Intel definitívne odhalil špecifikácie nového prenosového štandardu Thunderbolt 4. Ten síce používateľov súčasnej generácie neohúri rýchlosťou, no za to pod záštitou nového označenia posunie štandard Thunderbolt vo viacerých smeroch o úroveň vyššie.
Nový Thunderbolt 4 sa rýchlosťou oproti súčasnej generácii Thunderbolt 3 vpred neposunie, štandard zostáva s maximálnou prenosovou rýchlosťou na úrovni 40 Gb/s. Výrobcovia, ktorí budú chcieť noví štandard vo svojich produktoch podporovať, sa však budú musieť pripraviť na nové požiadavky.
Kým Thunderbolt 3 zvládal oficiálne prenášať obraz z počítača iba na jednu externú obrazovku s 4K UHD rozlíšením, nový Thunderbolt 4 má byť pripravený na duálne zostavy 4K UHD obrazoviek, alebo minimálne na jednu obrazovku s rozlíšením 8K. Podmienkou tiež bude dosahovanie maximálnej teoretickej rýchlosti 40 Gb/s aj pri kábloch s dĺžkou do 2 metrov.
Príslušenstvo s podporou Thunderbolt 4 bude môcť disponovať namiesto dvoch po novom až ďalšími štyrmi identickými Thunderbolt 4 pripojeniami. Nová generácia taktiež posunie rýchlosť prenosu dát cez PCIe zo 16 Gb/s až na 32 Gb/s. Podmienená bude tiež vstavaná ochrana zariadení pred priamym prístupom k pamäti (DMA) na báze Intel VT-d, ktorá v minulosti umožnila útočníkom pristúpiť aj k zamknutým a zašifrovaným dátam.
Vítanou novinkou je určite aj podmienka, aby prenosné počítače s podporou Thunderbolt 4 využívali minimálne jedno Thunderbolt 4 pripojenie s USB-C portom na nabíjanie batérie a napájanie hardvéru. Táto podmienka platí pre počítače s odberom nižším ako 100 W. Notebooky sa tiež po novom budú musieť po pripojení k dokovacej stanici Thunderbolt 4 automaticky prebudiť.
Intel plánuje uviesť prvé radiče s podporou štandardu Thunderbolt 4 na trh už koncom tohto roka. Prvé počítače a príslušenstvá podliehajúce novému štandardu sa majú dostať na trh taktiež ešte v priebehu tohto roka. Výnimkou napokon nebude ani nová generácia počítačov Mac využívajúca ARM procesory Apple Silicon, na ktoré Apple prechádza práve z procesorov od spoločnosti Intel.