Windows 8 nebol prijatý celkom pozitívne. Najmä vo sfére stolných PC a notebookov priniesol pomerne málo noviniek za cenu invázie princípov dotykového ovládania, ktoré boli na počítačoch bez dotykového displeja mätúce a kontraproduktívne.
Bezplatná aktualizácia Windows 8.1 však mnohé napravila a ťažko bolo niečo na nej kritizovať – jedine ak to, že mohla napraviť ešte viac. Teraz však prichádza nová, opäť bezplatná, aktualizácia na Windows 10, ktorá je dobre rozbehnutá na úspech. Ak váhate, či a kedy aktualizovať, snáď vám k správnemu rozhodnutiu pomôžeme. Pozrite si 10 odpovedí na najčastejšie otázky o Windows 10.
1. Je Windows 10 lepší ako sedmička alebo osmička?
V zásade je odpoveď áno, aj keď neplatí úplne globálne a pre všetkých používateľov. Aktualizáciu z Windows 8/8.1 a zvlášť na dotykových prístrojoch jednoznačne odporúčame.
A čo tradičné nedotykové prístroje? Aj na nich oceníte modernú grafiku a vylepšené systémové aplikácie. Veľmi praktickým prínosom najmä oproti sedmičkám je podstatné predĺženie podpory systému – desiatka bude aktualizovaná minimálne do roku 2025 a dovtedy možno príde ďalší bezplatný update.
Existuje niekoľko situácií, kedy aktualizácia nie je vhodná, o nich si povieme nižšie. Ale je ich skutočne málo.
2. Koľko stojí? Je upgrade zadarmo?
Neverili sme, ale je to tak. Microsoft dotlačený okrem iného konkurenciou a najmä nutnosťou oživiť spomaľujúci sa trh PC, poskytuje ďalší generačný update úplne zadarmo.
Ak máte legálny Windows 7, 8 alebo 8.1, dostanete Windows 10 skutočne zadarmo, bez skrytých chytákov. Ponuka je obmedzená na prvý rok existencie systému, následne Microsoft ponuku buď predĺži, alebo bezplatný update už možný nebude.
Systém však môžete zadarmo používať, samozrejme, neobmedzene, nie iba prvý rok. Nové inštalácie (nie aktualizácie) budú spoplatnené, v základnej Home verzii sumou 135 € a vo verzii Pro 279 eurami. Pravdepodobne bude naďalej existovať bezplatná OEM licencia pre lacné počítače, ktorá sa doteraz volala Windows 8.1 with Bing.
3. Ako sa bude predávať/distribuovať?
Windows 10 si môžete rezervovať na stiahnutie, hľadajte bielu ikonku Windows vpravo v paneli úloh. Pokiaľ ju tam nemáte, postarajte sa o nainštalovanie dostupných aktualizácií.
Windows 10 oficiálne vychádza dnes, pričom s možnosťou inštalácie podľa všetkého nebudú žiadne preťahy. Následne vám bude ponúknutá inštalácia, proces je veľmi jednoduchý.
Aktualizácia z Windows 8.1 64-bit by mala mať objem 3 GB, každopádne na sťahovanie nevyužívajte obmedzený dátový balík. My ideme na to hneď po dokočnení tohto článku, aby sme sa mohli s vami podeliť o zážitky z inštalácie i o prvé dojmy z finálneho systému.
4. Zvládne ho môj počítač?
Minimálne hardvérové požiadavky sú 1 GHz procesor (áno, jednojadrový), 1 GB RAM a 20 GB miesto na disku.
Takéto parametre majú dnes aj kalkulačky… no dobre, to zas nie, ale ťažko nájsť počítač, ktorý by ich nespĺňal. Samozrejme, musíte mať procesor architektúry x86, teda typicky od AMD alebo Intelu.
Spomalenie technicky vylúčiť nemožno v prvých fázach, kedy možno nebude ešte všetko fungovať ideálne. Každopádne, súdiac už z Windowsu 8, Microsoftu sa darí systém optimalizovať a všeobecne bude takmer iste „behať“ oveľa lepšie ako staršie vydania.
5. Čo ak zistím, že mi nevyhovuje? Môžem sa vrátiť na sedmičku/osmičku?
Obnova systému je, samozrejme, možná starým spôsobom – na Windows 8/8.1 pomocou obnovy továrenských nastavení, na Windows 7 reinštaláciou systému.
V preview verzii Windowsu 10 sa dokonca nachádzal nástroj, s ktorým bol návrat na pôvodný OS ešte jednoduchší a bez straty akýchkoľvek dát. Či sa nachádza aj vo finálnom vydaní, zistíme až po jeho inštalácii.
6. Čo ak budem chcieť naformátovať disk a preinštalovať celý počítač?
Samozrejme, aj po naformátovaní disku môžete využívať Windows 10 zadarmo. Záleží na tom, či sa rozhodnete obnoviť pôvodný OS a následne v rámci ročnej bezplatnej aktualizačnej lehoty znova povýšite počítač na Windows 10, alebo si vytvoríte inštalačné médium priamo na Windows 10 – túto možnosť takisto musíme overiť po inštalácii.
