Reklama

Tesla má novú métu – chce zmeniť distribučné siete elektriny

Zdroj | Tesla
Juraj Procházka
Zdroj | Tesla
Zdroj | Tesla

Uhlíková neutralita je výborná vec nielen kvôli zníženým emisiám skleníkových plynov. Spaľovanie fosílnych palív, ale aj dreva, „obohacuje“ ovzdušie aj o celý rad škodlivín, nielen o oxid uhličitý. Prechod od ropy a plynu na elektrinu, ale nakoniec aj na vodík, v doprave, výrobe tepla a v energetike všetkých prevádzok, si však vyžiada enormné posilnenie kapacity rozvodných sústav.

Zároveň rozvodné sústavy trpia nestabilitou solárnych a veterných elektrární, ktorých produkcia nie je dobre regulovateľná, preto distribučné spoločnosti musia stabilizovať sieť čerpaním elektriny z iných zdrojov, alebo vzdialených sietí.

Pozrite si

Zmení batéria Tesla Powerwall používanie fotovoltaických článkov?

Generálny riaditeľ Tesly Elon Musk chce z každého domu urobiť distribuovanú elektráreň, ktorá by pomocou solárnych panelov, záložných batérií a invertorov – všetko, pochopiteľne, z produkcie Tesly, vyrábala, skladovala a dokonca dodávala energiu späť do elektrickej siete.

Zdroj | Tesla

Podľa Muska by takáto hybridná sieť zložená z množstva energetických ostrovčekov bola stabilnejšia a odolnejšia voči plošným výpadkom. Uviedol to s poukázaním na výpadky elektrickej energie v Kalifornii počas minulého leta a nedávne zlyhanie rozvodnej siete v Texase.

Tesla už roky dodáva solárne fotovoltaické panely a záložné batérie a teraz odhaľuje stratégiu, ktorá má rozšíriť tento biznis na verejné služby. Použila na to pomerne agresívnu taktiku.

Od minulého týždňa Tesla zmenila svoje webové stránky a znemožnila nakupovanie samotných solárnych článkov, alebo záložných zdrojov Powerwall. Ponúka iba zakúpenie celého systému. Musk to komentoval v tweete: „Solárna energia sa bude napájať výlučne na Powerwall“ a „Powerwall bude prepojený iba medzi elektromerom a domovým ističom, čo umožní super jednoduchú inštaláciu a bezproblémové zálohovanie celého domu počas výpadkov napájania.“

Zdroj | Tesla

Podľa Muska rozvodná sieť bude potrebovať viac elektrických vedení, viac elektrární a väčšie rozvodne, aby sa úplne dekarbonizovala pomocou obnoviteľných zdrojov a skladovania. Distribuované bytové systémy – využívajúce produkty Tesla – by podľa Muska boli lepšou alternatívou.

Pozrite si

Tesla uvádza vlastný solárny invertor

Neriešme teraz, že Tesla nemá monopol ani na solárne panely, ani na záložné batérie, takže kupujúci nie sú odkázaní len na jej e-shop. Muskove videnie situácie častočne potvrdzuje aj nedávna štúdia MIT, ktorá tvrdí, že sieť s nulovou produkciou uhlíka v USA si vyžiada viac ako zdvojnásobenie prenosovej kapacity. Podobné závery uvádza aj štúdia z Princetonskej univerzity, keď hovorí, že USA budú musieť do roku 2050 strojnásobiť kapacity pre svoje distribučné siete, aby dosiahli nulové čisté emisie.

Zdroj | ScienceDirect

Muskom navrhovaný systém, kde si bude každá domácnosť vyrábať elektrinu pomocou solárnych panelov a z rozvodnej siete bude pokrývať len špičkový, prípadne nočný odber, sa radikálne líši od súčasného stavu. Ten je založený na centrálnom dispečingu a prevádzkovaní siete distribučnými spoločnosťami.

Pozrite si

Tesla posilňuje segment energetiky cez Autobidder

Aby sa vízia Tesly mohla realizovať, energetické spoločnosti a regulačná politika budú musieť zvládnuť veľký príliv „distribuovaných zdrojov energie“, akými sú solárne strechy na domoch. Energetickým spoločnostiam, ktoré majú svoje zaužívané obchodné modely, to iste spôsobí určitý diskomfort.

Elon Musk však dlhodobo presadzuje rodinné domy s vlastnou výrobou elektriny z obnoviteľných zdrojov v kombinácii so záložnými batériami. Vlani v júli na Twitteri napísal, že „fyzika uprednostňuje elektrickú dopravu, batérie pre uskladnenie a solárne/veterné elektrárne na výrobu energie“. Je možné, že nepočul o jadrovej fyzike, hydroelektrárňach a geotermálnych zdrojoch?

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.