Ohlasovanú novinku, ktorú chce vyrábať vo svojej sesterskej firme SolarCity (kým nedôjde k avizovanému zlúčeniu), predstavil Elon Musk 28. októbra. Štyri domy so strechami pokrytými vždy iným typom fotovoltaických šindľov pôsobili opticky absolútne „nezávadne“, alebo, ak chcete, nenápadne.
Kým účastníci nevedeli, že je čosi inak, málokto postrehol, že strechy sú pokryté inou, než tradičnou krytinou. O to Elonovi Muskovi ide – vyrobiť strechy, ktorých celá plocha by mohla produkovať elektrinu a nepôsobili by pritom rušivo.
Elektrina by sa skladovala v zásobníkoch Powerwall a nabíjala by aj elektromobil zaparkovaný v garáži. Aj ten môže čiastočne poslúžiť ako núdzový zdroj elektriny.
Víziu majú pomôcť naplniť solárne šindle, ktoré bude Tesla vyrábať v štyroch rôznych prevedeniach pod značkou Tesla Solar (po zlúčení so SolarCity) a dodávať ich priamo užívateľom. Pokiaľ je to pravda, mení sa trochu filozofia firmy SolarCity, ktorá sa prezentovala ako dodávateľ komplexných riešení v oblasti fotovoltaiky, nielen ako prostý výrobca panelov. Pri masovej výrobe však budú inštaláciu musieť robiť externí dodávatelia.
Na vývoji solárnych šindľov spolupracuje Tesla s firmou 3M, ktorá je dodávateľom špeciálneho poťahu. Ten zabezpečí príjemný vzhľad a maskovanie a zároveň vysokú odolnosť voči počasiu. Otázne je, nakoľko povrchová úprava ovplyvní účinnosť solárnych článkov.
Tesla predstavila aj novú verziu záložných batérií Powerwall V2.0 s dvojnásobnou kapacitou 14 kWh, zabudovaným invertorom a výkonom 7 kW. Takýto zdroj utiahne energetický príkon reálnej domácnosti a nebude sa treba obávať zapnúť rýchlovarnú kanvicu, keď práve beží práčka súčasne s umývačkou riadu. Cena nového zdroja bude 5 500 USD.
Scott McIntyre, výkonný šéf spoločnosti Solar Energy Management, uviedol pre Los Angeles Times, že integrované solárne strechy sú tým kľúčom, ktorý mení pravidlá hry. „To, čo sa Tesla-SolarCity snažia vytvoriť, je esteticky atraktívne. Má skvelý marketingový stroj a vie rozpútať „nákupný ošiaľ“. Užitočný ošiaľ“, povedal McIntyre. Nedá sa s ním nesúhlasiť.
A na záver to najlepšie: po odrátaní ceny elektriny, ktorú nebude treba platiť rozvodným spoločnostiam, vyjde strecha zo solárnych šindľov lacnejšie, než klasická.