Legendárny srbsko-americký fyzik a vynálezca Nikola Tesla má okrem iného pamätník aj pri Niagarských vodopádoch, kde v roku 1895 spustil hydroelektráreň na striedavý prúd. Jeho neprehliadnuteľným pamätníkom je však dnes hlavne slávna automobilka Tesla Motors. Americká automobilka nie je prvou, ani jedinou firmou, ktorá nesie jeho meno, ale podniky Tesla v bývalom Československu sa k vynálezcovi z ideologických dôvodov nehlásili. Oficiálne bol názov Tesla odvodený od slov „technika slaboprúdová“. Zlé jazyky tvrdili, že išlo skôr o akronym pre „technicky slabšie“.
POZRITE SI: Nikola Tesla – vynálezca a vizionár
To však rozhodne neplatí pre Tesla Motors, ktorá nielen vyrába a vyvíja špičkové high-tech elektromobily, ale dokonca určuje trendy a otvára nové horizonty pre ekologickú dopravu budúcnosti. Je to prvý výrobca, ktorý ukázal, že elektromobil môže byť plnohodnotným a krásnym vozidlom s prakticky využiteľným dojazdom a nielen „golfový vozík“ čudných tvarov vhodný akurát na jazdy do hypermarketu.
Nie je vylúčené, že Tesla Motors, podobne ako kedysi Nikola Tesla, otvorí novú civilizačnú éru a odštartuje technologickú revolúciu nielen v doprave. Hoci ide o beh na dlhé trate, pozícia Tesly Motors je natoľko unikátna, že isto o nej budeme počuť čoraz častejšie.
POZRITE SI: Zmení batéria Tesla Powerwall používanie fotovoltaických článkov?
Elon Musk
Kalifornské začiatky
Na čele Tesla Motors stojí vizionár a miliardár Elon Musk, ktorý má kľúčové postavenie aj v ďalších technologických firmách – SpaceX (vrchný šéf a technický riaditeľ) vyrábajúcej rakety a kozmické lode a SolarCity (predseda predstavenstva) produkujúcej riešenia v oblasti fotovoltaiky.
Tento magnát, ktorý svojho času zarobil slušný balík na spoločnosti pre on-line platby PayPal, však nie je skutočným zakladateľom Tesla Motors. Americkú automobilku založili v roku 2003 v San Carlos Martin Eberhard a Marc Tarpenning. Elon Musk sa k manažmentu pripojil krátko nato v roku 2004 a spoluinvestormi sú aj také mená ako spoluzakladatelia Google Sergej Brin a Larry Page, alebo prvý prezident eBay Jeff Skoll.
Elon Musk je nielen predsedom predstavenstva, ale aj mozgom a stratégom Tesla Motors. Tu konkrétne predstavuje najnovší model Tesla X.
Začiatky Tesly boli skromné a veľmi neisté a len osobnosti so silnou vôľou a víziou dokázali veriť v úspech myšlienky. Súčasný predseda predstavenstva a šedá eminencia Tesly, Elon Musk je takouto osobnosťou. Čo spočiatku vyzeralo ako malý bezvýznamný start-up, sa v priebehu desaťročia zmenilo na jednu z najväčších senzácií v histórii automobilového priemyslu. A to aj napriek tomu, že v absolútnych počtoch vyrobených vozidiel je Tesla v porovnaní s tradičnými automobilkami stále len trpaslíkom.
To nech nás ale nemýli (tento rok by mala produkcia presiahnuť 40 000 ks). Zámerom Tesly boli doteraz vždy len vozidlá vyššej kategórie a tam sa jej darí nad očakávania dobre. Dopyt prevyšuje výrobné kapacity. Chce to však trpezlivosť.
Povedané slovami Elona Muska, ktorý je zároveň predsedom správnej rady Tesla Motors: „Výroba elektromobilov môže ťažko v krátkodobom horizonte súperiť s klasickými automobilkami, keď vývoj a biznis okolo spaľovacích motorov beží už 150 rokov.“ Napriek tomu Tesla zaznamenáva bezprecedentný rast výroby a expanduje na trhy v stále nových krajinách.
