Reklama

WattUp - iná sila bezdrôtového nabíjania

Zdroj | The Gadgeteer
Juraj Procházka
Zdroj | The Gadgeteer
Zdroj | The Gadgeteer

Už minimálne v stredoškolskej fyzike sme sa dozvedeli, že vzdialenosť medzi primárnou a sekundárnou cievkou transformátora je pri prenose energie elektromagnetickou indukciou kritická.

Aj preto sú transformátory tesne navinuté na jadre. So vzdialenosťou magnetická väzba a účinnosť prenosu energie rýchlo klesá.

Pozrite si

Qi napína svaly, mobil nabije ľahko a rýchlo

Jednoducho, no neúčinne

Platí to aj pri systémoch bezkáblového nabíjania / napájania s technológiou elektromagnetickej indukcie, označované ako Qi. Mobil, alebo iný spotrebič musí byť pre akceptovateľný prenos energie položený priamo na nabíjacej podložke, podobne ako hrniec na varnej doske s indukčnou platňou.

Aj pri takomto umiestnení sa pri technológii Qi stratí značná časť elektrickej energie, čo sa dá považovať za neodpustiteľný prehrešok voči životnému prostrediu. Nabíjačka je fakticky rovnako lokálna ako tá, ktorú musíme do mobilu pripojiť, ale zbytočne plytváme elektrinou.

Pozrite si

Bezdrôtové nabíjanie je v plienkach, budúcnosť má však veľkú

V situácii, keď sa Európska komisia vyjadruje k účinnosti spotrebičov od chladničiek, po vysávače a varné kanvice, je tolerancia takéhoto nezmyslu pomerne nepochopiteľná.

Ide to aj podľa N. Teslu

Nikola Tesla síce vyvíjal elektrické prístroje na báze elektromagnetickej indukcie ako na bežiacom páse, medzi inými aj transformátor a striedavý elektromotor, ale jeho snom a doménou bol diaľkový prenos elektrickej energie. Tam staval na magnetickej rezonancii. Tá má výhodu, že energia sa šíri vo forme magnetického poľa s minimálnou prenosovou stratou a cestou „neuvarí všetko živé“.

Pozrite si

Údajný Teslov kvantový generátor má zachrániť svet

Hoci to vo svojej správe vyslovene nedeklaruje, s najväčšou pravdepodobnosťou práve tento spôsob prenosu využíva systém bezdrôtového nabíjania WattUp, ktorý vyvinula spoločnosť  Energous. Elektromagnetická indukcia by nefungovala na diaľku a prenos prostredníctvom mikrovĺn by bol bez smerových antén extrémne neúčinný a v pohybe skoro nemožný.

Už začiatkom roka na výstave CES v Las Vegas prezentovala Energous  WattUp vysielač veľkosti USB kľúča, ktorý po pripojení do USB portu bezdrôtovo vysiela silové pole na nabíjanie zariadení.

Má byť určený hlavne na nabíjanie, alebo napájanie nositeľných (wearables) zariadení a internetu vecí (IoT).

https://www.youtube.com/watch?v=TLZIuJv8Rqw

Ako prijímač postačí do zariadenia integrovať čip o rozmeroch 3x3mm, čo nebude robiť problém ani pri malých zariadeniach a rôznych senzoroch (na rozdiel od cievok pre Qi). Čip sa vojde aj do tužkového akumulátora, takže sa budú môcť bezdrôtovo nabíjať aj samotné batérie.

Pozrite si

Toyota testuje bezdrôtové nabíjanie hybridov cez WiTricity

Na septembrovú výstavu IFA v Berlíne prišiel Energous s bezdrôtovým vysielačom energie „over-the-air“s podstatne väčším dosahom. Pracuje v pásme 5,8 GHz, čiže o čosi vyššie, ako Wi-Fi a dokáže sprostredkovať prenos energie na vzdialenosť asi 4,5 metra.

Pri vhodnom umiestnení obslúži aj väčšie kancelárie. Okolo vysielača označovaného ako Power Router sa vytvorí pokrytý priestor s priemerom vyše 9m. Dôležité je, že prenos funguje aj v pohybe a jeden vysielač môže súčasne napájať až 12 prijímačov. O takýchto možnostiach môže veselá parta (zatiaľ úspešne) lobujúca za Qi technológiu len snívať.

Štandard je na ceste

Vzhľadom na malé rozmery prijímača sa môže zabudovať aj do menších zariadení, ako je Bluetooth handsfree, alebo smart hodinky. Výrobcom zas orientácia na bezdrôtové nabíjanie umožní vytvoriť kompaktnejšie, vodeodolné puzdrá bez zbytočných konektorov.

Energous chce WattUp ponúkať výrobcom elektroniky, ktorí by riešenie integrovali do svojich produktov. Údajne už má prvých záujemcov. Zároveň je členom Power Matters Alliance (PMA), ktorá združuje firmy a výskumné tímy zamerané na oblasť bezdrôtového prenosu energie.

Zdroj | Industry Tap

Energous predsedá pracovnej skupine bezdrôtového napájania, ktorá sa zaoberá tvorbou štandardu pre bezdrôtovú distribúciu elektrickej energie na diaľku pri plnej mobilite. Za povšimnutie stojí, že členom PMA je aj spoločnosť WiTricity. Tá patrí k priekopníkom bezdrôtových energetických prenosov na báze magnetickej rezonancie.

Pozrite si

MWC 2015 | IKEA chystá nábytok s bezdrôtovým nabíjaním

Ak sa podarí štandard podľa vzoru WattUp vytvoriť, čo je pravdepodobné, a úspešne presadiť, mohol by rýchlo poraziť indukčnú technológiu Qi. Navyše magnetická rezonancia prakticky neprispieva k hladine elektromagnetického smogu, čo je pri dnešnej invázii bezdrôtových zariadení dobrou správou.

Snáď sa konečne podarí naplniť jednu z vízií Nikolu Teslu a dokážeme naše spotrebiče bezpečne odstrihnúť od zásuvky.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.