- #Ekológia
- 3 min.
- 4.3.2020
Tidal dokáže sledovať tisícky rýb v reálnom čase a monitorovať ich správanie
Nenechajte sa zmiasť. Nejde o hudobnú streamovaciu službu, ale o nový projekt spoločnosti Google X, patriacu pod Alphabet Inc.
Spoločnosť Google X, patriaca pod Alphabet Inc., pracuje na viacerých odvážnych projektoch, od autonómnych áut, cez doručovacích dronov až po vesmírne balóny pre lepšie pokrytie planéty internetom. Najnovšie do ich portfólia pribudol ďalší ambiciózny projekt, s trochu nešťastne zvoleným názvom, Tidal.
Tidal je projekt, ktorý má za cieľ chrániť oceány a zároveň pomôcť zachrániť významný zdroj potravy pre nás ľudí. Google X v tlačovej správe, ktorá Tidal predstavuje píše, že onedlho bude v oceánoch viac plastu ako rýb, že prílišné okyslenie zabíja koraly a iné morské živočíchy a oceány tiež strácajú prirodzenú schopnosť filtrovať CO2.
Všetky tieto problémy spôsobujú zemetrasenie v ekosystéme oceánov od poludníka až po póly. Vrcholom má byť neudržateľný rybolov. Spoločnosť X zároveň dodáva, že kríza oceánov je o to horšia, že práve ryby a morské plody tvoria základ stravy pre približne 3 miliardy ľudí.
Prečo sa oceány akýmkoľvek spôsobom efektívne nechránia? Dôvodom má byť, že o nich vieme doslova minimum a to aj napriek tomu, že tvoria 70% plochy našej planéty. Pre porovnanie, o povrchu Mesiaca vieme viac ako o najhlbšom dne oceánu. Za minimom známych a užitočných informácií stojí fakt, že oceán je pre technológie extrémne náročne prostredie.
Významnú úlohu zohráva drvivý tlak, ťažká komunikácia, keďže GPS a Wi-Fi pod hladinou vody nefungujú, a slané prostredie, ktoré je pre technológie, mierne povedané, neprajné. Hlavným zdrojom informácií má byť v takomto prostredí najmä dlhodobé monitorovanie. Je asi aj jasné, najmä po vyššie spomenutom, že väčšina pokusov získavania informácií o oceánoch je skôr metóda okus omyl.
Projekt Tidal má ambíciu prísť na to, ako chrániť oceány pomocou technológie, ktorá bude schopná dlhodobo monitorovať život pod hladinou. Prvým krokom má byť pomoc chovateľom rýb prísť na to, ako ekologickým spôsobom pokračovať v ich biznise a rozvíjať ho.
Na projekte Tidal pracuje Google X posledné 3 roky v spolupráci s chovateľmi rýb po celom svete. Podarilo sa vytvoriť podvodný kamerový systém, ktorý používa strojové vnímanie na detekciu a interpretáciu správania sa rýb, ktoré ľudské oko nie je schopné zachytiť. Riešenie dokáže v reálnom čase monitorovať tisíce rýb a sledovať ich prirodzené správanie sa a zároveň zbierať informácie o ich prirodzenom prostredí, teda teplotu vody, hladinu kyslíka a ďalšie.
Nazbierané informácie pomáhajú chovateľom rýb lepšie spoznať zdravie rýb a efektívnejšie sa rozhodovať, napríklad pri kŕmení. Ak budú chovatelia vedieť takmer presne koľko krmiva použiť, môžu ušetriť náklady a znížiť znečisťovanie oceánov. Autori Tidal dúfajú, že sa podarí projekt rozšíriť aj na iné odvetvia.