- #Crowdfunding
- 2 min.
- 13.3.2025
Tiko - najväčší z crowdfundingových podvodov a zlyhaní všetkých čias?
Niektoré nápady sú také geniálne, až sa človek pýta, prečo to nenapadlo aj jeho. Pravda je však taká, že jedinečé produkty len málokedy prinesú sľubované funkcie a úžitok.
Pokračujeme v našom seriáli, kde sledujeme neuveriteľné myšlienky a zlepšováky, ktoré sa uchádzajú, resp. uchádzali o priazeň v crowdfundingových kampaniach.
Crowdfunding funguje tak, že pomáha začínajúcim firmám získať financie na to, aby dokázali zrealizovať projekt. Ten musí byť dostatočne zaujímavý, aby oslovil verejnosť.
V našom seriáli o crowdfundingu sa postupne venujeme úspešným i neúspešným kampaniam. Z tých neúspešných sme už spomenuli napr. laserový holiaci strojček Skarp, dron Lily, zubnú kefku Amabrush, či samoplniacu fľašu na vodu Fontus.
Dnes prinášame ďalší zaujímavý príbeh o tom, ako niečo nevyšlo. Ide o jeden z najväčších crowdfundingových podvodov a zlyhaní všetkých čias.
Tiko bola 3-D tlačiareň, ktorú startup ponúkal za výrazne nižšiu cenu v porovnaní s inými 3-D tlačiarňami. V kampani na Kickstarteri za ňu v roku 2017 pýtal 179 dolárov. Vytlačiť mala objekty do rozmerov 125 x 125 x 125 mm.
Malo ísť o precízne navrhnuté zariadenie, ktoré sa má kaziť len vo výnimočných prípadoch. Namiesto viacdielneho rámu mal unibody telo vyrobené z jedného kusu. Štíhly rám, delta mechanizmus a ultrakompaktný skvapalňovač (koncový efektor) mali umožniť tlačiť oveľa väčšie objekty ako podobne veľká 3D tlačiareň.
Tiko podporovalo bezdrôtovú konektivitu, pripojenie ku cloudu a dalo sa tlačiť priamo zo smartfónu. Softvér na tlačenie mal zvládnuť ovládať aj neskúsený používateľ.
Po obdržaní produktu sa však zákazníci sťažovali na jeho nízku kvalitu a tlačiareň, ktorá určite nestála za zaplatené peniaze. Firma medzitým s nazbieranou sumou zanikla.
TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.