- #Novinky
- 19 min.
- 30.7.2015
ZNAČKY | Logitech – história a súčasnosť najúspešnejšieho výrobcu periférií
Dnes začíname úplne nový seriál ZNAČKY o zaujímavých značkách zo sveta technológií, v ktorom sa budeme snažiť priblížiť ich históriu, súčasnosť, ale aj rôzne zaujímavosti, o ktorých ste možno doteraz netušili. Mohli sme si vybrať Nokiu, Samsung, či Lenovo, no o tých ste už určite počuli dosť (nebojte sa, prídu na rad aj tie). Vybrali sme si spoločnosť Logitech, ktorá nedávno prešla prerodom svojej identity – kompletne zmenila svoje logo. Pozrite si jej históriu, súčasnosť a tie najzaujímavejšie či prelomové produkty.
V skratke…
Názov spoločnosti: Logitech International S.A.
Sídlo: Lausanne, Švajčiarsko
Vznik spoločnosti: 2. október 1981, Apples, Švajčiarsko
Zakladatelia: Daniel Borel, Pierluigi Zappacosta
Predstavitelia: Guerrino De Lucca (predseda predstavenstva),
Bracken P. Darrell (CEO)
Forma spoločnosti: akciová spoločnosť (S.A.)
Akciové trhy: NASDAQ (LOGI), SIX (LOGN)
Počet zamestnancov: 7 200+
Pôsobenie: celosvetovo (100+ krajín)
Web: www.logitech.com
Oficiality spoločnosti hovoria o tom, že spoločnosť Logitech založili Daniel Borel a Pierluigi Zappacosta v roku 1981 v malom mestečku Apples zhruba 20 km od švajčiarskeho Lausanne.
Všetko to však začalo úplne inak, ako si možno predstavujete. Prvá myšlienka Logitechu vznikla počas doktorandských štúdií týchto pánov na Stanford University v 1976 v dnes už preslávenom Palo Alto v Kalifornii. Švajčiar Daniel Borel a Talian Pierluigi Zappacosta študovali „počítačovú vedu“.
Daniel Borel bol v tom čase už inžinier fyziky na EPF v Lausanne, v roku 1977 získal titul PhD práve na Stanford University. Pierluigi Zappacosta získal bakalársky titul z elektroinžinierstva, titul PhD na Stanforde získal v roku 1978. Borel aj Zappacosta sa spojili, tvorili počítačový softvér, pričom 4 roky sa sústredili na zhromažďovanie kapitálu pre budúcu firmu a tvorbu slovného operačného systému pre švajčiarsku baliarenskú spoločnosť Bobst.
Pierluigi Zappacosta, Daniel Borel a Giacomo Marini
K týmto pánom sa neskôr pripojil aj dlhoročný priateľ Zappacostu, inžinier Giacomo Marini, ktorý dovtedy pôsobil v spoločnosti Olivetti. Trojica začala spoločne ako konzultantská spoločnosť vo vývoji softvéru a hardvérovej architektúry. Neskôr získali 4-mesačný kontrakt od spoločnosti Ricoh, čo trojicu nakoplo k založeniu spoločnosti Logitech, S.A..
A ako väčšina veľkých hráčov, vznikol doslova v garáži, presnejšie na farme Borelovho svokra v dedine Apples neďaleko švajčiarskeho Lausanne. V spoločnosti nakoniec vydržal len Daniel Borel, ktorý je doteraz členom predstavenstva. Pierluigi Zappacosta opustil Logitech v roku 1998, Giacomo Marini odišiel z Logitechu v roku 1992.
Logitech mal pritom pôvodne niesť názov Softech práve kvôli ich oblasti pôsobenia, no keďže iná spoločnosť už takéto označenie mala, rozhodli sa spoločnosť pomenovať Logitech z francúzskeho „logiciel“, čo po slovensky znamená „softvér“.
Logitech sa aj naďalej venoval softvéru, pričom po úspešnom zvládnutí štúdie efektívnosti pre Ricoh ich spoločnosť najala aj na samotnú tvorbu daného grafického softvéru. Logitech v januári 1982 otvoril pobočku v Palo Alto v Kalifornii, aby bol bližšie vývojovému centru Ricoh v neďalekom San José.
V tom istom čase však Logitech prišiel na to, že na ovládanie grafického softvéru je vhodnejšia počítačová myš. Tá však ešte nemala reálne kontúry, no podľa ich informácií sa práve vyvíjala v Swiss Federal Institute of Technology v Lausanne. Logitech tímu vývojárov pomohol pri tvorbe a ešte v tom istom roku predstavil vlastnú myš P4, prvý hardvér, pod ktorý sa Logitech podpísal. A práve myš sa pre Logitech stala kľúčovou, čo sa však ukázalo až o pár rokov neskôr.
