- #Aplikácie a hry
- 7 min.
- 10.12.2023
The Talos Principle 2 - filozofická logická hra vyskúša vaše mozgy
Chorvátski vývojári servírujú jednu z najlepších hier tohto roka – ak sa nechcete baviť iba strieľačkou, ale skutočne poriadne rozmýšľať a riešiť zapeklité hádanky.
Kvalitných logických hier s nádhernou grafikou i atmosférou je málo, preto má The Talos Principle 2 výborné hodnotenia po svete – a je to skutočne netradičný zážitok.
Robot číslo tisíc
Vitajte vo svete, kde ľudstvo nadobro skončilo a pod jeho koniec sa podpísal vírus vyvolaný globálnym otepľovaním. Zoznámte sa najprv so svojím hrdinom – je to robot. Nie prvý, tým je Athena, ktorú mnohí uctievajú ako náboženskú ikonu, ale robot č. 1000. Po prelúskaní prvých hádaniek sa presuniete do mesta New Jerusalem, ktorí vytvorila práve skupina androidov a vašou úlohou je vyšetrovať, čo sa v tomto svete kedysi stalo. Androidi sú mysliace bytosti, ktoré aktuálne obývajú planétu – a pátrajú, čo sa tu kedysi stalo, prečo im v ceste stoja toľké hádanky a prečo tam v diaľke povstal masívny zdroj energie.
Do príbehu Talos Principle II sa dokážete ponoriť aj bez znalosti jednotky – od prvých minút vás opantá svojou odlišnosťou. Je to na pohľad menšia hra, ale zaberá obrovské miesto (75 GB!) a má malebnú grafiku. Svet obývajú androidi, s ktorými môžete viesť rozhovory a spoločne sa zamýšľať nad otázkami ľudstva – vzniká tu krásna paralela nad tým, ako sa my niekedy pozastavujeme nad konaním predkov. Tu sa ľudstvo dostala do vyhubenej situácie a roboti odhaľujú, čo sme kedysi na planéte robili a dopustili.
Odtiaľ sú jasné odbočky k otázke viery, zmysle života či existencie. Nie ste vo svete sami, ste členom novej civilizácie, riešite pomaly akademické otázky a zamýšľate sa nad nimi. Do toho sledujete opakovane rôzne hologramy s odkazmi či posolstvami. Najprv si myslíte, že tu príbeh vlastne neexistuje, ale keď sa do neho ponoríte a vydáte na expedíciu do nových prostredí, zrazu je tu nitiek a interakcií celkom dosť.
Puzzle od prvých minút
Hra vaše mozgy nešetrí už od prvých minút. Krásne 3D prostredia, na ktoré pozeráte pohľadom z vlastných očí (takže doomovka bez zbrane), veľmi rýchlo zaplavia puzzle. Celý postup vpred je vlastne hádanka, lebo po prvých pár častiach či miestnostiach sa dostanete na križovatku, kde sú viaceré cesty, no hra je ochotná pustiť vás iba do jednej z nich, ale na to potrebujete poskladať niekoľko dielikov skladačky.
Každý sa nachádza v inom prostredí, takže hneď na začiatku prídu štyri hádanky v sólo prostrediach. Stačí prejsť cez bariéru a šípka vám ukáže aký element chcete získať. Najprv sú puzzle jednoduché, treba len zbierať kúsky či nápisy (písmeno L či pomlčku). Lenže zväčša kúsok vidíte, ale neviete ako sa tam dostať – nestačí iba vyskočiť, treba si doniesť škatuľu či dve, uložiť závažie na nejakú plošinu, no zároveň čeliť aj prekážke, že energetické bariéry vás s kvádrami či inými predmetmi ďalej nepustia. Takže treba nájsť okľuku, iný smer alebo odhodiť niečo ak sa dá.
V ďalšom momente nájdete rušičku – môžete ju niekam položiť, ale zároveň ju aj nasmerovať. A niekedy využiť obe funkcie naraz: to, že na niečom stojí, otvorí jednu bariéru a že niekam páli lúč, to odblokuje inú.
Prvé puzzle sú drobotiny, zväčša postavené na jednej úlohe, ale už aj tam viete stráviť pár minút, skúšať… a tak sa vlastne učiť ako hra funguje či ponúka. Už dlho som nebol taký nesmierne rád, že som postúpil po sérii puzzle do ďalších dverí a ďalších a…. New Jerusalem je ďalej ako sa z popise v recenzii zdá.
Fyzika, logika, smery
Keď sa posuniete ďalej, pochopíte štruktúru hry – obsahuje 12 veľkých prostredí, v každom čaká po 8 puzzle. Necelá stovka patrí iba hlavnej línii, okrem toho tu nájdete aj skryté chuťovky. To nie je málo a po úvodnom rozbehu sa začnú kombinovať rozličné nástroje. Sú tu rôzne pomôcky a ich funkcie, aj iní roboti a základom je spájať energetické lúče rôznych farieb (zelená, červená, modrá). Často narazíte na silové polia s podobnými, aj inými farbami (modrá, fialová). So svetlami sa dá manipulovať – odrážať od skla, pohlcovať, riešiť silové polia či rozličné ventilátory. A potom sú tu plošiny, ktoré vás môžu niekam dostať či môžete na ne klásť panely a predmety.
Pri vstupe do každej miestnosti je fajn vedieť, s akými pomôckami možno počítať – pretože od toho sa aj odvíja typ puzzle a neskôr riešenie. Lokality sú pomerne rozsiahle, čo rozširuje vaše možnosti – navyše sú tu aj portály v stenách, ktoré viete využiť vo svoj prospech.
Štruktúra potom ráta aj ďalej so systémom, že postupné riešenie menších puzzle otvorí ďalší postup hrou a zložíte všetko potrebné. Rozsah hry potom závisí od vašej rýchlosti a úspešnosti – možno niekto vyrieši všetko za 15 hodín, ale môže to byť aj dvojnásobok, ak si budete užívať všetky miestnosti v hre.
Aj estetický zážitok
The Talos Principle 2 totiž vyzerá výborne a využíva veľký svet pre svoje nastolené i riešené puzzle. Skôr sa prichytíte, že svet je azda príliš veľký a nachodíte veľa krokov. Ale jednotlivé hádanky, lokality i samotná metropola sú pekne spracované. Hra úmyselne pôsobí veľkolepo a nechá vás neraz hodiny putovať sólo vo veľkom svete, aby ste pocítili tie clivé pocity v budúcnosti.
V tom smere ide o nečakaný prepracovaný herný zážitok. Je to hra pre milovníkov logiky, puzzle a pekných svetov – ale jej tempo bude do veľkej miery závisieť od úspešnosti riešení. Nenechajte sa odradiť, tipov na riešenie hádaniek sa pre prípad núdze už povaľuje po internete dosť…
The Talos Principle 2 vyšiel 2. novembra 2023 na Xbox Series, PS5 a PC.
Výhody
- intenzívny štart a premisa
- na pomery (logických) hier silný dej i posolstvá
- rozsiahly svet a desiatky miestností
- riešenie všakovakých puzzle a mechanizmov
- filozofické debaty i štandardné dialógy
- osobitá atmosféra budúceho sveta
Nevýhody
- občasné blúdenie vo svete či miestnosťami
- príbeh je síce dobrý, no sčasti nevyrovnaný