Už v roku 2004 pomáhal Elon Musk so zabezpečovaním investičného kapitálu potrebného na rozbeh automobilky vrátane 7,5 milióna dolárov z vlastných fondov. V ďalších kolách investoval Musk do Tesly desiatky miliónov vlastných dolárov a dnes je držiteľom 23% akcií firmy.
Od roku 2010 je Tesla Motors verejne obchodovanou spoločnosťou na technologickej burze NASDAQ a stala sa tak po Forde druhou najstaršou verejne obchodovanou americkou automobilkou. Vstup Tesly na burzu bol senzáciou a cena akcií lámala rekordy. Aj dnes sa akcie Tesly považujú za nadhodnotené, čo pripúšťa aj Musk. Dôveru investorov však Tesla Motors získala už pred vstupom na burzu.
V roku 2009 spoločnosť Daimler AG odkúpila za 50 miliónov dolárov 10% akcií automobilky Tesla, aby vzápätí 40% svojho podielu predala Aabar Investments z Abu Dhabí. V tom istom roku presvedčila Tesla o svojej dôveryhodnosti aj americkú vládu, ktorá jej udelila pôžičku vo výške 465 miliónov dolárov. Tesla už v roku 2013 túto pôžičku v plnej výške americkej vláde splatila, čo sa nedá povedať o ďalších automobilkách ako Ford, Nissan či Fisker.
Prvotný predaj akcií firme vyniesol 226 miliónov dolárov a zrejme významnou mierou prispel aj k splateniu pôžičky od vlády USA. Hoci v novembri 2013 akcie Tesly stratili 20% hodnoty, čiastočne pod vplyvom medializácie požiarov troch vozidiel Model S, Tesla bola počas minulého roku stále najsilnejším hráčom v rámci indexu NASDAQ 100. Nepríjemné správy totiž výrazne prevážili optimistické prognózy predaja na rok 2014 a prenikanie na čínsky trh.
Automobilka Tesla Motors je dnes veľkou firmou, ktorej celková tržná kapitalizácia je na úrovni 25 miliárd USD. To je hodnota prekonávajúca fabriky ako Fiat, Mitsubishi alebo Suzuki. Stále však nemá na najväčších hráčov, keďže dosahuje len 40% tržnej hodnoty Fordu. Ale vyčkajme, hra ešte len začína.
Výroba eletromobilov vyzerá ako výroba bežných automobilov, rozdiel je hlavne pod kapotou
POZRITE SI: Tesla začína vyrábať lacný Model S 70D. Čím zaujme?
Od malej fabriky ku Gigafactory
Zámerom Tesly Motors bolo vždy vyrábať high-tech elektromobily nielen prakticky využiteľné vďaka slušnému dojazdu, ale ponúkajúce aj najvyšší komfort. Logicky tomu zodpovedala výroba vozidiel luxusnej triedy a spočiatku malé výrobné série.
V prvej fáze nedosiahla produkcia športového Roadstera za roky 2008 až 2012 spolu ani 3 000 vyrobených kusov. Výroba súčasnej limuzíny Tesla Model S však posunula automobilku do podstatne vyšších čísel.
Predaj začal 22. júna 2012 a za rok 2012 sa zväčša na severoamerickom trhu predalo 2 650 vozidiel Model S. V roku 2013 výroba raketovo narástla na 22 477 kusov a odhadované dodávky za rok 2014 majú prekonať 40 tisíc vozidiel.
Aktuálne prebehla v továrni Tesly v kalifornskom Freemonte rekonštrukcia, ktorá umožní zvýšiť výrobu viac ako trojnásobne. Podľa vyjadrenia E. Muska bude firma v roku 2015 atakovať hranicu 100 000 vozidiel. Tesla uvažuje aj o rozšírení výroby do Európy (spomína sa aj Slovensko, konkrétne Zvolen), prípadne do Číny.
