Počas výstavy Audio Video Kino 2018 v bratislavskom hoteli Crowne Plaza mali návštevníci možnosť vidieť unikátnu zbierku staručkých telefónov, ktoré vyrábala legendárna spoločnosť Tesla. Nie tá, ktorá vyrába elektromobily v USA, ale tá naša, československá.
Všetky telefóny, ktoré bolo možné na výstave vidieť sme preto poctivo nafotili, aby ste mali aj vy ostatní možnosť vidieť tieto unikáty. Väčšinu z nich určite spoznáte, mnohé z nich ste mali určite doma alebo v práci.
A aby ste to mali z prvej ruky, jednotlivé fotografie popisuje Mgr. art. Lukáš Jablonovský, zakladateľ Tesla Múzeum na Slovensku.
Expozícia TESLA Múzea sa tento rok usídlila v sále London II. Všetky vystavené telefónne prístroje mali niečo spoločné, boli to produkty národného podniku TESLA. Postupne k nám zavítali návštevníci všetkých vekových kategórií.
V chronologickej časovej línii sme začali vôňou bakelitu a Diavy, čo mnohí ucítili a ocenili už pri vstupe.
Obraz ako u starej mamy informoval návštevníkov, že v expozícii nájdu telefónne prístroje z produkcie TESLA Liptovský Hrádok, TESLA Stropkov a TESLA Praha – Karlín. Trojica bakelitových nástenných domových telefónov pripomínala časy, kedy sme len tak prehodili pár viet s okoloidúcimi kamarátmi, ktorí sa len tak zastavili dole v bráne.
Bytový telefónny prístroj vzor K z roku 1948 bol pôvodne výrobkom Siemens – Halske. Po znárodnení bol naďalej vyrábaný v nezmenenej podobe pod označením TESLA 5FP 120 00 so spätným tlačidlom a 5FP 120 01 bez tlačidla.
Neskoršie 50-te roky predstavili zaoblené telefónne prístroje s nádychom farieb.
Prototypový prijímač hovorov TESLA „DUKZ“ a účastnícka hláska „DZ 20 DUPLEX“.
Na exporte s azbukou si návštevníci preverovali svoje znalosti vyobrazených písmen.
Bruselský stôl sa tešil veľkej obľube. Dominoval mu prístroj TESLA „T65H“, prezývaný „Rakvička“ alebo „Tehla“. V roku 1965 ho navrhol architekt Bohumil Míra. Zo základnej rakvičky bolo odvodených viacero „RMTTS“ (Riaditeľsko manažersko tajomnícka telefónna súprava).
TESLA pre potreby Československej ľudovej armády – ozbrojených síl Československa. Pri našom provizórnom zákope strávili páni zväčša aj 10 minút. Typové označenia, ovládanie prístrojov, ich špecifiká a vychytávky poznali naspamäť.
Armádny poľný telefónny prístroj TESLA TP 25 patril k špičke, jeho prevádzka bola nenáročná, nezávislá na elektrickom rozvode a nedal sa odpočúvať. Vedel pracovať niekoľko rokov na jednu klasickú 1,5 V batériu. Pri vedení dvojlinky po zemi pracoval až na 25 km, pri vedení na stĺpoch až na neuveriteľnú vzdialenosť 500 km.
Armádna poľná telefónna ústredňa TESLA TU 21 vytvárala poľnú telefónnu sieť pre poľné prístroje TESLA TP 25. Ústredňa umožňuje pripojenie a manuálne ovládanie až 10-tich prístrojov. Ústredne sa dali spájať a násobiť tak počet telefónov v jednej sieti.
Zaujímavosťou je, že tieto slúchadlá mali odpor až 4 000 ohmov.
Telefónny prístroj „Ds – Typ Interiér“, bol tiež prezývaný ako „Lentilka“, „Korytnačka“, „Ufo“, alebo „Vajíčko“. Autorom výtvarného návrhu bol Dušan Tréger.
Krásne, doslova zvodné, tvary telefónu umožňovali veľmi vkusne a moderne doplniť interiér 80. rokov.
Tento autentický zanesený číselník sme úmyselne neočistili. Ostal špinavý, no z ostatných na výstave sa dalo jesť.
Naša pamiatka na Majstra N a program CRN – CRN. Stolný dátumovník nám každý deň pricestoval nastavil kamarát Miro.
Bytové telefónne prístroje „As / An“ a „Bs“ a špeciálny lodný telefónny prístroj TESLA 3FP 153 06, ktorý bol odolný voči striekajúcej vode, vibráciám, nárazom a slabým alkalickým roztokom. Jeho maximálna relatívna vlhkosť prevádzkového prostredia bola 95+/- 3%, teplota -30°C až +40°C, krytie splňovalo IP 54 a váha bola 3,7 kg.
Nový, ešte nezložený telefónny prístroj „Bs62“ z roku 1977. Autorom výtvarného návrhu bol Zdeněk Kovář.