Logitech P4
Keďže v tom čase neexistoval prakticky žiadny grafický operačný systém, myš P4 získavala zákazníkov hlavne z oblasti grafických softvérových riešení. Až v roku 1983 získali zaujímavejšie objednávky. Spoločnosť Apollo Computer, výrobca pracovných staníc, odoberal mesačne 500 kusov myší P4 s cenou 99 dolárov za kus.
V 1984 Logitech podpísal zmluvu s americkým HP. Dohodli sa na redizajne P4-ky tak, aby stála prijateľnejších 44,95 USD. To vystrelilo produkciu na 25 000 myší ročne. K zmluvám sa postupne pripojili ďalší veľkí hráči z OEM biznisu a tak bol Logitech nútený nájsť nové výrobné kapacity. Tie našiel, na Taiwane.
Logitech C7
Popri tom sa však z dôvodu chýbajúcej predajnej siete chcel Logitech dohodnúť s rastúcou spoločnosťou Microsoft, aby ich myši pribaľovala k svojmu softvéru. Ani po dvoch rokoch sa dohoda nedostavila. Logitech medzitým predstavil myš C7, ktorú sa nakoniec rozhodol predávať úplne sám. Už prvý mesiac sa vraj predalo viac ako 800 kusov. Písal sa ešte rok 1985.
V 1986 si Logitech otvoril ďalšie kancelárie v meste Hsinchu na Taiwane. V tom istom roku sa Logitech presídlil z farmy v Apples do mestečka Romanel v blízkosti Lausanne. Keďže Logitech svetu dokázal že myš vie vyrobiť aj úplne sám a konkurencieschopne, všimol si ho aj Apple. Logitech vyhral niektoré z biznis cien Apple týkajúce sa prichádzajúcej platformy Macintosh a spolupráca mohla začať.
V roku 1988 Logitech stále rástol, mal už okolo 400 zamestnancov, predajnú sieť takmer po celom svete a otvoril i novú výrobňu v meste Cork na juhu Írska. Pár mesiacov po otvorení výroby v Corku sa vedenie spoločnosti rozhodlo uviesť na trh svoje akcie. Prvým akciovým trhom sa stala švajčiarska burza SIX SWISS.
Logitech ScanMan 32
V 1988 Logitech predstavil svoj prvý ručný skener ScanMan 32. Išlo o čiernobiely skener, ktorý bol neskôr nahradený 256-farebným skenerom ScanMan 256 a prišli i ďalšie skenery. V súčasnosti by ste ale podobný produkt v portfóliu hľadali márne.
Toto logo bolo prvým oficiálnym logom Logitechu. Navrhol ho Timothy Wilkinson z dizajnového štúdia Frog Design. Povráva sa, že v čase navrhovania loga Wilkinson nevlastnil ani len počítač, nie to ešte niečo od Logitechu.
V roku 1989 Logitech ukázal vylepšenú myšku S9. Okrem iného na nej Logitech prvýkrát použil svoje (pre nás už dobe známe) logo od štúdia Frog Design. Myška bola výrazne zaoblená pre lepšiu ergonómiu a používala klasickú guličku.
V tom istom roku sa objavil aj TrackMan, zariadenie, ktoré bolo akýmsi predchodcom známeho trackballu. Pre mnohých bolo omnoho jednoduchšie ovládať grafické programy s guličkou pod palcom.
Logitech TrackMan
Začiatkom 90-tych rokov to už ale Logitech nemal ľahké. Konkurenčné spoločnosti rástli aj na úspechu Logitechu aj vďaka boomu PC. Začal tak vyrábať iné príslušenstvo pre počítače, čo sa ukázalo ako správny krok.
Rok 1991 patril prvej bezdrôtovej myši! Jej cena bola 149 USD a patrila medzi prvé svojho druhu. Na komunikáciu využíva 150 Hz RF pásmo, takže nepotrebovala byť v priamom „videní“ snímacieho zariadenia. Aj tento model niesol prozaický názov MouseMan s dodatkom Cordless.
Logitech MouseMan Cordless
V 1992 Logitech vyrobil zariadenie FotoMan, akýsi prvý digitálny fotoaparát s cenou pod 1 000 dolárov. FotoMan bol schopný vytvárať digitálne obrázky v neuveriteľnom rozlíšení QVGA (320 x 240 px).