Každopádne, nemal by byť problém s aktiváciou a uznaním licencie preinštalovaného Windowsu. Ak by aj nastal, vyriešite ho s pomocou telefonickej podpory Microsoftu.
7. Pôjdu mi na Windows 10 všetky bežne používané programy a hry?
Tu narážame na prvú ťažkosť. Na našom testovacom PC hlásil inštalátor, že všetko je v poriadku a všetky hardvérové i softvérové súčasti sú s novým OS kompatibilné. Na takýto optimizmus však máme príliš veľa skúseností z prechodu medzi Windows 8 a 8.1, pričom ten bol menším skokom ako z 8.1 na 10 či dokonca z OS Windows 7 na Windows 10.
Ja osobne som niekdajší testovací tablet aktualizoval v prvý deň dostupnosti 8.1-tky a potom som toto rozhodnutie niekoľko mesiacov ľutoval – niektoré softvérové i hardvérové komponenty nefungovali správne.
V takom prípade vám zostáva iba počkať na výrobcov, kým aktualizujú ovládače, čo je otázka dní až mesiacov. Dočasná nekompatibilita je hlavný dôvod nie na to, aby ste na Windows 10 vôbec neprešli, ale aby ste s aktualizáciou počkali na pravý čas.
Dobre si treba tiež zvážiť podporu starého hardvéru, napríklad 10-ročnej tlačiarne, ktorá nové ovládače už nedostane. Aj tento problém sa dá obísť, ale riešenie je pomerne komplikované.
8. Má Windows 10 štart tlačidlo? Je dobré, alebo má zas nejaké zmeny?
Na rozdiel od Windows 8.1, Windows 10 nemá iba „falošné“ tlačidlo Štart, ale aj skutočnú ponuku Štart v malom okienku, ktorá zodpovedá modernizovanej verzii toho, čo poznajú používatelia Windows 7.
Všeobecne sa dá povedať, že Windows 10 vracia niektoré súčasti z „dotykovej logiky“ Windows 8 o kúsok naspäť k „nedotykovej logike“ Windows 7. Z toho ale vyplýva, že 10-tka je stále „dotykovejšia“ ako sedmička, takže majitelia sedmičiek môžu niektoré zmeny považovať za negatívne.
Dostanú však aj protihodnoty spomínané vyššie, napríklad vylepšené funkcie systémových aplikácií, moderný dizajn a výrazné predĺženie životnosti.
9. Oplatí sa ešte počkať, kým sa vychytajú na Windows 10 muchy a nainštalovať neskôr?
Ako sme spomenuli v 7. odpovedi, minimálne kvôli ovládačom hardvéru sa určite oplatí počkať aspoň mesiac-dva-tri. Ale aj v systéme samotnom sa iste vyskytnú chybičky, ktoré budú v prvých dňoch a týždňoch ladené.
My, samozrejme, budeme aktualizovať ešte dnes, aby sme vám mohli priniesť detailnejšie informácie o finálnej verzii Windows 10, ale inak sa netreba ponáhľať.
Okamžitú aktualizáciu odporúčame iba nadšencom, ktorí sa na systém dlho tešili a ktorí počítajú s tým, že spočiatku nie všetko bude fungovať ideálne.
10. Existujú ďalšie dôvody, prečo na Windows 10 neprejsť?
Jedným z nich môžu byť nútené aktualizácie OS. Microsoft totiž v rámci licenčných podmienok Windows 10 vyžaduje, aby sa aktualizácie inštalovali automaticky a bez možnosti odopretia, s malou výnimkou v prípade Pro a Enterprise verzií. Má to svoju logiku, ale aj silné argumenty proti.
Občas sa totiž stane, že aktualizácia prináša nestabilitu či dokonca bezpečnostné diery a ďalšie problémy, ktoré Microsoft pár dní rieši a až potom vyrieši ďalšou aktualizáciou. Pokiaľ by ste sa o pôvodnej problematickej dozvedeli z médií, môžete ju podržať a vyhnúť sa tak problémom. To po novom nebude možné. Rovnaký problém nastával často aj s aktualizáciou ovládačov.
Pre ľudí citlivejších na ochranu svojho súkromia vyvstáva aj ďalšia nepríjemná pochybnosť. Vďaka automatickým aktualizáciám bude totiž Microsoft môcť systému pridávať akékoľvek funkcie bez vedomia a súhlasu používateľa. Otázne je, ako sa bude ochrana súkromia vyvíjať v najbližšom období, súčasné roky sú totiž pre túto oblasť kritické.
Napriek niekoľkým otáznikom je bezplatná aktualizácia Windows 10 výrazne pozitívnou softvérovou novinkou. Využiť ju odporúčame veľkej väčšine používateľov. Akurát, pokiaľ sa chcete vyhnúť nesprávnemu fungovaniu niektorých hardvérových a softvérových prvkov, ešte s ňou pár mesiacov počkajte.
Foto: Microsoft, TECHBOX