The Next Rembrandt je projekt s cieľom podporiť holandské kultúrne dedičstvo. Jedným z jeho výsledkov je reprodukcia obrazu pomocou digitálnych algoritmov.
Celým menom Rembrandt Harmenszoon van Rijn bol holandským barokovým maliarom. Radí sa medzi historických umelcov svetového formátu. Známymi obrazmi sú napr. Hodina anatómie u doktora Tulpa, Nočná hliadka, Márnotratný syn alebo niekoľko autoportrétov.
Rembrandtov autoportrét bol príznačný pohľadom na staršieho muža s kučeravými vlasmi, klobúkom, tmavými očami, spomedzi šlachticov alebo bohatých mešťanov. Rembrandt van Rijn pochádzal mnohopočetnej rodiny leidenskeho mlynára. Svojím celoživotným dielom bol však schopný živiť sa aj umením.
Rembrandtovym mecenášom je najmä ING
Projekt The Next Rembrandt je výsledkom spolupráce ING a Microsoft. The Next Rembrandt je projekt, v ktorom boli skúmané obrazy umelca svetového formátu, Rembrandta van Rijna – najmä jeho portréty a autoportréty. Počas výskumu celoživotného Rembrandtovho diela bolo napr. zistené, že 49% jeho portrétov tvoria ženy a 51% muži.
V prvom kroku boli informácie z obrazu snímané. Z nich bola vytváraná databáza, v ktorej sa taktiež nachádzajú aj informácie o priestorovej skladbe obrazu – povrchová, resp. výšková mapa obrazu. Na základe povrchovej mapy bolo možné zostaviť digitálnu maticu, resp. šablónu, pomocou ktorej je možné pomocou 3D tlačiarne reprodukovať napr. Rijnov autoportrét.
Počas tvorby výškovej mapy boli používané dva základné algoritmy. Prvý algoritmus zaznamenával povrch plátna, druhý jednotlivé farebné vrstvy obrazu. Algoritmy boli transformované do výškových dát, ktoré umožnili vedcom napodobňovať Rembrandtove ťahy štetcom.
Autoportrét „namaľovaný“ UV atramentom
Počas tlače využívali 3D tlač z výšky UV atramentom. Na konci tlačového procesu tlačiari určili, že na zhotovenie obrazu na základe dát z výškovej mapy bolo potrebné použiť trinásť vrstiev atramentu.
Podobným spôsobom je možné vytvárať akúkoľvek reprodukciu významných aj menej významných Rembrandtovych diel. Napriek technologickej dokonalosti reprodukcie, obraz zostane len súhrnom algoritmov bez srdca, ktoré mu dal autor a nachádza sa v pôvodnom diele. Z technologického hľadiska je projekt The Next Rembrandt zaujímavých projektom. Obzvlášť oslovujúcimi, napr. pre umeleckú verejnosť môžu byť informácie o anatomickej a kompozičnej skladbe obrazov.
The Next Rembrandt bol vytvorený pod záštitou ING s cieľom podporovať kultúrne dedičstvo Holandska.
Viac sa o projekte môžete dozvedieť na oficiálnej internetovej stránke.