Reklama

Tesla v Číne umlčiava nespokojných zákazníkov žalobami za kritiku a ohováranie

Zdroj | Tesla
Stanislav Vinc
Zdroj | Tesla
Zdroj | Tesla

Automobilka Tesla si podľa správy agentúry AP vybudovala v Číne silné postavenie – nie však trhové, ale vplyvové. Zákazníci, ktorí si dovolili výrobcu kritizovať alebo žalovať, napokon na súd sami doplatili.

Niektoré médiá boli zas inštruované, aby o Tesle nikdy nepísali negatívne. Na pozadí týchto sporov má stáť nadštandardný vzťah Elona Muska s čínskou komunistickou stranou.

Správa agentúry AP rozoberá dopodrobna svojho času celosvetovo sledovaný súdny spor automobilky Tesla s čínskou zákazníčkou, ktorá bola účastníčkou nehody elektromobilu tejto značky s dvomi ďalšími vozidlami.

Obsah pokračuje pod reklamou

Zhang Yazhou v tom čase cestovala Teslou so svojimi rodičmi, keď zrazu počula jej otca kričať, že brzdy jeho vozidla nefungujú. Zhang vyviazla z nehody na rozdiel od jej rodičov bez zranenia, avšak tento zážitok sa rozhodla nezamiesť pod koberec. Trvala na tom, že brzdy auta jej otca zlyhali, avšak Polícia trvala na svojom, že nehodu spôsobil jej otec, ktorý nedodržiaval bezpečnú vzdialenosť od vozidiel pred ním.

Keď Zhang neuspela s oficiálnymi pokusmi o získanie záznamov z jazdy, rozhodla protestovať pred predajňou Tesly s transparentom „Tesla – zlyhanie bŕzd“ a pokračovala s tým aj na autosalóne v Šanghaji, kde vyliezla na strechu jedného z vozidiel a kričala, že brzdy týchto elektromobilov zlyhávajú. Na proteste bola zatknutá a zadržiavaná v cele celých päť dní.

Tesla počas tohto sporu tvrdila, že Zhang konala na podnet konkurencie alebo vlády. V rozhovore pre čínske médiá Tesla uviedla, že táto zákazníčka „má niekoho za sebou“ a chce len vyššiu kompenzáciu. Zhang podala žalobu na Teslu, tvrdiac, že spoločnosť ju vykreslila ako provokatérku na odklonenie pozornosti od možných problémov s brzdami.

Pozrite si

Elektromobily Tesla nezvládnu autonómne jazdenie, nemajú dostatočný hardvér

Tesla na to odpovedala protižalobou za ohováranie a požadovala od nej odškodné vo výške 5 miliónov jüanov (657 000 eur) za poškodenie reputácie spoločnosti. Keď napokon k zverejneniu záznamov došlo, uvedené v nich bolo, že otec Zhang šiel pred nehodou rýchlosťou 120 km/h a že brzdy vozidla fungovali správne a pomohli zmierniť kolíziu vozidiel. Zhang musela automobilke vyplatiť 170 000 jüanov (22 000 eur) ako oškodné a Tesle sa verejne ospravedlniť.

Zhang sa nevzdala a rozhodla sa podať proti rozsudku odvolanie, pričom trvala na tom, že jej právo kritizovať výrobcu nemôže byť umlčané. Jej šance na úspech však boli mizivé.

Tesla mala totiž v čínskych súdoch mimoriadne vysokú úspešnosť. Podľa analýzy agentúry AP vyhrala takmer 90 % prípadov, v ktorých čelila žalobám zákazníkov týkajúcich sa bezpečnosti, kvality alebo zmluvných sporov.

Okrem Zhang sa v Číne ocitlo v podobnej situácii viacero ďalších majiteľov Tesly, ktorí verejne kritizovali vozidlá kvôli údajným technickým problémom, ako boli zlyhania bŕzd, samovoľné zrýchlenie či požiare batérií. Tesla viacerých z nich žalovala za poškodzovanie dobrého mena spoločnosti a vo väčšine prípadov súdy rozhodli v jej prospech.

