Reklama

Tesla nasadí na Aljaške obriu batériu. Nahradí elektráreň na fosílne palivo

Zdroj | Tesla
Juraj Procházka
Zdroj | Tesla
Zdroj | Tesla

Popri záložných batériových systémoch pre koncových odberateľov elektriny Powerpack a Powerwall má Tesla skúsenosti aj s budovaním veľkých úložísk, slúžiacich na stabilizáciu rozvodných sietí.

Referencia na báze modulov Powerpack v Južnej Austrálii vedľa veternej farmy Hornsdale s kapacitou 129 MWh je najväčšia, ale zďaleka nie jediná, ktorú Tesla uviedla do prevádzky. Po horúcich podmienkach austrálskej púšte chce teraz Tesla vybudovať veľké batériové úložisko aj na studenej Aljaške.

Pozrite si

Výstavba najväčšej svetovej Li-ion batérie úspešne dokončená

Nový záložný systém BESS (Battery Energy Storage System) vybuduje Tesla v spolupráci s miestnou spoločnosťou Homer Electric Association (HEA).

Pôjde síce o menšiu batériu, než postavila v Austrálii, ale s kapacitou 93 MWh elektrickej energie bude BESS stále jedným z najväčších záložných zdrojov. Do siete dokáže dodávať výkon 46,5 MW, takže kapacita by teoreticky pokryla dve hodiny prevádzky pri plnom výkone. V praxi to bude menej, pretože do siete je dodávaný striedavý prúd, ktorý z energie uloženej v batériách musí vyrobiť menič a ten nepracuje so stopercentnou účinnosťou. Na druhej strane, pri nižšom výkone sa prevádzková doba predĺži.

Zdroj | CleanTechnica

Podľa informácií portálu electrek umožní nová batéria od Tesly ušetriť celú jednu elektráreň na fosílne palivo, ktorá by inak bola potrebná na vykrytie odberových špičiek. Rovnako dobre batéria poslúži aj pri stabilizácii rozvodnej sústavy pri odbere elektriny z obnoviteľných zdrojov. Solárne a veterné elektrárne pracujú v značne nepravidelnom režime, respektíve tie fotovoltické v noci nedodávajú elektrinu vôbec.

Ide pritom o veľmi efektívnu investíciu. Podľa portálu CleanTechnica ušetrila batéria v austrálskom Hornsdale za prvý rok prevádzky sumu prevyšujúcu 1/3 z nákladov na jej výstavbu, ktoré činili zhruba 66 miliónov dolárov. Návratnosť investície je tak menej ako tri roky.

Zdroj | electrek

Nový systém BESS bude nainštalovaný v areáli elektrárne Soldotna na Aljaške. Zatiaľ nie je jasné, či na jeho výstavbu použije Tesla segmenty Powerpack, alebo nový Megapack. Ten firma predstavila tento rok a má umožniť rýchle budovanie práve veľkých batériových systémov. Veľkosť batérie plánovanej na Aljaške hovorí v prospech použitia nových modulov.

Pozrite si

Tesla v boji proti zmene klímy nasadí ťažký kaliber – Megapack

Jediný Megapack má úložnú kapacitu až 3 MWh a menič s výkonom 1,5 MW. Pri plánovanej kapacite by ich teda záložný zdroj potreboval 31.

Nový projekt by mal byť na Aljaške uvedený do prevádzky na jeseň 2021, pričom Tesla sa bude opäť musieť vyrovnať aj s tepelným namáhaním spôsobeným náročnými klimatickými podmienkami. Kým v Austrálii to boli horúčavy, na Aljaške to zas budú nízke teploty.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.