Hoci ide v porovnaní s klasickými automobilkami stále o nízke počty, tempo medziročného rastu výroby je impozantné. Výroba dokonca začína byť limitovaná dodávkami batérií, aj keď Tesla podpísala významný kontrakt na dodávky lítium-iónových batérií s Panasonicom. Ten bol aj doteraz prakticky dvorným dodávateľom batérií pre vozidlá Tesla.
Elon Musk by však nemohol byť vizionárom, keby nevidel situáciu zo širšej perspektívy. Aby mohla podstatne rozširovať výrobu v blízkej budúcnosti, rozhodla sa Tesla vybudovať vlastnú fabriku na výrobu Li-ion batérií, a nie hocijakú. Gigafactory, ako ju nazývajú v Tesle, bude stáť v nevadskej púšti a pôjde o najväčšiu továreň na batérie na svete.
Vďaka nej zredukuje v roku 2017 Tesla cenu batériového balíka pre jedno vozidlo o 30% a v roku 2020 bude produkcia tejto továrne väčšia, než bola vlaňajšia celosvetová výroba Li-ion batérií. Továreň, s podporou ktorej chce Tesla v roku 2020 vyrábať až 500 000 elektromobilov ročne, je lukratívnou investíciou a v Nevade by mala vytvoriť až 6 500 pracovných miest.
Začal to Roadster
Už prvý skutočne sériovo vyrábaný automobil Tesla, športový Tesla Roadster, si pripísal niekoľko unikátov. Bol prvým automobilom sériovej produkcie, ktorý používal lítium-iónové akumulátory (také, ako vo vašom notebooku) a prvým elektromobilom s dojazdom nad 200 míľ (320 km) na jedno nabitie. Podľa výrobcu mal Roadster priemerný akčný rádius až 245 míľ (394 km) na jedno nabitie.
Na pretekoch Global Green Challenge v Austrálii v roku 2009 prešiel Simon Hackett bez dobíjania dokonca 504 km. Pravda pri priemernej rýchlosti len 40 km/hod. V súčasnosti chce Tesla majiteľom Roadsterov ponúkať upgrade batérií, ktorý predĺži dojazd až na 640 km!
Tesla Roadster dokáže pri zrýchlení z nuly na 60 mph (97 km/h) za menej ako 4 sekundy nechať za sebou väčšinu benzínových športiakov. Ani maximálna rýchlosť 201 km/h nie je čosi, za čo by sa bolo treba na diaľnici hanbiť, aj keď niektorým takýto rýchlostný limit vadí. Ešte väčším predátorom je modifikovaný model Roadster Sport, ktorý zrýchli na 60 míľ za hodinu za 3,7 sekundy.
Cena základného modelu Tesla Roadster bola 109 000 dolárov (84 000 €), verzia Roadster Sport s cenou 128 500 amerických dolárov v USA a 112 000 € (bez DPH) v Európe bola len pre majetnejších nadšencov. Od roku 2008 do marca 2012, kedy bola výroba ukončená, sa predalo viac ako 2 250 žihadiel Tesla Roadster v 31 krajinách sveta. Napriek malej výrobnej sérii má Tesla Roadster nezameniteľné miesto v histórii automobilizmu. Ukázal totiž legitimitu elektromobilov v podmienkach bežnej dopravy, čím prelomil tabu trvajúce viac ako storočie.
Tesla Roadster
Model S to roztočil
Tesla Model S pripravovaný už od roku 2008 sa začal vyrábať po skončení produkcie Roadstera v roku 2012. Pôvodne sa mal ponúkať s troma verziami batérie, pre malý záujem však najslabšia batéria s kapacitou 40 kWh z ponuky vypadla. Vyrábajú sa tak tri varianty vozidla a dve verzie motora s batériou s kapacitou 60 kWh alebo 85 kWh.
V závislosti od výbavy pod kapotou sa líši dojazd, akcelerácia, aj maximálna rýchlosť vozidla. Aj so slabšou 60 kWh batériou však Model S prejde slušných 335 km (podľa EPA) a s 85 kWh batériou dokonca 426 km. Najnovšie do ponuky pribudol model s dodatkom D ako Dual. Tesla Model S s týmto označením má dvojicu motorov – jeden vpredu a jeden vzadu, pričom okrem pohonu oboch náprav a čiastočne predĺženého dojazdu pridáva aj na výkone (188 k, resp. 221 k v top verzii P85D).