Logitech FotoMan
V tom istom roku výrobca predstavil produkt AudioMan, zariadenie s reproduktorom a mikrofónom na nahrávanie hlasu a tvorbu audio súborov.
Logitech AudioMan
O rok neskôr prišiel s ďalším unikátnym zariadením – Magellan 3D. Išlo o prvý myš určenú pre 3D programy ako CAD, CAM apod. Podobné zariadenia sa pritom používajú na prácu s 3D programami dodnes. Dnes sú tieto periférie v portóliu pod samostatnou značkou 3Dconnexion.
Logitech Magellan 3D
V 1994 Logitech konsolidoval svoju výrobňu v Suzhou v Číne a rapídne rozšíril svoju výrobu. V tomto roku Logitech na trh uviedol prvý joystick s názvom WingMan.
Logitech WingMan
V roku 1995 prišiel s ďalším „Manom“, tentoraz išlo o zariadenie VideoMan, čo bola jedna z prvých webkamier. Nešlo však o webkameru, ako ju poznáme dnes. VideoMan bol schopný snímať krátke videá a následne ich posielať cez internet. VideoMan ale pomohol Logitechu stať sa prvým OEM (Original equipment manufacturer) výrobcom webkamier pre spoločnosť Silicon Graphics (SGI).
Logitech VideoMan
Rok 1995 patril aj vylepšenému trackballu s názvom TrackMan Marble. Ten používal ako prvý optické snímanie pohybu myši, ktoré sa neskôr dostalo do viacerých modelov značky.
Logitech TrackMan Marble
V roku 1996 Logitech oslavoval. Vyrobil 100 000 000. myš a získal titul najväčšieho výrobcu počítačových myší na svete. V tomto roku zmenil aj svoje logo. Hranaté tvary a ostré písmo nahradili jemnejšie kontúry a písmo, ako ho poznáme dodnes.
Keďže firma neustále rástla a chcela rásť, vstúpila v roku 1997 aj na americkú burzu NASDAQ. V roku 1998 sa zmenil aj CEO spoločnosti. Do funkcie nastúpil Guerrino De Luca, ktorý je v súčasnosti predsedom predstavenstva. De Luca bol mimochodom viceprezident pre marketing v Apple Inc ešte rok pred nástupom do Logitechu.
De Luca si doniesol množstvo užitočných informácií a skúseností, ktoré začal aplikovať aj v Logitechu. Išlo hlavne o jednoduchosť používania a unikátny dizajn. De Luca odstúpil z postu CEO v roku 2006 po 8 rokoch prosperujúceho pôsobenia a množstve akvizícií.
Logitech QuickCam VC
Jednou z nich bola aj spoločnosť Connectix, ktorá pôvodne vyrábala webkamery QuickCam. Akvizícia bola úspešná, Logitech sa rýchlo stal lídrom aj v tejto oblasti. Ešte v tom istom roku sa objavila prvá webkamera s logom Logitech s klasickým tvarom a názvom QuickCam VC. Mala rozlíšenie 320 x 240 px a stála 129 USD. Okrem toho bola prvou, ktorá sa pripájala cez USB s možnosťou klasického paralelného portu.
Rok 1998 bol prelomový aj kvôli predstaveniu bezdrôtovej klávesnice Logitech Cordless Desktop, ku ktorej sa neskôr pridala aj verzia Pro.
Logitech Cordless Desktop Pro
V miléniovom roku 2000 Logitech predstavil prvý automobilový volant GT Force pre Sony PlayStation 2. Mal aj vibračnú odozvu a bol prvým zariadením, ktoré Logitech vyrobil pre inú, ako PC platformu. Odvtedy Logitech vyrábal periférie nielen pre PlayStation, ale i Xbox od Microsoftu.
Logitech GT Force
POZRITE SI: Všetky produkty spoločnosti Logitech
V roku 2001 Logitech odkúpil spoločnosť Labtec, vďaka čomu sa Logitech dostal vcelku jednoducho aj do biznisu audio periférií nielen pre počítače. V priebehu dvoch rokov sa Logitech aj vďaka tejto akvizícii vypracoval na lídra v oblasti audia pre počítače. Okrem toho pod touto značkou predával pomerne lacné periférie čím nebol priamo spájaný s lacnými produktami nižšej triedy.
Logitech Z-560
Pre viaceré modely získal certifikáciu THX a vyrobil množstvo modelov. Prvým sa však stal model Z-560 s výkonom 400 W. Od tohto modelu sa odvíjali i ďalšie kúsky, ktoré môžeme vidieť na trhu dodnes. Od akvizície Labtecu postupne pribúdali aj iné zariadenia a vzniklo množstvo modelov pre osobné audio zariadenia, tablety či herné konzoly vrátane bezdrôtových modelov.
