- #PlayStation
- 8 min.
- 12.6.2020
The Last of Us Part II - dychberúci herný zážitok s najvyspelejším príbehom
Výhody
- Dokonalý príbeh
- Silné ženské postavy
- Dĺžka kampane
- Atmosférická hrateľnosť
- Hudba
Nevýhody
- Chýbajú iné režimy
Wow, wow a ešte raz wow. Toto som si povedal po dohratí očakávaného titulu na PlayStation 4 The Last of Us Part II. Príbeh tejto hry vás jednoducho pohltí a nedá vám spať až kým ho nedokončíte. Emocionálna jazda vo svete plnom monštier pokračuje. Nie sú to však monštrá zombíci, ale samotní ľudia, kto predstavuje hrozbu.
Naughty Dog opäť dokázal, že single player hry majú zmysel a posunul pomyselnú latku ešte o niečo vyššie. Vyše 20-hodinová herná doba vás presvedčí, že aj príbehová hra vo väčšinou lineárnom prostredí má čo ponúknuť. V prvom rade je to príbeh, o ktorom sa tu nechcem príliš rozpisovať z dôvodu, aby som vás nepripravil o jedinečný zážitok, ktorý v mnohom prekonáva filmové trháky ocenené Oscarom.
Dej nadväzuje tam kde skončila jednotka. Vraciame sa k postavám Ellie a Joela, ktorí od udalostí prvej hry žijú už pár rokov v komunite preživších v americkom Jacksone. Ellie medzitým podrástla a je z nej vyspelá mladá žena, ktorá rieši vzťahy a svoj život v komunite. Miesto začínajúcej lásky a bezstarostného života však dôjde k udalosti, ktorá ju kompletne zmení a tak sa vydáva na cestu, na konci ktorej ostanete psychicky vyčerpaný, no zároveň udivený z toho, ako sa podarilo takto dokonalý príbeh preniesť do videohry.
Naughty Dog zároveň zvolil originálny spôsob rozprávania príbehu, ktorý sa bude vracať do minulosti vo forme flashbackov a tiež formou, ktorú nechcem kvôli spoilerom prezrádzať. Na základe takéhoto inovatívneho rozprávania príbehu pochopíte, že svet nie je čierno-biely a ľudia sa nerozdeľujú len na dobrých a zlých, ale že každý máme svoje dôvody, prečo robíme to čo robíme. Zároveň Naughty Dog opäť ukazuje silné ženské postavy a tiež otvára tému sexuálnych orientácií, ktorá je stále vo videohrách skôr tabuizovaná.
Samotný príbeh perfektne dopĺňajú vedľajšie rozhovory a tiež množstvo artefaktov v podobe listov a nápisov, ktoré môžete nájsť porozhadzované po rôznych miestach v hre. Listy vytvárajú vedľajšie mikro-príbehy, ktoré vám dotvoria atmosféru sveta zasiahnutého pandémiou.
Poďme však k samotnej hrateľnosti. Tá sa drží osvedčeného konceptu jednotky, kde musíte prežiť vo svete plnom nakazených a tiež ľudí z druhých nepriateľských skupín. Kým v jednotke to bola skupina Fireflies, tu budete bojovať hlavne s povstaleckou armádou v meste Seattle. Táto skupina si hovorí Vlci, no objaví sa tu napríklad aj fanatická sekta, ktorá s Vlkmi bojuje. Je zaujímavé vidieť, že Naughty Dog využil rôzne skupiny a počas gameplayu sa vám nie jedenkrát stane, že proti sebe môžete poštvať viacero skupín. Do toho sú tu nakazení, ktorí vám práve pri väčších skupinkách bežných nepriateľov môžu aj pomôcť.
Nakazení pozostávajú z klasických „vidiacich“ rýchlych zombíkov, neslávne známych clickerov, ktorí sa orientujú podľa klikavého zvuku, no tiež sú tu nové druhy nakazených. Príkladom je veľký zombie, ktorý po vás hádže časti tela, ktoré vybuchujú a vyprsknú na vás kyselinu.
Každý stret s nepriateľom sa dá prejsť viacerými spôsobmi. Samozrejme najlepší je stealth postup, ktorý je však niekedy extrémne náročný kvôli počtu a inteligencii nepriateľov a taktiež kvôli psom, ktoré vás dokážu vystopovať aj keď vás nevidia. Nepriatelia spolu komunikujú, kontrolujú jednotlivé územia a koordinujú svoj postup. Umelá inteligencia bola vylepšená, no stále je tu problém pokiaľ hráte s nejakou vedľajšou postavou po boku, že tú nepriatelia nezbadajú ani keď sa im nezmyselne motá priamo pred očami.