Telefóny série „An / As“, z roku 1972 sa stali prvým stolným a zároveň aj nástenným prevedením. Telefón s označením As10 bol stolného prevedenia a An20 bol určený špeciálne na zavesenie na stenu. Klasická pozícia číselníku bola otočená o 180 stupňov. Autorom výtvarného návrhu bol Jaroslav Kotas.
Odloženie mikrotelefónu (slúchadla) počas hovoru bolo možné do tvarovaného úchytu kryjúc číselník.
Drevené a keramické telefónne prístroje TESLA „Cs20“. Vzhľadovo sú inšpirované historickým telefónom Telegrafia z roku 1920, ktorý bol nazývaný ako pražský vzor.
„CS20″z roku 1977 bol ručne vyrobený prevažne z dreva a kovu. Napriek historickému vzhľadu bola jeho vnútorná koncepcia moderná. Na našej výstave sa dokonca objavil aj jeden bratislavský architekt, ktorého oslovila TESLA Liptovský Hrádok so žiadosťou a výtvarný návrh nového retro modelu telefónneho prístroja. Bohužiaľ jeho elegantná a dizajnovo čistá koncepcia sa nakoniec nepoužila.
Druhé, veľmi málo vídané prevedenie „Cs20“, z roku 1980 bolo vyrobené z kovu a glazovanej keramiky. Aj my sme mali s jeho zháňaním dlhodobý neúspech. Naša Ivka ho nakoniec zohnala len 4 dni pred výstavou.
TESLA pre deti. Dnes už legendárne detské telefóny s krásnym názvom „HALÓ – HALÓ“ vyrobila v roku 1986 TESLA Stropkov k. p.
Naše modelky, československé bábiky Danka a Janka, počas výstavy demonštrovali aké fantastické bolo detské telefonovanie.
Telefóny pracovali na dve 4,5 V batérie a boli prepojené 9,5 m dlhým dvojžilovým káblom. Prichádzajúci hovor bol zvukovo a svetelne indikovaný. Predajná cena bola 260,- Kčs. Zaujímavosťou je, že servisnú a opravárenskú činnosť na tento produkt si nevykonávala TESLA Stropkov, ale výrobné družstvo IGRA Praha, zaoberajúce sa mechanickými hračkami.
A tu už sme takmer v závere československej produkcie telefónnych prístrojov TESLA. V strede stola sa usídlili rôzne typové a farebné variácie prístrojov „Es / En“, ktoré navrhol Štefan Remeta.
Dnes už legenda, veľmi rozšírený domáci telefón TESLA DT 85.
Elegantný subtilný stolný telefón modernej koncepcie „Gs“ s veľkorozmerným tlačidlovým vytáčaním z roku 1992. Jeho autorom bol Jiří Kočandrle.
Poslednému jedenástemu stolu dominoval moderný hands free telefónny prístroj TESLA „HTP“, navrhnutý v roku 1992. Tento prístroj bol prototyp z prvej overovacej série. Bol koncipovaný, ako nový a moderný komfortný viaclinkový hands free telefónny prístroj s mikroprocesorovou riadiacou jednotkou.
Jeho programové vybavenie malo zaistiť používateľovi rôzne prídavné služby v telekomunikačnom styku. Mal byť určený k zabezpečovaniu operatívneho spojenia až 20-tich riadiacich pracovníkov. Do sériovej výroby už nebol zaradený. Stal sa tak labuťou piesňou TESLA Stropkov.
Tento telefónny prístroj nám do TESLA Múzea podaroval dvojročný Daniel. Doma na dvore ho používal ako hračku na telefonovanie. Kontaktoval nás jeho otec Miroslav Burdych, či máme takýto model v zbierke a či máme o neho záujem, že by nám ho podarovali.
Veľmi sme sa potešili a čakalo nás milé osobné stretnutie, kde nám ho obaja darovali. Vďaka tomu neskončil tento unikátny kúsok na kope elektroodpadu v zbernom dvore, ale na luxusnej výstave, kam právom tento jedinečný telefón patrí. Obaja darcovia sa za ním prišli pozrieť aj na výstavu.
Ach jaj, nezmestili sme sa… :(“ Takzvaná hora smútku, bola kopa, ktorou končila naša expozícia. Našli ste tam aspoň čiastočne odprezentované telefónne prístroje a ich príslušenstvo, ktoré už sa jednoducho nezmestili. Mnoho pánov podotklo, že vďaka tejto našej kope sa na výstave cítili celkom ako u seba doma.
Tento ručne napísaný povzdych pekne vystihuje našu momentálnu situáciu, v ktorej sa TESLA múzeum nachádza. Máme stovky exponátov a zatiaľ sa nikam poriadne nezmestíme. Až raz nájdeme vhodný veľký priestor na kamenné TESLA múzeum, tak ste tam všetci vítaní. Za doterajšiu pomoc a prezentáciu ďakujeme aj celej redakcii TECHBOX.