V roku 2001 sa zákazníci dočkali aj vylepšenej bezdrôtovej myšky. Cordless MouseMan Optical ako prvá myš výrobcu ponúkala bezdrôtovosť kombinovanú s optickým snímačom.
Logitech Cordless MouseMan Optical
V tomto roku sa na trh dostal aj prvý bezdrôtový laserový prezentátor Cordless Presenter.
Logitech Cordless Presenter
Rok 2002 priniesol unikátne digitálne pero io Personal Digital Pen, s ktorým bolo možné písať na digitálny papier a zároveň poznámky digitalizovať. Neskôr bolo predstavené aj io2 pero. V súčasnosti sa Logitech tomuto segmentu už nevenuje vôbec.
Logitech io Personal Digital Pen
V roku 2003 sme sa zas dočkali prvých Bluetooth periférií, ale aj prvého bezdrôtového headsetu Mobile Bluetooth Headset.
Logitech Mobile Bluetooth Headset
Okrem toho výrobca predstavil aj prvú webkameru so sledovaním tváre. QuickCam Orbit mala vo vnútri motorček, ktorý pohyboval optikou tak, aby bola tvár vždy v zábere.
Logitech QuickCam Orbit
V roku 2004 Logitech kúpil spoločnosť Intrigue Technolologies, výrobcu diaľkových ovládačov Harmony. Áno, tušíte správne, Logitech sa okamžite dostal aj do tohto segmentu, kde dokázal zaujať najnáročnejších zákazníkov.
Rok 2004 patril však aj prvej myške, ktorá namiesto optického snímača využívala laser a bola i bezdrôtová. Išlo o Logitech MX 1000 Laser Cordless Mouse.
Logitech MX 1000 Laser Cordless Mouse
V roku 2005 Logitech predstavil prepracovaný diaľkový ovládač Harmony 880, na ktorom pracoval prakticky od akvizície Intrigue Technologies. 880-tka mala malý displej, špeciálne tlačidlá na okamžité spustenie konkrétnych AV zariadení a bolo ju možné nastavovať aj cez internet. V súčasnosti sa Harmony ovládače predávajú už len v niektorých krajinách sveta. U nás ich už na trhu (oficiálne) nenájdete.
Logitech Harmony 880
V októbri 2006 spoločnosť odkúpila výrobcu Slim Devices, ktorý sa venoval vývoju a produkcii hudobných systémov pre domáce použitie na spôsob súčasných multiroom systémov. Okrem toho opäť, hoci len mierne, upravil svoje logo. Plochý dizajn nahradil 3D vzhľad.
V 2006-tom sa objavila i myška Logitech MX Revolution, ktorú poznáme hádam ešte dnes. Bola jednou z prvých, ktorá mala koliesko s MicroGear Precision Scroll pre rýchle listovanie či tlačidlo na okamžité spustenie vyhľadávania a na snímanie polohy využívala laser.
Logitech MX Revolution
V roku 2007 prišla na trh myška MX Air Rechargeable Air Mouse, ktorá bola schopná fungovať aj vo vzduchu ako diaľkové ovládanie na ovládanie multimediálneho prehrávača v počítači.
Logitech MX Air Rechargeable Air Mouse
Vedeli ste, že…
Logitech v Japonsku nesie názov Logicool? Názov pre tamojší trh výrobca upravil kvôli existencii japonskej spoločnosti Logitec, ktorá bola na domácom trhu ešte pred príchodom Logitechu.
V roku 2008 sa objavila unikátna myška V550 Nano Cordless Laser Mouse, ktorú bolo možné zakvačiť o miniatúrny nalepovací držiak priamo na telo notebooku. Cestovná myška bola síce menej pohodlná, ale praktická na cestovanie. V tomto roku Logitech oznámil, že vyrobil 1 000 000 000 myší od roku 1985!
Logitech V550 Nano Cordless Laser Mouse
V roku 2008 Logitech kúpil spoločnosť Ultimate Ears, výrobcu špičkových slúchadiel. Odvtedy sa s touto značkou stretávame v produktoch s názvom UE. Značku UE založil hudobník Alex Van Halen a ich profesionálny rad in-ear slúchadiel dnes používa väčšina hudobníkov na koncertoch ako odposluchové monitory. Táto značka funguje ako samostatná divízia a jej prioritou je vysoká kvalita zvuku. Cena je u UE druhoradá.
V roku 2010 Logitech začal spoluprácu s gigantom Google na jeho Google TV, Logitech mal dodávať periférie na ovládanie. V tom istom roku sa objavili aj prvé kamery na „stráženie“ domácnosti Alert 750i a 750e pre exteriér i interiér.