Na rozdiel od iných akčných hier, kde máte nekonečné množstvo munície a zbraní na nepriateľov, v The Last of Us musíte taktizovať a dobre si rozmyslieť, či použijete zbraň, alebo radšej si tých pár nábojov ušetríte a spoľahnete sa na nôž. Platí to najmä pri vyšších leveloch náročnosti, kde sú zásoby a náboje skutočne nedostatkovým tovarom.
Novinkou je, že v The Last of Us Part II si môžete okrem štandardných nastavení náročnosti nastaviť svoju vlastnú, kde si môžete vybrať počet nepriateľov či ich citlivosť na zvuky.
Podobne ako jednotka aj tu bude prim hrať výroba rôznych dodatočných predmetov ako napríklad lekárničky, šípy do luku či nástražné bomby. Predmety na výrobu týchto nástrojov nájdete porozhadzované po celom svete, len musíte dobre hľadať a častokrát prekonať nepriateľov, keďže v tejto hre nie je nič zadarmo.
Autori tiež pridali do hry trezory, ktoré sa otvárajú vždy 6-miestnou kombináciou. Tú častokrát nájdeme práve v spomínaných listoch, no niekedy je kombinácia k trezoru napríklad kombinácia čísla izieb alebo výročie páru, ktorý trezor vlastnil a tak musíte v dome nájsť kalendár s vyznačeným dátumom výročia.
Jednotlivé zbrane si môžete vylepšovať a zlepšiť im napríklad stabilitu mierenia alebo pridať ďalekohľad na presnejšiu streľbu. Oproti jednotke kde ste hrali za ťažkopádnejšieho Joela, tu hráte za drobnú Ellie, ktorá sa dokáže dostať cez úzke priestory a tiež sa s ňou môžete plaziť a schovať napríklad pod auto. Jej hlavnou zbraňou je vyskakovací nožík, ktorý vám v mnohých ohľadoch príde vhod.
Za zmienku pri tomto titule stojí jednoznačne aj hudba. O tú sa opäť postaral fenomenálny argentínsky skladateľ Gustavo Santaolalla, ktorého strunové motívy dodávajú výbornú atmosféru. Nechýba niekoľko známych piesní, ktoré v hre zaznejú a tiež nervydrásajúca hudba, ktorá bude znieť v častiach, kde po vás pôjdu nepriatelia. Tá niekedy hrá veľmi potichu na pozadí, no ani si neuvedomujete ako vám brnká na nervy a zvyšuje celkové napätie. V The Last of Us Part II si dokonca zahráte aj na gitare, ktorá v tomto titule zohráva dôležitú úlohu a autori sa celkom vyhrali s jej ovládaním.
Čo sa týka herného sveta, veľká časť hry sa odohráva v meste Seattle, kde preskúmate rozsiahly downtown, no navštívite aj televíznu vežu či nemocnicu, kde sa odohráva jedna z najsilnejších a najstrašidelnejších misií v hre. The Last of Us Part II sa inšpirovalo titulom Uncharted 4 a ponúka viacero prostredí, kde sa budete cítiť, že hráte open-world hru, keďže budete môcť preskúmať rôzne miesta v rámci jednej veľkej lokality. Napriek tomu však ide o lineárnu hru, kde sa nemôžete vrátiť na jedno a to isté miesto podľa vášho želania.
V neposlednom rade spomeniem grafiku, ktorá ukazuje, že PlayStation 4 stále nepatrí do starého železa. Naughty Dogu sa podarilo z PS4 vyžmýkať maximum, čoho dôkazom je nádherné grafické spracovanie, ktoré oceníte v detailoch postáv, ale aj prostredí ako je voda, sneh či slnečné pláne. Neskutočne vyzerajú aj večerné scény, kde napríklad vidíte horiace auto, ktoré vyzerá až fotorealisticky.
Nedostatky na tejto hre sa hľadajú iba veľmi ťažko. Pre niekoho to môže byť absencia iných režimov okrem single-playeru. Pri tak rozsiahlej kampani, ktorej prejdenie vám zaberie minimálne 20 hodín mi to však osobne neprekážalo. Multiplayer z prvej časti bol síce príjemným dodatkom k hre, no radšej by som prijal nejakú formu kooperatívnych misií, aké sme napríklad mohli vidieť v hre Uncharted, ktorá je tiež od Naughty Dogu. Napriek tomuto malému nedostatku ide o prvotriedny herný titul, ktorého kúpu rozhodne nebudete ľutovať.
The Last of Us Part II je jednou z posledných veľkých hier na súčasnú generáciu konzoly PlayStation. Naughty Dogu sa podarilo opäť posunúť hranice a priniesť dychberúci vyspelý príbeh, ktorý vám ostane v hlave ešte dlho po odohraní. Neuveriteľný herný zážitok okorenený o skvelé postavy, nádhernú grafiku, perfektnú hrateľnosť a atmosférickú hudbu. To je nový The Last of Us, ktorý si odo mňa odnáša plný počet bodov a tiež ocenenie tip redakcie.