Ak bude dobudovaná sieť rýchlonabíjacích staníc, s takýmto automobilom môžete pokojne vyraziť aj na dovolenku. Počas prestávky po niekoľkohodinovej jazde totiž dokáže pohodlne natankovať energiu. Životnosť batérie je garantovaná na 201 000 kilometrov (60 kWh verzia), alebo na 8 rokov a neobmedzený počet kilometrov pre 85 kWh batériu.
POZRITE SI: Tesla Model S P85D – 691 koní, zrýchlenie za 3,3 sekundy, dojazd 442 km!
Tesla Model S má 5 miest na sedenie a ďalšie dva za príplatok v zadnom batožinovom priestore. Na rozdiel od iných výrobcov, Tesla umiestnila batérie do podvozku, ktorý je chránený hrubým plechom proti poškodeniu. Batožinový priestor tak zostal využiteľný pre bežné účely. Hliníková karoséria robí bezpredmetnými úvahy o korózii a tvarovaná je s maximálnym dôrazom na aerodynamiku (za jazdy sú schované aj kľučky dverí).
Neuberá to však vozidlu na kráse, ba naopak. Tesla Model S je prvý elektromobil, ktorý získal ocenenie „Auto roka“ magazínu Motortrend. Prístrojovej doske dominuje 17“ dotykový LCD displej, ktorý integruje množstvo palubných prístrojov od navigačného systému, po internetový prehliadač a multimediálne centrum. Súčasťou navigácie je pochopiteľne aj poloha najbližších nabíjacích staníc Supercharger.
Palubovka budúcnosti je plne prepojená s mobilnou appkou
Osemdesiatpäťka Standard začína na sume 79 900 USD, verzia Performance je takmer o 20% drahšia. Lacnejšie vyjde Model S so 60 kWh batériou – od 69 900 USD, no po odrátaní štátnej dotácie 7 500 USD vyjde Američanov rovnaké prevedenie len 62 400 dolárov (v prepočte cca 49 050 EUR).
Rovnakú dotáciu si Američania môžu uplatniť aj na drahšie modely. Ceny na európskych trhoch sú vyššie, ako v USA, čo firma zdôvodňuje colnými poplatkami, daňami a prepravnými nákladmi.
Dotáciu na elektromobily však poskytujú aj viaceré európske krajiny a napríklad v Nórsku to malo za následok extrémne zvýšenie dopytu po vozidlách Tesla. Tesla Model S sa v tejto škandinávskej krajine dokonca opakovane stal najpredávanejším modelom auta na trhu (v marci 2014 s rekordným počtom 1 493 predaných áut).
Teslov odkaz pre budúcnosť
Legendárna automobilka ide razantne k novým métam. Už na budúci rok sa má začať vyrábať elektrické SUV Tesla Model X, ale úspešný Model S bude pokračovať. Len nedávno z tohto dôvodu Tesla odstavila na pár týždňov výrobu v továrni vo Fremonte, aby uskutočnila rekonštrukciu súčasnej robotickej linky. Teraz je jej výrobná kapacita 3 000 vozidiel týždenne.
Zároveň však technici postavili novú linku, ktorá by už začiatkom roku 2015 mala vyrábať Model X. Obidve linky však zvládnu výrobu oboch aktuálnych modelov Tesla už teraz. Okrem toho má firma postaviť v kalifornskej továrni aj tretiu linku, ktorá bude od roku 2017 produkovať lacné elektrické vozidlo s pracovným názvom Model III. To bude mať dojazd okolo 320 km na jedno nabitie a cena sa má pohybovať v intervale od 30 do 35 000 dolárov (23 770 – 27 700 EUR). Bude teda o polovicu lacnejšie, ako Model S so slabšou batériou. Od pôvodne zamýšľaného názvu Model E Tesla upustila kvôli potenciálnej hrozbe súdnych sporov.
