Adventúry sa hlásia o pozornosť hráčov – nielen malé projekty, tentokrát aj videohra ku známej filmovej sérii a dve silné série Broken Sword a Ace Attorney.
A Quiet Place: The Road Ahead
Tiché miesto alias A Quiet Place je dnes známa hororová filmová séria s tromi filmami: dva základné a nedávny prequel (Prvý deň, v kinách koncom júna 2024). Teraz si môžete rozšíriť obzory cez videohru s podtitulom The Road Ahead.
Odohráva sa 118 dní po nedávnom filme, resp. príchode mimozemšťanov na Zem a chopíte sa Alex, mladej ženy, ktorá už prežila prvé mesiace apokalypsy a snaží sa prežiť. Alex nie je postava známa z filmov a sledujeme jej vlastný dej, ale postupne uvidíte niektoré spoločné menovatele či momenty. Napríklad v prestrihu vidíme aktuálne dianie i nazeranie na prvý deň, kedy nastala invázia v New Yorku. Aby to nebolo také ľahké, v prvých hodinách sa dozviete ďalšiu výzvu: Alex je tehotná a tento stav jej sťažuje putovanie.
Hra je rozdelená na viaceré levely, odlišné prostredia ako napríklad tmavý les, starý prístav alebo opustený vidiek. Táto štruktúra vhodne rozdeľuje pasáže hry, ale hoci sú destinácie odlišné, hrateľnosť je podobná. Na začiatku levelu sa zväčša ocitnete v divočine a cieľom je dostať sa do bezpečia.
V prvom rade je A Quiet Place adventúra z pohľadu prvej osoby. Nachodíte sa dosť veľa a riešite rôznu interakciu s prostredím: hľadáte aktívne predmety v rôznych domoch, zásuvkách či divočine a postupne ich používate. Aj postup vpred je niekedy podmienený kombináciou predmetov či riešením puzzle: neraz prekladáte latu, aby ste sa dostali cez priekopu, inokedy sa snažíte obísť veľký kus a doniesť si kus dreva.
Čo však robí hrateľnosť oveľa napínavejšou, je prítomnosť mimozemšťanov. Keďže sú citliví na zvuk, máte v rohu merač hluku, ktorý vám presne odhalí, koľko šramotu robíte: lenže príliš veľké hladiny znamenajú okamžitú smrť a v tejto hre umierate často. Musíte sa vrátiť k checkpointu a neraz ísť pasáž od začiatku – ale pri ďalších pokusoch si naštudujete trajektóriu ozruty a striedate plíženie, našľapovanie, skrývanie sa v tráve či drobný šprint. Intenzívnych chvíľ po vzore filmov je tu veru dosť – v tom smere výborná adaptácia!
Ďalším dôležitým prostriedkom bude inhalátor, ktorý potrebujete raz za čas použiť a to dupľom v napínavých scénach. Bacha na to, lebo aj pri tomto momente hra končí. Napokon sa väčšina hry odohrá v tme, takže používate aj baterku, ktorou rozčeríte tmu alebo viaceré nočné levely. Všetko dokopy funguje – niežeby tu nebolo pár frustrujúcich pasáží, to nie, ale kombinácia stealth, používania predmetov i postupu vpred je celkom silná.
A Quiet Place: The Road Ahead plní svoj prísľub a prenáša dusnú atmosféru hluku a ticha k vám do hrania. Navyše ak hráte na PS5 so zapnutým mikrofónom, hra registruje aj reálne ruchy (kýchnutie, hukot, vravu) a prenáša do hry – takže musíte hrať pekne po tichu. Dosť intenzívny zážitok!
PLUSY: nová hrdinka, dobré levely, prenesená atmosféra filmu, stealth funguje, adventúrne a puzzle zložky
MÍNUSY: niektoré frustrujúce pasáže, občas bug
A Quiet Place: The Road Ahead vyšiel na PS5, Xbox Series a PC.
Broken Sword – Shadow of the Templars Reforged
Táto adventúrna séria je absolútne legenda a prvý diel vyšiel v roku 1996 v zlatej ére žánru, keď firmy liali veľké peniaze do projektov. Adventúry zrazu vedeli ponúknuť lepšiu grafiku, animácie i dabing a Broken Sword dostal navyše skvelý scenár od Charlesa Cecila. Toto je remake hry po neuveriteľných 28 rokoch – príbeh a hrateľnosť ostali zhodné, ale pribudol aj ľahší mód pre dnešných či príležitostných hráčov.
Hra štartuje výbuchom bomby v kaviarni v Paríži, kam prišiel americký turista George Stobbart. Ikonická scéna (bombu tam hodí klaun) štartuje jeho vlastné vyšetrovanie, pri ktorom sa spojí s novinárkou Nico a postupne začnú odkrývať nielen dôvod atentátu, ale aj obrovské sprisahanie a temnú minulosť. Do deja sa dostane rad templárov, kresťanská minulosť i ďalšie elementy, za ktoré by sa nehanbil ani Dan Brown. Jeho neskoršie diela totiž hra pripomína najviac a pritom vyšla 7 rokov pred jeho Da Vinciho kódom.
