Európsky trh sa dočkal ďalšej vlajkovej série od Xiaomi. My sme do rúk práve v čase karantény dostali na test model Xiaomi Mi 10 5G, ktorý si rozoberieme dopodrobna pekne po častiach. Dnes začneme pri jeho početnej zostave fotoaparátov, na čele ktorej stojí snímač s rozlíšením 108 Mpx.
Štvorica fotoaparátov na zadnej strane je dnes už pre väčšinu vlajkových lodí povinnou výbavou a inak to nie je ani v prípade lacnejšieho modelu z dvojice vlajkových lodí od Xiaomi. Štyri fotoaparáty modelu Xiaomi Mi 10 5G sme otestovali v takmer vyľudnenom centre Bratislavy. Čo dokážu?
Xiaomi v tomto prípade stavilo na hlavný 1/1,33“ snímač s rozlíšením 108 Mpx, ktorému nechýba ani optická stabilizácia obrazu. Pri 0,6x priblížení ho dopĺňa ultraširokouhlý snímač s rozlíšením 13 Mpx a zorným uhlom 123 stupňov, zatiaľ čo v opačnom prípade, teda pri makro záberoch do hry nastupuje 2 Mpx snímač s clonou f/2.4. Rovnaké parametre ponúka aj štvrtý snímač, ktorý sa stará o rozpoznávanie hĺbky obrazu pri tvorbe portrétových fotografií.
Fotoaparát vám umožní vytvárať snímky aj v natívnom rozlíšení 108 Mpx. Primárne je však toto rozlíšenie určená na spájanie štyroch pixlov do jedného pre tvorbu kvalitnejších a jasnejších fotografií, ako je to napríklad aj v prípade smartfónu Samsung Galaxy S20 Ultra 5G. Mimochodom, aj zmenšené fotografie zaberajú v priemere približne 13 MB.
Fotografie si môžete prezrieť v plnom rozlíšení ich otvorením v novom okne alebo tabe.
Bolo by asi prekvapením, ak by takýto snímač nevytváral kvalitné fotografie a samozrejme aj videá, ktoré máte možnosť nahrávať ho až v rozlíšení 8K. Vysoké rozlíšenie tu má v spomínanom systéme spájania pixlov, ktorý Xiaomi nazýva „Super Pixels“, svoj zmysel a skutočne prispieva k zvýšeniu kvality snímok. Fotografie sú ostré a farby živé aj bez aktivácie vstavanej umelej inteligencie, ktorá sa má starať o ich skrášlenie.
Fotoaparátu môže občas urobiť v automatickom režime problém silné protisvetlo, ktoré zvládajú niektoré smartfóny o čosi lepšie, no aj s týmto neduhom si môžete poradiť v manuálnom režime Pro aj za pomoci funkcie HDR. Samostatný 108 Mpx režim natívneho snímania zrejme ocenia iba fanúšikovia postprodukcie v prípade približovania obrazu a slobodnejšieho orezávania záberov.
Rovnako okrajové je v tejto chvíli aj nahrávanie videa v rozlíšení 8K, ktoré aktuálne podporuje iba hŕstka televízorov a monitorov. Ak však máte dostatok miesta v cloude alebo na externých úložiskách, toto rozlíšenie si môžete v dôležitých okamihoch kedykoľvek zapnúť stlačením jediného tlačidla priamo v prostredí aplikácie fotoaparátu. Len 23-sekundové video nižšie si z pamäte ukrojilo 297,4 MB priestoru.
Video v plnom 8K rozlíšení si môžete stiahnuť cez tento odkaz.
S nočnými fotografiami, pre ktoré má Xiaomi Mi 10 pripravený špeciálny režim Noc, je to už trochu zložitejšie. Pri klasickom mestskom osvetlení scény sa môžete tešiť na jasné a ostré snímky, ako sa na správnu vlajkovú loď patrí. Na rozdiel od väčšiny testovaných smartfónov však režim Noc v tomto prípade neprináša až tak výrazné zvýšenie kvality alebo jasu, aby sa ho oplatilo manuálne zapínať. V niektorých prípadoch vám môže dlhší čas uzávierky skôr scénu rozmazať a ak ho Xiaomi časom nevylepší, zrejme v rukách väčšiny používateľov upadne do zabudnutia.
Ak sa posunieme o snímač vyššie, dostaneme sa k snímaču hĺbky. Jeho schopnosť rozpoznávať blízke a vzdialené objekty je dobrá, no nejde mi celkom do hlavy, prečo Xiaomi štandardný režim portrétu umiestnilo pod režim „Na výšku“ a prečo fotoaparát na tieto snímky aplikuje pomerne agresívne skrášľovanie fotografií. Osobne nie som úplne proti, tieto fotografie sú skutočnou pastvou pre oči. Ak si však pri fotografovaní potrpíte na čo najvernejšie zachytávanie reality, výsledné snímky z tohto režimu vás zrejme nepríjemne prekvapia. Podotýkam však, že ide iba o vec vkusu.
Fotografie si môžete prezrieť v plnom rozlíšení ich otvorením v novom okne alebo tabe.
K makro režimu tretieho fotoaparátu v poradí sa môžete „prekliknúť“ známou ikonou kvetiny priamo zo základného režimu fotografie. Treba povedať, že tento režim sa na rozdiel od mnohých smartfónov s makro snímačmi Xiaomi skutočne vydaril. Samozrejme, makro možno nie je práve ten smer fotografie, ktorý by ste využívali na dennej báze a s makro objektívmi pre bežné fotoaparáty sa porovnávať nedá. Ak však k tomuto štýlu fotografií čo i len trochu inklinujete, zapínať ho budete s radosťou pri každej príležitosti, ktorá sa vám naskytne.
Fotografie si môžete prezrieť v plnom rozlíšení ich otvorením v novom okne alebo tabe.
To isté platí aj pre 13 Mpx snímač s ultraširokouhlým objektívom pre zachytenie 123-stupňových záberov. Aj v tomto smere badať posun a nejde už iba o snímač do počtu. Tento snímač má samozrejme oproti tomu hlavnému svoje limity, no na otvorených priestranstvách a dennom svetle, kde ho budete používať najčastejšie, si jeho ultraširokouhlé zábery budete skutočne užívať.
Fotografie si môžete prezrieť v plnom rozlíšení ich otvorením v novom okne alebo tabe.
Xiaomi Mi 10 5G sa už spolu s ďalšími vlajkovými modelmi odchyľuje od pôvodnej reputácie značky, ktorá bola v našich končinách známa najmä vďaka nízkym cenám. Na druhej strane však do rúk dostanete skutočne kvalitne spracovaný smartfón, ktorý za konkurenčnými modelmi v rovnakej cenovej kategórii v oblasti fotografie určite nezaostáva. V ďalšej časti nášho podrobného pohľadu na tento smartfón sa pozrieme na to, či to platí aj pre zvyšok jeho výbavy.