Reklama

Apple iPhone 5S vs Apple iPhone 5 – Prejsť, alebo neprejsť, to je otázka!

Marek Šimunek
68 %
Nový Apple iPhone 5S sa nám do redakcie dostal s miernym meškaním, preto sme sa rozhodli priniesť vám pohľad na to, či sa oplatí prechod z predchádzajúceho modelu na „esko“ a čo všetko tým získate.

Výhody

  • 64 bitový systém
  • Touch ID
  • M7 koprocesor
  • vyššia výdrž

Nevýhody

  • málo zmien oproti iPhone 5
  • rovnaký displej
  • cena

Apple iPhone 5S vs Apple iPhone 5

Pozrite si

Plastový iPhone 5C je realitou, ale 64-bitový procesor iPhonu 5S prekvapením

Osobne iPhone používam zhruba od polovice roka 2008 a svoj aktuálny iPhone 5 som si po dlhom rozmýšľaní kúpil až niekedy v máji minulého roka. Do tej doby som bol spokojným majiteľom iPhonu 4S.

Keď v septembri minulého roku Apple predstavilo svoj nový iPhone 5S, bol som, úprimne, mierne sklamaný. Množstvo noviniek, ktoré „esko“ oproti svojim predchodcom prinieslo sa mi zdalo málo.

Jednoducho som sa už vtedy rozhodol, že radšej počkám na nový iPhone 6 (alebo aké označenie mu nakoniec Apple prisúdi), ktorý by mal byť predstavený niekedy v priebehu roka 2014.

Apple iPhone 5S vs Apple iPhone 5

Ako by ich jedna mater mala

Keď som dostal na test iPhone 5S, už som presne vedel, čo všetko môžem očakávať. Vedel som, že príde v rovnakom balení, ako predchádzajúca verzia, že v ňom nájdem rovnaký Ligthning kábel, rovnaké slúchadlá a nabíjačku.

Bohužiaľ, Apple v prípade modelu 5S zachoval aj kompletne rovnaký dizajn, ako v prípade iPhone 5. Ostatne táto tradícia sa nesie už od prvého iPhonu, kedy model s pridaným písmenom „S“ prináša zmeny, ktoré vo väčšine prípadov nie sú voľným okom viditeľné.

Toto je aj prípad nového iPhonu 5S. Rovnaké je telo, rovnaké je i rozmiestnenie ovládacích prvkov. Ak patríte k ľudom, ktorí sa radi pochvália najnovšou verziou iPhonu, budete sklamaní. Málokto si totiž uvedomí, že to, čo držíte v ruke je nový iPhone 5S a nie jeho predchádzajúca verzia.

Jednu pripomienku k dizajnu však aj tak mám. Týka sa použitých materiálov, keďže najmä čierna verzia iPhone 5 bola neslávne známa tým, ako jednoducho sa dal tento drahý smartfón poškriabať a aké viditeľné škrabance vznikali.

Práve to bol aj jeden z dôvodov prečo som sa pri kúpe iPhonu 5 rozhodol radšej pre bielu verziu. Neviem, či Apple popracovalo na materiáloch, ale mnou testovaný iPhone 5S v čiernej farbe už prešiel niekoľkými redakciami a známky používania sú minimálne, na rozdiel od môjho iPhonu 5, ktorý už nejaké tie škrabance má. „Esko“ teda vydrží o niečo viac, ako „päťka“.

Apple iPhone 5S vs Apple iPhone 5

Apple Touch ID – jeden z dvoch jasne viditeľných rozdielov

Pri detailnom pohľade si aj napriek rovnakému dizajnu všimnete detail, ktorý novinku prezradí. Tým detailom je nové tlačidlo Home, teda skôr snímač odtlačkov prstov Apple Touch ID, ktorý nahradil pôvodné tlačidlo Home.

Aj keď sa o jeho bezpečnosti a nutnosti viedli a vedú ďalekosiahle diskusie, musím za seba povedať, že aj napriek tomu, že som bol pri uvedení nového iPhonu jeho odporcom, senzor Touch ID si ma v priebehu tých pár týždňov s novým iPhonom získal.

