Reklama
  • #Veda
  • 5 min.
  • 25.11.2021

TerraPower Billa Gatesa stavia na jadrovú energiu inak

Zdroj | AP
Juraj Procházka
Zdroj | AP
Zdroj | AP

TerraPower je súčasťou tímu, ktorý v Národnom laboratóriu v Idahu vybuduje reaktor s roztaveným chloridom sodným. Energetické zdroje tohto typu môžu byť atraktívne pre ťažký priemysel.

Jadrové reaktory MSR (Molten Salt Reactor ) s roztavenou soľou sú iné, než reaktory, ktoré sa používajú v dnešných elektrárňach. Oproti bežným ľahkovodným reaktorom majú rad výhod, medzi inými dokážu využiť až 96% jadrového paliva, namiesto 3-4% pri ľahkovodných reaktoroch a pritom produkujú minimum jadrového odpadu.

Pozrite si

Soľné reaktory sú nádejou na Zemi aj na Marse

Aj keď technológia je stále vo vývoji, zdá sa, že kredit experimentálnych jadrových reaktorov v USA stúpa. Len pred týždňom spoločnosť TerraPower založená Billom Gatesom oznámila, že si vybrala Kemmerer vo Wyomingu ako miesto pre svoj prvý „nátriový“ (roztaveným chloridom sodným chladený) rýchly reaktor s výkonom 345 MW.

Zdroj | TerraPower

Teraz sa technológia Natrium™ použije na vybudovanie takéhoto reaktora s roztaveným NaCl v neďalekom Národnom laboratóriu v Idahu (Idaho National Laboratory’s Center for Advanced Energy Studies).

Systém využívajúci technológiu rýchleho reaktora s roztaveným chloridom od TerraPower bude postavený v spolupráci s plynárenským gigantom Southern Company. Podľa TerraPower sa tento typ reaktora líši od „klasických“ vďaka svojej schopnosti vytvárať energiu bez obsahu uhlíka a generovať teplo, vďaka čomu by mohol byť atraktívny pre ťažký priemysel. Príkladom sú oceliarne, ktoré vyžadujú vysoké teploty a veľa energie.

Aktualizácia / oprava: Jadrové reaktory MSR (Molten Salt Reactor) s roztavenou soľou sú síce zaujímavé, ale v úvode článku sme nesprávne reaktor Natrium stotožnili s touto technológiou. Firma TerraPower pracuje na viacerých koncepciách jadrových reaktorov (vrátane MSR), ale Natrium je sodíkom chladený rýchly reaktor (SFR, Sodium-cooled Fast Reactor), kombinovany s technológiou MSS (Molten Salt Storage). Používa síce roztavenú soľ, ale ako energetické úložisko. Ďakujeme nášmu čitateľovi za upozornenie.

Zdroj | Idaho National Laboratory/Flickr

Southern Company tvrdí, že prvý rýchly jadrový štiepny soľný reaktor, ktorý bude fungovať na princípe samoudržiavacej jadrovej reťazovej reakcie, bude „významným inflexným bodom“ pre technológiu ako celok.

Demonštračná elektráreň je určená na overenie dizajnu, konštrukcie a prevádzkových vlastností technológie Natrium. Sodíkom chladený rýchly reaktor s výkonom 345 MW bude vybavený aj systémom skladovania energie na báze roztavenej soli (MSS). Technológia ukladania dokáže v prípade potreby zvýšiť výkon systému až na 500 MW, čo je množstvo energie schopné zaistiť napájanie pre približne 400 000 domácností. Možnosť skladovania energie zároveň umožňuje elektrárni bezproblémovú integráciu s obnoviteľnými zdrojmi.

Zdroj | TerraPower

Očakáva sa, že reaktor bude uvedený do prevádzky v roku 2026, ale jeho genéza siaha až do roku 2015, keď obe spoločnosti dostali 40 miliónov dolárov od ministerstva energetiky ako súčasť grantu na rozvoj infraštruktúry na podporu rýchlych reaktorov s roztaveným chloridom. Zatiaľ čo väčšina jadrových reaktorov bola zameraná na výrobu elektriny pre verejnosť, tento reaktor by mohol klásť väčší dôraz na poskytovanie ekologických riešení pre priemysel.

Rozhodne ide o významný segment ľudských aktivít z hľadiska klimatických dopadov. Priemysel ako sektor produkuje podľa Agentúry pre ochranu životného prostredia takmer štvrtinu všetkých emisií skleníkových plynov v USA a dopad samotnej výroby ocele sa odhaduje na 9 % celosvetových emisií.

Pozrite si

Briti bojujú proti emisiám inak. Rolls Royce postaví 15 mini reaktorov

Bill Gates bol v roku 2006 spoluzakladateľom spoločnosti TerraPower. Firma vznikla s cieľom komercializovať experimentálne nové jadrové reaktory. Prvý sodíkový reaktor plánovala pôvodne postaviť v Pekingu, ale kvôli protičínskym reštrikciám počas vlády Donalda Trumpa tento zámer stroskotal. Wyoming sa tak stáva novou príležitosťou na premiéru zaujímavej technológie.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.