POZRITE SI: Tesla začína vyrábať lacný Model S 70D. Čím zaujme?
Špekuluje sa, že Tesla by mohla do roku 2020 predávať až 5 modelov elektromobilov. Že to s rozvojom elektromobility Tesla myslí vážne, dokazuje aj bezprecedentný krok, keď v júni tohto roku dala k dispozícii všetky svoje patenty a nebude žalovať nikoho, kto ich využije v dobrej viere. Tento krok sa dá prirovnať len k počinu Volva, keď v 50-tych rokoch 20. storočia uvoľnilo svoje patenty na bezpečnostné pásy. Inšpiráciou ale mohol byť aj Nikola Tesla, ktorý v rámci boja za rozšírenie striedavého prúdu (a Edisonovi napriek) takisto uvoľnil svoje patenty na vynálezy z oblasti elektrotechniky. Nikola Tesla síce nakoniec umrel v chudobe, ale stal sa hrdinom našej doby. Elon Musk a spol. si svoj krok určite dobre spočítali.
POZRITE SI: Tesla chce zničiť klasické automobily patentmi svojich elektromobilov
Nabíjanie na každom kroku
Ako prvá sa Tesla podujala rozseknúť ďalší začarovaný kruh. Elektromobily sa málo vyrábajú a predávajú aj preto, že je nedostatok verejných nabíjacích staníc. Energetické a rozvodné firmy zas neochotne investujú do výstavby elektrických čerpacích staníc, lebo je málo elektromobilov. Tesla Motors vzala riešenie tohto paradoxu do vlastných rúk práve budovaním siete rýchlonabíjacích staníc Supercharger pre svoje elektromobily.
Elektrinu pritom zabezpečujú fotovoltaické panely od ďalšej Muskovej firmy SolarCity. Supercharger nabije väčšiu batériu za 20 minút na polovicu kapacity, alebo na dojazd takmer 290 km. V tomto intervale sa však bude nachádzať ďalšia stanica Supercharger. Nabíjacie stanice, ktorých sieť už opásala USA od Mexika po Kanadu a od Atlantiku k Pacifiku, sa množia aj v európskych krajinách a v Ázii.
Sú momentálne určené len pre vozidlá Tesla Model S, ale majitelia modelov s 85 kWh batériou, a tých je väčšina, majú na staniciach Supercharger nabíjanie zadarmo po celú životnosť automobilu. Tento šokujúci obchodný model slúži ako marketingová páka a pomáha aj iným automobilkám. Minimálne ako inšpirácia.
Pokrytie stanicami Supercharger v roku 2015 dosiahne 98% populácie USA a časť Kanady. Zaujímavým trhom pre Teslu je zjavne aj Európa. V roku 2015 sa objavia prvé Superchargery aj v Česku a na Slovensku.
POZRITE SI: Bezdrôtové nabíjanie je v plienkach, budúcnosť má však veľkú
Keďže vo vedení Tesly nie je núdza o inovátorov, neprekvapí, že firma skúma aj možnosti bezdrôtového nabíjania (čo je opäť odkaz N. Teslu) a autonómneho riadenia automobilov. Elon Musk pre The Wall Street Journal povedal, že autonómne autá sú oveľa bezpečnejšie, ako vozidlá riadené vodičom. Na trh by sa mali dostať v priebehu piatich až šiestich rokov. Podľa iných automobiliek je to dosť odvážny odhad, ale Musk má ambície dodať elektromobil s autopilotom už v roku 2016. Nepôjde ešte o plne robotické auto, ale automatický systém bude možné využiť v menej komplikovanej prevádzke, napríklad pri jazde po diaľnici. General Motors a Nissan uvažujú o dostupnosti takýchto autopilotných systémov až okolo roku 2020. Je možné, že dovtedy sa Tesla zmení z virtuózneho sólistu na dirigenta, ktorý bude ukazovať trendy. V značnej miere tak robí už dnes.
Foto: Tesla Motors