Ponúka totiž veľmi jednoduché a hlavne rýchle odomknutie iPhonu, bez potreby zadávania hesla. Bol som prekvapený i jeho presnosťou. Spoľahlivo prečítal môj otlačok takmer vždy, aj keď niekedy sa stalo, že som musel prst priložiť opakovane.

Postupne som si však popridával všetky prsty, ktoré bežne pri rôznom držaní iPhonu používam na odomykanie. Na toto rýchle odomknutie som si tak zvykol, že aj v súčasnosti sa často snažím i svoj starý iPhone 5 odomknúť podobným spôsobom.

Apple iPhone 5S vs Apple iPhone 5

Jedna vec mi však aj napriek tomu prekážala. Ak si na iPhone 5 nastavím zamykanie heslom, môžem si zvoliť po akej dlhej dobe bude heslo požadované. V prípade iPhonu 5S s nastaveným odomykaním pomocou Touch ID túto voľbu nenájdete.

Vždy musíte svoj iPhone odomknúť pomocou odtlačku, alebo pomocou zadania hesla. Touch ID má tiež niektoré obmedzenia. Napríklad po reštarte musíte vždy ručne zadať heslo a to isté platí aj v prípade ak vymeníte v iPhone SIM kartu.

Okrem možnosti odomykania je v iPhone 5S Touch ID používané aj na potvrdzovanie platieb v iTunes. Na toto som sa tešil najviac, konečne nebudem musieť pre každú zakúpenú aplikáciu vypisovať moje dlhé heslo. Áno, ono to funguje, ale akosi svojsky.

Potom ako som povolil potvrdzovanie nákupov v App Store a iTunes pomocou Touch ID sa mi takto podarilo nakúpiť jednu, alebo dve aplikácie a následne som zase musel vypísať celé heslo pre potvrdenie nákupu. Možno to je kvôli bezpečnosti, ale mňa osobne to otravovalo.

Apple iPhone 5S vs Apple iPhone 5

Apple iPhone 5S ponúka úplne rovnaký displej ako „päťka“ a vďaka Apple iOS 7 aj úplne rovnaké prostredie. Zmeny v tomto prípade nečakajte žiadne. iPhone 5S však dostal do vienka nové črevá. Úplne nový je dvojjadrový procesor Apple A7, ktorý je 64-bitový! Áno on je 64-bitový, ale to je asi tak všetko.

Aj keď rôzne benchmarky ukazujú o koľko je iPhone 5S rýchlejší, ako jeho predchodca a konkurenčné Android smartfóny, to je tak všetko. Pri bežnom používaní rozdiel medzi oboma procesormi nemáte šancu postrehnúť. Všetko sa ale mení v prípade ak je aplikácia, alebo väčšinou hra optimalizovaná pre nový 64-bitový procesor.

Napríklad v prípade známej hry Infinity Blade III, ktorá bola jednou z prvých hier schopných plnohodnotne využiť nový procesor, sa dočkáte nečakaných detailov, rýchlosti a najmä zážitku, ktorý sa blíži tomu, ktorý ponúkajú moderné herné konzoly. Opakujem však, pri bežnej práci so smartfónom rozdiel ani nepostrehnete.

Apple iPhone 5S vs Apple iPhone 5

Vďaka koprocesoru M7 sa z iPhone 5S stane váš tréner

Okrem nového procesoru, získal iPhone 5S aj koprocesor M7. Práve ten je možné považovať za jeden z najväčších prínosov oproti iPhonu 5, teda minimálne ak holdujete modernému trendu sledovania denných aktivít.

Práve koprocesor M7 dokáže za pomoci údajov z množstva senzorov v iPhone 5 a príslušnej aplikácie sledovať čo všetko pre svoje zdravie v priebehu dňa robíte. Aplikácií, ktoré M7 využívajú v App Store stále pribúda, ale jedna, ktorá určite stojí za zmienku je aplikácia Argus.

Tá dokáže sledovať koľko krokov ste denne spravili, prípadne sledovať aké jedlá ste v priebehu dňa jedli, alebo si dokonca pomocou nej môžete zmerať tep. Áno, iPhone 5S dokáže merať tep a to konkrétne pomocou samostatnej aplikácie a postačí vám k tomu priložiť si prst k objektívu fotoaparátu.

