Reklama

TikTok je na súde v tucte krajín, pozor naň si treba dávať aj na Slovensku

Zdroj | CNET
Stanislav Vinc
Zdroj | CNET
Zdroj | CNET

Spoločnosť ByteDance prevádzkujúca sociálnu sieť TikTok čelí žalobám zo strany štrnástich štátov USA. Žaloby podané generálnymi prokurátormi obviňujú ByteDance z toho, že mladých ľudí zavádza v tom keď tvrdí, že je pre nich TikTok bezpečný.

„Mladí ľudia bojujú so svojim duševným zdravím kvôli návykovým platformám sociálnych médií, ako je TikTok,“ uviedla generálna prokurátorka štátu New York, Letitia James. „TikTok tvrdí, že jeho platforma je bezpečná pre mladých ľudí, no to má ďaleko od pravdy.

Podľa žalôb je táto sociálna sieť navrhnutá tak, aby v ľuďoch vyvolávala závislosť, maximalizovala používateľský čas, zozbierala čo najviac dát o používateľoch a tak na nich zarobila čo najviac peňazí prostredníctvom personalizovanej reklamy. To je však len špička ľadovca všetkých obvinení.

Obsah pokračuje pod reklamou

Viaceré žaloby štátov uvádzajú, že TikTok nekontroluje, či jeho funkciu živých vysielaní skutočne využívajú iba plnoletí používatelia. Na platforme tak často vysielajú naživo aj mladiství používatelia, ktorých za zaujímavý obsah môžu diváci odmeňovať virtuálnou menou TikToku. To podľa žalobcov môže viesť k rôznym nebezpečenstvám, vrátane sexuálneho vykorisťovania mladistvých. TikTok si je podľa žalobcov týmto dobre vedomý, no zámerne problém ignoruje v záujme zvýšenia svojich ziskov.

Pozrite si

Do Google Meet prichádza funkcia, ktorá kompletne zmení videohovory!

ByteDance má podľa žalobcov taktiež zbierať dáta o mladistvých používateľoch bez ich vedomia a súhlasu a zlyháva tiež vo vyhovovaní žiadosiam o zmazanie týchto dát. Samostatnú žalobu týkajúcu sa tohto problému na ByteDance podal štát Texas, kde samotný zákon o ochrane mladistvých v online priestore vstúpil do platnosti len mesiac predtým. Štát New York kritizuje tzv. skrašľovacie filtre, ktoré majú v mladistvých vytvárať nerealistické očakávania od ich vzhľadu a tak poškodiť ich sebavedomie a vyústiť až v sebapoškodzovanie.

Žalobcovia medzi problémy platformy zaradili aj nebezpečné výzvy, do ktorých sa mladiství zapájajú a ktoré ohrozujú ich zdravie aj život. V tomto prípade však bude musieť žalujúca strana dokázať, že TikTok v prípade výskytu nejakej nebezpečnej výzvy nezasiahol, nakoľko na ich samotný vznik nemá žiaden vplyv. Samotný obsah platformy, vrátane takýchto výzviev, tvoria samotní používatelia.

TikTok samozrejme všetky obvinenia kategoricky odmieta. „Dôrazne nesúhlasíme s týmito tvrdeniami, z ktorých mnohé považujeme za nepresné a zavádzajúce. Sme hrdí na prácu, ktorú sme vykonali na ochranu tínedžerov a zostávame v nej oddaní a budeme pokračovať v aktualizácii a zlepšovaní nášho produktu. Poskytujeme robustné bezpečnostné opatrenia, proaktívne odstraňujeme podozrivých neplnoletých používateľov a dobrovoľne sme spustili bezpečnostné funkcie, ako sú predvolené limity času používania, rodinné párovanie a ochrana osobných údajov v predvolenom nastavení pre maloletých do 16 rokov. S generálnymi prokurátormi sa snažíme spolupracovať viac ako dva roky a je neuveriteľným sklamaním, že urobil tento krok namiesto toho, aby s nami spolupracovali na konkrétnych riešeniach problémov celého odvetvia“, uviedol TikTok vo svojom vyhlásení.

V hľadáčiku ochrancov práv je v priebehu rokov vždy iná sociálna sieť, v závislosti od toho, ktorá z nich je medzi mladistvými v danom čase aktuálne najpopulárnejšia. Facebook, Instagram a Snapchat, teraz vystriedal TikTok, ktorý má celosvetový úspech vďaka svojmu algoritmu pre zaznamenávanie záujmov používateľov a následné servírovanie obsahu, ktorý by sa im mohol páčiť. Výsledkom toho je nekonečný feed videí a živých vysielaní, ktorého obsah sa dynamicky mení v závislosti od toho, aké videá si používateľ pozrel celé, označil tlačidlom „páči sa mi to“, okomentoval, pridal medzi obľúbené alebo naopak preskočil či priamo označil, že si takýto obsah už neželá vidieť.

„Dizajnové prvky TikToku využívajú neurotransmiter dopamín, ktorý ľuďom pomáha cítiť potešenie ako súčasť mozgového systému odmien, aby podporovali posilňovanie,” uvádza sa v podaní štátu na najvyššom súde Kalifornie. „Odmeny súvisiace s dopamínom môžu viesť k návykovému správaniu, obzvlášť vtedy, keď sú odmeny nepredvídateľné.”

TikTok popri týchto žalobách navyše čelí ešte väčšiemu problému, ktorým je nariadenie podpísané americkým prezidentom Joe Bidenom o povinnom odpredaji platformy TikTok americkej firme najneskôr do 19. januára 2025, v opačnom prípade bude TikTok v Spojených štátoch zablokovaný. ByteDance však podal proti tomuto zákonu vlastnú žalobu s tvrdením, že je protiústavný a porušuje ich práva podľa Prvého dodatku. Ak spoločnosť na súde neuspeje, platformu v Spojených štátoch je pripravená radšej vypnúť, než by ju mala odpredať.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.