Logitech Alert 750e
Už roku 2010 sa Logitech pochválil najmenšími Bluetooth slúchadlami na svete s označením LBT-PCHP02 a LBT-AVHP02 s hmotnosťou len 9 gramov.
Logitech LBT-PCHP02
V tom istom roku sa objavila i prvá bezdrôtová solárna klávesnica Wireless Solar Keyboard K750, ktorá mala vraj vydržať 3 mesiace aj bez prístupu na svetlo.
Logitech Wireless Solar Keyboard K750
Logitech sa nevenuje len myšiam, klávesniciam, webkamerám či reproduktorom. V roku 2011 sa objavila podložka pod notebook Touch Lapdesk N600, do ktorej Logitech integroval rovno aj obrovský touchpad.
Logitech Touch Lapdesk N600
V roku 2011 sa objavil prvý externý touchpad nielen pre ovládanie notebookov, ale pokojne aj počítačov. Výhodou bezdrôtového Wireless Trackpadu boli hlavne multitouch gestá.
Logitech Wireless Trackpad
Koncom roka 2011 sa objavila prvá bezdrôtová klávesnica s integrovaným touchpadom. Samozrejme, bezdrôtová. Model Wireless Touch Keyboard K400 mala vraj vydržať bez výmeny batérii až rok! Údaj o výdrži je dokonca overený (+/- pár dní).
Logitech Wireless Touch Keyboard K400
Začiatkom roka 2012 sme sa čudovali nad miniatúrnou myšou Cube. Jej názov hovoril za všetko. Miniatúrna myška bola unikátna aj svojim prezentátorským módom – stačilo ju zdvihnúť do vzduchu a mohli ste ovládať svoje prezentácie na diaľku.
Logitech Cube
Začiatkom roka sa na trhu objavila aj prvá myš bez akéhokoľvek tlačidla, model Touch Mouse M600. Jej povrch bol posiaty senzormi a určená bola hlavne na používanie pomocou gest. Nechýbali však virtuálne tlačidlá na klasické ovládanie.
Logitech Touch Mouse M600
V roku 2012 prišiel Logitech s novým stero systémom UE Air Speaker, ktorý na streamovanie hudby využíval AirPlay. Používatelia si tak mohli teoreticky vychutnávať bezstratový prenos hudby.
Logitech UE Air Speaker
V roku 2012 sme sa dočkali zmeny loga. 3D logo opäť prešlo do tzv. flat dizajnu a výrobca sa „zbavil“ i farieb.
V roku 2013 Logitech predstavil zaujímavé príslušenstva pre Apple iPhone 5 – PowerShell. Išlo o špeciálne puzdro pre smartfón, vďaka ktorému ste mali k dispozícii hráčske tlačidlá a viacsmerný ovládač pre pohodlnejšie hranie hier.
Logitech PowerShell
Minulý rok Logitech ukázal viacero zaujímavých zariadení, no tým top je určite hráčska myška G402 Hyperion Fury Ultra-Fast FPS Gaming Mouse. Už názov hovorí o tom, že nejde o obyčajnú myšku, ale „šialenú“ hrášku vec, ktorá podľa výrobcu sleduje pohyb rýchlosťou 12 metrov za sekundu. Vo vnútri je totiž 32-bitový ARM procesor, ktorý všetky pohyby vyhodnocuje.
Logitech G402 Hyperion Fury Ultra-Fast FPS Gaming Mouse
POZRITE SI: EXKLUZÍVNE! Vyskúšali sme najnovšiu a najvyspelejšiu myšku od Logitechu
Logitech tento rok zmenil svoje logo azda najvýraznejšie. Zmizlo „oko“ a ostal len jednoduchý názov Logitech. Zároveň predstavil aj sériu produktov Logi. Okrem toho predstavil i niekoľko zaujímavých produktov, tie samozrejme nájdete na našom webe.
Logitech v súčasnosti produkuje obrovské množstvo periférií pre smartfóny, tablety, notebooky, počítače či herné konzoly. Každý, kto používa niečo z vyššie menovaných zariadení už určite na Logitech natrafil. Veď bodaj by aj nie, Logitech predal stovky miliónov myší, klávesníc a webkamier. Ako ste mohli zistiť aj sami, Logitech má v portfóliu najrôznejšie zariadenia, ktoré sa často vymykajú bežnému zmýšľaniu. A to z neho robí výrobcu, o ktorom sa zaslúži vedieť viac.
Zdroj a foto: Logitech, archív