Prípad Zhang Yazhou nebol jediný svojho druhu. Podobnú skúsenosť mal aj Chen Junyi, ďalší čínsky majiteľ Tesly Model 3, ktorý tvrdil, že jeho vozidlo malo technickú poruchu. V auguste 2020 sa Chen dostal do vážnej nehody, pri ktorej stratil kontrolu nad vozidlom a vo vysokej rýchlosti narazil do 12 zaparkovaných áut. Pri kolízii utrpel vážne zranenia vrátane zlomeniny chrbtice a štyroch zlomených rebier. Chen musel podstúpiť operáciu, pri ktorej mu odstránili 30 cm tenkého čreva.

Chen trval na tom, že brzdy Tesly zlyhali, a verejne varoval ostatných, aby si tieto autá nekupovali. Zverejnil aj fotografie svojho jazvami pokrytého brucha a podrobne opísal svoju skúsenosť na sociálnych sieťach. Tesla však tvrdila, že vozidlo nebrzdilo, pretože vodič namiesto bŕzd stlačil plynový pedál. Spoločnosť sa rozhodla podať na Chena žalobu za poškodzovanie reputácie značky.

Súd rozhodol v prospech Tesly, Chen bol odsúdený na zaplatenie 50 000 jüanov (6 570 eur) ako odškodné, k čomu musel pridať aj verejné ospravedlnenie. Chen v ňom vyjadril ľútosť nad tým, že „mal negatívny vplyv na značku Tesla“ a ospravedlnil sa aj ľuďom, ktorí jeho vyjadreniam uverili.

Mesiac po tomto ospravedlnení však Chen verejne vyhlásil, že jeho ospravedlnenie bolo vynútené a že si stojí za svojím tvrdením, že brzdy Tesly zlyhali.

Podobnú právnu taktiku firma použila aj proti čínskym médiám a blogerom, ktorí o nej písali kriticky. Jedným z cieľov jej právnych krokov boli spravodajské portály PingWest a ifeng.com, ktoré publikovali články o podmienkach v továrni Tesly v Šanghaji a o sťažnostiach zákazníkov. PingWest bol nakoniec donútený sa verejne ospravedlniť a zaplatiť automobilke odškodné vo výške 100 000 yuanov (13 140 eur).

Analytici tvrdia, že za úspechom Tesly na súdoch v Číne nestojí len agresívna právna stratégia, ale aj jej úzke vzťahy s čínskou vládou. Elon Musk má podľa správy agentúry AP dlhodobo nadštandardné kontakty s poprednými predstaviteľmi Komunistickej strany Číny, najmä s premiérom Li Qiangom, ktorý bol v minulosti straníckym lídrom v Šanghaji a zohral kľúčovú úlohu pri výstavbe prvého závodu Tesly v krajine. Práve pod jeho vedením Tesla získala v Číne výnimočné výhody vrátane daňových úľav, pôžičiek s nízkymi úrokmi a možnosti vlastniť závod bez povinného partnerstva s čínskou firmou.

Obsah pokračuje pod reklamou

Tesla tak v Číne získala postavenie, ktoré umožňuje nielen komerčný úspech, ale aj potláčanie akejkoľvek kritiky, či už zo strany zákazníkov alebo médií. Tento model agresívneho postupu proti nespokojným zákazníkom je v globálnom automobilovom priemysle neobvyklý. Za normálnych okolností sa výrobcovia snažia riešiť reklamácie a sťažnosti skôr dohodou než žalobami.

Hoci v Spojených štátoch Tesla zatiaľ nevyužíva rovnaké právne stratégie voči zákazníkom, Elon Musk už naznačil, že by mohol začať žalovať médiá, ktoré podľa neho poškodzujú reputáciu spoločnosti. Na svojej sociálnej sieti X v januári napísal, že „možno prišiel čas“, aby Tesla začala podnikať právne kroky proti „nepravdivým článkom“. Zástupcovia spoločnosti Tesla v Číne a Spojených štátoch k správe agentúry AP zatiaľ neposkytli žiadnu oficiálnu odpoveď.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.