Dej je skutočne výborný a zavedie vás na rôzne miesta vo svete – z Paríža sa dostaneme aj do Írska, Sýrie či Španielska, pričom nitky sa postupne začnú rozpletať a vy si dáte dokopy indície. Nechýbajú napínavé momenty, kedy ide o život, ale aj starostlivé vyšetrovanie a hľadanie stôp.
Ako klasická adventúra má Broken Sword dobrú štruktúru: každá krajina má niekoľko miest a tie sa delia na obrazovky, na ktorých sa niečo deje. Môžete spovedať osoby, ak sú ochotné a dialógové možnosti sú výborné vrátane rozličných vtipných prízvukov ľudí. Budete hľadať predmety, kombinovať ich a potom ich používať. A treba riešiť rozličné priestorové hádanky, aby ste sa dostali na nedostupné miesta.
Reforged verzia ponúka viaceré vylepšenia oproti originálu. Prvým je samozrejme oveľa lepšia grafika na dnešné systémy, či už PC alebo konzoly. 4K rozlíšenie, viac detailov, lepšie svetlá či tiene, nádhera! Pritom si zachováva svoj štýl i atmosféru – a výborná je možnosť prepnúť sa do originálneho módu. Druhá vítaná možnosť je spôsob hrania: buď si ponecháte pôvodné nastavenie alebo zapnete aktívny systém pomoci, ktorý vám napovie, čo je na obrazovke aktívne, kam ísť alebo vám odstráni nepotrebné možnosti. Vďaka tomu nemusíte snoriť v návodoch a veľa si odohráte aj sami. A zlepšilo sa aj celkové ovládanie v originálnej i novej verzii.
Broken Sword po 28 rokoch stále láka na výborný dej i hrateľnosť. Kto ju hral, rád si dá repete – a kto nie, teraz má pred sebou najlepšiu verziu hry.
PLUSY: výborný scenár a postavy, kvalitná hrateľnosť, dobré dialógy i hádanky, atmosféra a hudba, vylepšená grafika, nový režim pre menej skúsených, vyladené ovládanie
MÍNUSY: občas zašumené dialógy
Broken Sword – Shadow of the Templars: Reforged vyšiel na PS5, PS4, Xbox Series, Xbox One, Switch a PC.
Ace Attorney Investigations Collection
A napokon jeden tip pre milovníkov súdnych drám a japonských vyšetrovateľov. Povolanie hrdinu je azda trochu netradičné – Miles Edgeworth je prokurátor a spočiatku sa v sérii objavoval ako vedľajšia postava, no táto kolekcia mu venuje rovno dve silné detektívky, pričom jedna na Západe ani nikdy nevyšla.
Základ hry má dve podoby: v prvej fáze chodíte na miesta činov, kde sa stal istý zločin, budete spovedať svedkov a hľadať stopy, v druhej fáze sa hra prepne na boj argumentov, kde sa snažíte zo získaných dôkazov poskladať prípad a usvedčiť vinníka. Všetko, čo získate v prvej časti, sa prirodzene hodí v druhej a funguje aj systém dedukcie.
Tá prvá časť pripomína klasické adventúry, pričom občas sa ukáže neviditeľný predmet či ťažký puzzle, ale inak si užijete viaceré časti. Finálna fáza prípadu je zložená z dlhočizných dialógov a momentov, formujete istú hypotézu či obvinenie, no musí vám sedieť do vyšetrovania. Má iné prvky, viac sledujete dialógov, no musíte dávať aj pozor na to, čo hovorí druhá strana.
Štruktúra každej hry je podobná: začnete s ľahšími prípadmi, no tie neskoršie sú už viac zamotané a hoci sa vám zídu znalosti z minulých, dajú zabrať. Obe hry majú po päť prípadov, ktoré sa delia na kapitoly a spolu vás čaká viac ako 20 hodín vyšetrovania. Nová verzia dostala HD grafiku a tzv. Story Mode, ktorý vám uľahčí vyšetrovania, ale na druhej strane vypne trofeje/achievements, tak zvážte ako chcete hrať.
Pre obe hry však platia zhodné menovatele: Miles Edgeworth je výborne napísaná postava a má vtipné momenty vyšetrovania. Scenár je kvalitný a neskoršie prípady vás dokážu prekvapiť. A je tu aj príjemná hudba a dobré lokality, kam zavítate. Celkovo fajn dvojica detektívok, no pozor na kvantá textu.
PLUSY: dve hry v kolekcii, sympatický hrdina, spôsob vyšetrovania, dobré zápletky, zábavné momenty, ľahší mód a fajn hudba
MÍNUSY: príliš dlhé dialógy pri niektorých prípadoch
Ace Attorney Investigations Collection vyšla na PS4, Xbox One, Switch a PC. Na PS5 a Xbox Series je hrateľná cez spätnú kompatibilitu.