Reklama

The Matrix Resurrections - romantické sci-fi, ktoré sa vykráda

Zdroj | ČSFD
Michal Biznár
Zdroj | ČSFD
Zdroj | ČSFD
70 %
Oplatí sa nový Matrix vidieť? Jednoznačne áno. Neprináša síce takú revolučnú myšlienku ako prvá časť, ani originálnu zápletku, ide však o vizuálne vydarený, scenáristicky-odvážny a nostalgiou zaváňajúci kúsok, pri ktorom sa budete dobre baviť. Obzvlášť vás pobaví úvodná časť filmu, ktorá zoberie celý koncept Matrix filmov a otočí ho hore nohami. 

Výhody

  • Nostalgický návrat
  • Originálne myšlienky
  • Množstvo odkazov a metafor

Nevýhody

  • Vykrádanie pôvodnej trilógie
  • Akcia neohúri

Kedy ste naposledy zažili déjà vu? Pri novom Matrixe ho prežijete niekoľkokrát na rôznych úrovniach a po celý čas sa budete pýtať samého seba – už ste to niekede videli, počuli, zažili alebo je to len vaša fantázia?

Štvrtému Matrixu sa podarilo niečo zvláštne – naštvať a zároveň potešiť obrovskú fanúšikovskú základňu, ktorú si táto kultová séria 20 rokov budovala. To, do ktorej skupiny naštvaných či potešených divákov budete patriť vy, záleží iba od vášho vnímania tejto cesty do metaverza.

Matrix Resurrections je unikátny, no nie až tak originálny film. Kým pôvodný prvý Matrix otváral dôležité filozofické otázky a urobil revolúciu v žánre sci-fi, Matrix Resurrections nás po 20 rokoch berie na divokú jazdu s množstvom referencií, opakovaných citátov, symbolov a metafor. Na prvé pozretie je toho príliš veľa a pravdepodobne ani nestihnete zachytiť všetky tie odkazy, ktoré Lana Wachowsky do filmu ukryla.

Je to iba hra

Aj keď nový Matrix častokrát vykráda samého seba, ide skôr o účel. Cieľom je kritika súčasného trendu neustálych sequelov, prequelov, spin-offov, remakov či hra na nostalgiu, ktorou je presýtená nová Hollywoodska produkcia. Dôkazom sú úspešné superhrdinské filmy, ktoré sa prepájajú do spojeného univerza či remaky starých filmov. Pre jednoduchšie uchopenie tohto konceptu je táto kritika naservírovaná formou počítačovej hry s príznačným názvom Matrix.

Nechýba kritika súčasnej spoločnosti, ktorá je akoby pripojená k inému svetu cez obrazovky smartfónov a tabletov (stroje) a stráca osobný kontakt s realitou. To však nestačí na to, aby bol film prelomový a donútil človeka zamyslieť sa nad existenčnými otázkami, ako to vedel pôvodný Matrix. Jednoducho to nemá tú atmosféru a jednotlivé načrtnuté myšlienky a metakoncepty nestačia. Navyše sú tak rýchlo servírované, že ich nestihnete spracovávať. Podobne ako správy v dnešnej dobe infodémie.

Stačiť vám tak budú musieť opakujúce sa ikonické zábery s modrou a červenou pilulkou, spomaleným časom či opakovanými hláškami tých istých postáv. Ako fanúšik spomínajúci na pôvodnú trilógiu budete spokojný.

Zdroj | IMDb

Vedecko-fantastické love story

Podobne ako pôvodná trilógia, aj štvrtá časť nemá núdzu o poriadnu akciu, ktorú štvorka dotiahla ešte do väčších extrémov. Pred 20 rokmi sme pozerali na Matrix s otvorenými ústami pri záberoch s bullet time či tisíckami agentov v jednej scéne. Vtedy išlo o posúvanie latky počítačových trikov a efektov, ktoré predtým nikto nevidel. Podobného wow momentu sa nedočkáte a pri akčných scénach si poviete, že toto ste už niekde videli. Opäť si tak pozriete kung-fu duel, boj s množstvom agentov v uliciach nočného mesta či zastavenie nábojov počas súboju na streche. Sekvencia z tokijského vlaku zase pôsobí akoby si odskočila z Wolverina.

Nech už vnímate štvrtý Matrix akokoľvek, v prvom rade je to romantický film zasadený do sveta sci-fi. Celý hlavný dej sa sústredí na ústrednú dvojicu Nea a Trinity, ktorých láska je silnejšia než plány vypočítavých strojov a hyper-inteligentných programov. Okrem Keanu Reeves a Carrie-Anne Moss sa môžete tešiť aj na ďalšie známe tváre, ktoré sa po 20 rokoch vrátili do svojich rolí.

Objavia sa však aj noví herci a tiež postavy. Tu stojí za zmienku obzvlášť talentovaný Neil Patrick Harris.

Zdroj | vox.com

Post-faktuálna doba?

Posledné roky sa vo verejnom priestore skloňuje, že žijeme v tzv. post-faktuálnej dobe, kedy fakty prehlušujú klamstvá a tí, čo vravia pravdu, sú prekričaní konšpirátormi a populistami. Môžeme to vidieť každý deň na sociálnych sieťach a v čase pandémie aj na debatách s vlastnou rodinou či kamarátmi. Jednoduché hoaxy a emócie víťazia nad pravdou.

Okrem romantického príbehu sa štvrtému Matrixu vhodne podarilo spracovať aj túto myšlienku aj keď mohla byť viac rozpracovaná než iba v náznakoch. Presvedčiť človeka, aby prestal veriť v konšpirácie môže byť rovnako náročné ako odpojiť jedinca z Matrixu. Veď pravda môže byť častokrát horšia než alternatívne vnímanie reality, ktoré ponúka internetová bublina.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.