Apple iPhone 5S vs Apple iPhone 5

Keď sme už pri tom fotoaparáte, ten tiež prešiel miernou zmenou. Jeho rozlíšenie síce zostalo zachované, ale na druhú stranu získal väčší senzor a nižšie clonové číslo (f/2,2). To oceníte najmä pri fotografiách v slabšom svetle.

Nečakajte však zázraky, ale aj napriek tomu sú výsledné fotografie v podaní „eska“ skutočne o niečo lepšie. Ak ste až doposiaľ nepoužívali na iPhone blesk pre jeho jasnú svetlú farbu, tak vedzte, že iPhone 5S ponúkne rovno dva blesky a to rôznych farieb.

Malo by sa to prejaviť najmä na lepšom podaní farieb pri fotografovaní s bleskom. A ono to skutočne aj funguje. Pri použitý nového blesku v iPhone 5S sú fotografie teplejšie a tóny farieb sa viac ponášajú na realitu.

Poslednou inováciou v prípade fotoaparátu je možnosť natáčania slow-motion videa pri 120 fps a s HD rozlíšením. So spomaleným videom si užijete skutočne veľa zábavy a hodí sa najmä ak natáčate šport, alebo rýchlo sa pohybujúce objekty.

Apple iPhone 5S vs Apple iPhone 5

Aby som ešte nezabudol na jednu vec. Nový iPhone 5S ponúka väčšiu batériu. Vyjadrené v číslach, jej kapacita narástla z pôvodných 1 440 mAh na konečných 1 560 mAh.

Možno sa to môže zdať ako zanedbateľná hodnota, ale po niekoľkých týždňoch s novým iPhonom 5S musím uznať, že aj napriek novému výkonnejšiemu procesoru je výdrž v prípade iPhone 5S o niečo lepšia.

V podstate ak svoj iPhone 5 dávam dole z nabíjačky ráno okolo piatej, tak niekedy poobede okolo šiestej už kričí, že neprežije ak ho nenabijem, kým iPhone 5S v podobnej situácii ešte hravo vydrží o nejaké tri až štyri hodiny naviac.

Apple iPhone 5S vs Apple iPhone 5

Pýtate sa, či teda prejsť z iPhone 5 na nový iPhone 5S? Osobne si myslím, že je to zbytočnosť. Aj keď „esko“ prináša niekoľko podstatných noviniek, ktoré ukazujú trendy vývoja, pre mňa ako dlhodobého používateľa iPhone 5 je tých noviniek málo na to, aby som opätovne investoval do nového iPhonu.

Radšej si ešte počkám na koniec tohto roka a uvidím, čo prinesie nový iPhone 6, ktorý by už konečne mohol ponúknuť aj väčšiu uhlopriečku displeja. Ak však doposiaľ používate iPhone 4S, je prechod na model 5S viac ako opodstatnený. Získate nielen väčší displej, rýchlejší procesor, lepší fotoaparát, ale aj funkcie ako Touch ID, koprocesor M7 a hlavne vyššiu výdrž.

Moje konečné rozhodnutie je teda jasné. Zatiaľ ostávam verný iPhonu 5 a nechám sa prekvapiť, čo prinesie nový iPhone 6, alebo ako ho už Apple nazve.

Cena cca 680,00 € (Apple iPhone 5S, 16 GB) Rozmery 123,8 x 58,6 x 7,6 mm, 112 g Displej 4”, 640 x 1 136 px, 326 PPI, IPS LCD Retina Hardvér Apple A7 (dvojjadrový, 1,3 GHz, 64-bit), GPU PowerVR G6430 (štvorjadrová GPU), 1 GB RAM, 16 GB pamäť (14,7 GB dostupných), LTE/HSPA+, Wi-Fi b/g/n (Dual Band 2,4 GHz/5 GHz), BT 4.0, Apple Lightning, AirDrop, 1/2,3” 8 Mpx senzor, HDR, Full HD video (30 fps), slow-motion video (120 fps), True Tone LED blesk, digitálna stabilizácia, 1,2 Mpx webkamera (HD video), GPS/GLONASS, 3,5 mm audio, 1 560 mAh Li-Pol Softvér Apple iOS 7.0.4, iBooks, App Store, Siri, iCloud, Pages, Numbers, Keynote, iPhoto, iMovie

Za zapožičanie Apple iPhone 5S do testu ďakujeme spoločnosti VIP Phone Slovakia.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.