Zaujímavé technologické gadgety nemusia vždy prísť od veľkých technologických firiem, ale častokrát sa zrodia v menších skupinách s cieľom dostať ich medzi bežných ľudí.
Bolo to vidno aj na veľtrhu CES 2025 v Las Vegas, kde sa menšie firmy usilovali si na seba strhnúť pozornosť nejakým zaujímavým produktom. A takýchto gadgetov sú stovky.
Preto sme sa v redakcii rozhodli, že vám ich na pravidelne/nepravidelnej báze ukážeme. Využijeme na to známu crowdfoundingovú platformu Indiegogo, kde ich nájdete skutočne veľa.
Indiegogo, podobne ako aj Kickstarter, funguje na jednoduchom princípe. Nejaká spoločnosť sa vám tam snaží odprezentovať svoj produkt, ktorý ešte reálne neexistuje, všetko je len na papieri.
Vy si tento produkt môžete kúpiť, prípadne na projekt prispieť. Pokiaľ daný projekt vyzbiera vopred dohodnutú finančnú čiastku, začne sa aj reálne vyrábať.
Niektoré projekty sú tam skutočne úspešné, veď na Kickstarteri začínala aj spoločnosť Pebble, ktorá si v jednej chvíli na krátky čas ukradla pre seba celý trh so smart hodinkami a následne ju odkúpil Fitbit.
My sa v dnešnej prvej časti pozrieme na zaujímavý smart prsteň od indickej spoločnosti Muse s názvom Ring One. Táto spoločnosť na Indiegogo nie je žiadnym nováčikom, pred pár rokmi mala za sebou úspešný projekt smart hodiniek.
Muse Ring One je mimoriadne úspešný projekt, ktorý vyzbieral dokopy sumu viac ako 1,6 milióna eur. Mnohých záujemcov zaujala cena, ktorá bola zhruba 163 eur, aj teraz si ho ešte môžete kúpiť, ale už za 261 eur.
Okrem štandardnej titánovej farby a tmavo titánovej farby bola k dispozícii aj verzia z 18-karátového zlata. Tá sa zrejme už aktuálne nedá kúpiť. Postupne spoločnosť Muse odhalila rôzne farebné verzie, ktoré boli exkluzívne pre tých, čo si prsteň stihli kúpiť ešte počas prebiehajúcej kampane.
A teraz k samotným funkciám. Muse Ring One dokáže merať tep srdca, okysličenie krvi, úroveň kardiorespiračnej kondície (VO2 max), teplotu pokožky previazanú so sledovaním ženského cyklu. Prvýkrát sa v segmente smart prsteňov tu vyskytuje aj meranie krvného tlaku. Nepotrebuje na to žiadne predplatné.
Za pozornosť stojí otočný mechanizmus, ktorý slúži na rýchlu aktiváciu športového režimu alebo zapnutie bezkontaktných platieb prostredníctvom NFC. Takže áno, konečne smart prsteň, s ktorým by sa malo dať reálne bezkontaktne platiť. Muse vybavuje aj rôzne povolenia, aby to bolo dostupné skutočne všade bez ohľadu na kontinent.
Muse sa venoval aj nabíjaciemu puzdru, ktorého súčasťou je LED indikátor nabitia a ktoré má výdrž prsteňa predĺžiť až na jeden mesiac. Samotný prsteň Ring One má pri celodennom monitorovaní vyššie uvedených metrík vydržať zhruba 7 dní. Výrobca pridáva aj 2-ročnú medzinárodnú záruku.
Na záver je nutné povedať, že s týmto projektom nás spája aj to, že sme si ho reálne objednali ešte v októbri 2023. V novembri 2023, kedy skončila zbierka, sa k nám dostal tzv. Sizing Kit. Podľa toho sme v aplikácii Muse dokončili objednávku a odvtedy naň čakáme.
Spoločnosť Muse však na pravidelnej báze informuje, v akom štádiu sa projekt nachádza. Na začiatku výroby museli prekonať určité prekážky, menili zlievaciu formu na prstene a podobne. Aktuálne je však smart prsteň plne pripravený na odovzdanie zákazníkom.
Ešte pred Vianocami prišiel e-mail, že cez sviatky si chcú aj zamestnanci odpočinúť a že prstene by sa k európskym zákazníkom mali dostať v priebehu januára a februára. Tak dúfame, že sa to už konečne podarí, aby sme vám mohli tento zaujímavý smart prsteň ukázať v praxi a zistiť, či spĺňa všetko to, čo výrobca nasľuboval.