocol daemon). Aby však webový server mal aj nejaký význam, Tim preň musel vytvoriť aj prvý webový prehliadač, ktorý slúžil na pristupovanie k súborom na serveri.
Trvalo ešte niekoľko rokov, kým si k World Wide Webu našla cestu verejnosť, ktorá z neho masívnou popularitou dokázala vytvoriť obrovskú bublinu, ktorej spľasnutie prežila len hŕstka technologických spoločností. Niet však pochýb o tom, že vynález Tima Berners-Leeho zmenil svet, za čo si aj on sám vyslúžil nespočetné množstvo ocenení vrátane začlenenia do rytierskeho rádu anglickou kráľovnou Alžbetou II.