Ešte koncom minulého roka sme boli v Bratislave na zaujímavej návšteve v spoločnosti .archstyl, ktorá nás zobrala do troch rôznych priestorov. Nemuseli sme pritom prejsť ani meter a boli sme v nich. Vrituálne. Architektonické štúdio .archstyl si totiž zaumienilo, že bude inovatívne. A podarilo sa.
Pri predstavení prvých virtuálnych okuliarov Oculus im museli poriadne zasvietiť oči, pretože neváhali ani chvíľu a developerskú verziu Oculus Rift DK2 si objednali. Mesiace (vraj viac ako 1,5 roka) makali na tom, aby pripravili nadstavbu systému tak, aby im vyhovoval po všetkých stránkach. Po neľahkých skúškach sa to však podarilo. Všetko vraj pritom z vlastných prostriedkov.
V súčasnosti je vďaka ich húževnatosti .archstyl jedinou spoločnosťou na Slovensku, ktorá vám váš budúci byt, dom či kanceláriu navrhne vo fotorealistickej kvalite aj vo virtuálnej realite.
Spoločnosť .archstyl nie je klasické architektonické štúdio a ani IT spoločnosť. Kombinuje tieto dve odvetvia a vďaka tomu je schopná zabezpečiť všetko, čo potrebujete do interiéru ešte predtým, ako máte postavený holodom.
V balíku od .archstyl od zhruba 2 500 € (cca 100 m² obytného priestoru) dostanete všetko. Návrh interiéru bytu, domu či kancelárie, kompletný rozpočet, dohľad nad realizáciou a navyše, celý návrh aj vo virtuálnej realite.
Ako to funguje?
Jednoducho to, čo vám dizajnéri a architekti štúdia navrhnú, uvidíte vo virtuálnom svete v okuliaroch Oculus. Buď sa vy zastavíte v Bratislave, alebo niekto z .archstyl príde k vám s notebookom a virtuálnymi okuliarmi a všetko vám ukáže.
Ak ste už niekedy skúšali virtuálne okuliare, určite ste si v mnohých prípadoch všimli pomerne úbohú grafiku. Môže za to viacero faktorov, no jedným z nich je aj kvalita pôvodného, resp. navrhnutého grafického rozhrania.
Štúdio sa s tým pohralo a namiesto napodobenín vo virtuálnej realite vidíte presne tie materiály a produkty v takej mierke, ako ich reálne budete mať v domácnosti či kancelárii.
Kvalita síce nie je, akú by ste (sme) možno očakávali, ale za to v tomto prípade môže ešte developerská verzia okuliarov Oculus. Jej displeje ešte nie sú tak detailné a tak aj priestor vo virtuálnom svete vám možno bude pripadať neostrý a nekvalitný.
Softvér od .archstyl je však kompatibilný s novými okuliarmi Oculus Rift, takže je len otázkou času, kedy sa štúdio vybaví novými okuliarmi s lepšími displeji a lepšou ergonómiou. Verzia Oculusu Rift DK2 je totiž pomerne veľká a nemotorná. Na hlavu si nasadíte masívne okuliare s hmotnosťou takmer 0,5 kg, s hrubým káblom a nepohodlným polstrovaním. Nová finálna verzia Oculus Rift by už týmto trpieť nemala.
Napriek tomu je svet, ktorý .archstyl vytvára neuveriteľný. My sme sa mohli „poprechádzať“ po štandardnom byte s terasou, ale aj po luxusnom dvojpodlažnom dome či kuchyni, v ktorej sme mohli otvárať dokonca aj skrine.
Po priestore sa premiestňujete pomocou bodov – niekde v interiéri uvidíte logo .archstyl, chvíľu sa naň budete dívať a o pár sekúnd sa ocitnete v inom bode miestnosti alebo rovno v inej miestnosti. Takýmto spôsobom otvárate aj vybrané skrine a skrinky alebo zapínate osvetlenie.
V interiéri i exteriéri sa môžete otáčať, pozerať do každého kúta a vo viacerých prípadoch sa približovať ku konkrétnym veciam. Prechádzať sa síce nie je možné, ale aj tak je to zážitok, na ktorý nezabudnete.
Veď si to predstavte. Necháte si navrhnúť interiér bytu či domu, ktorý sa ešte len začína stavať a o pár týždňov sa v ňom môžete rozhliadnuť. Uvidíte okná, steny, nábytok, doplnky, lustre, koberce či podlahy, otvoríte si skrine, alebo zapnete/vypnete svetlá. Štúdio vám vie navrhnúť dokonca aj rôzne svetelné efekty, takže uvidíte interiér počas slnečného rána, pri západe slnka alebo počas noci. Ak chcete krb, .archstyl vám v ňom zapáli i oheň!
A pritom sa stačí len otáčať a pohybovať hlavou. V pohodlí domova alebo kancelárie. Všetko vidíte v rovnakej mierke, ako to bude v skutočnosti. Osobne mi chýbala už len možnosť interakcie, teda aby som sa konkrétnych vecí mohol dotknúť. Ruky totiž vo virtuálnej realite neuvidíte.
Teda aspoň zatiaľ nie, Oculus totiž chystá špeciálne príslušenstvo, ktoré bude snímať aj pohyb rúk. Či ho bude používať aj .archstyl zatiaľ zástupcovia neupresnili.
V súčasnosti je však možné na pocit z dotyku využiť konkrétne ukážky materiálov, ktoré vám .archstyl vie aj zabezpečiť. Môžete sa tak dotknúť kuchynskej dosky, skriniek, poťahu na sedačke a podobne.
Pekná predstava, nemyslíte? Zároveň, ak vám niečo nebude sedieť a páčiť sa, .archstyl to upraví a znovu sa budete môcť pozrieť na výsledok. Pretvorenie však nie je okamžité, na počkanie. Každú jednu časť virtuálneho sveta, každý jeden luster, pohár či sedačku je nutné vymodelovať a doprogramovať do systému nanovo. Na výsledok je preto nutné chvíľu počkať.
Architektonické štúdio .archstyl prvýkrát na Slovensku virtuálnu realitu verejnosti ukázalo na projekte Záhrady Devín od spoločnosti Corwin. Ako to vyzeralo si môžete pozrieť na nasledujúcom videu.
Jediným mínus je tak čakanie na to, kým sa v tomto priestore budete môcť rozhliadnuť naživo. Ok, mínusov je viac. Napríklad ide o menej pohodlné VR okulaire, obmedzenie kvôli káblu, horšia kvalita zobrazenia virtuálneho sveta, nemožnosť prechádzania sa po byte…, ale to sú všetko veci, ktoré časom vyriešia nové VR okuliare a príslušenstvo pre ne.
Cenu však nevyrieši ani nový model VR okuliarov. Tá nie je nízka, no pre mnohých je stále výhodná. Hlavne pri stavbe bytu alebo domu, kde sa akosi všetko počíta na tisícky sa to môže rýchlo stratiť. Nehovorím, že je ľudová, to vôbec, no nájdu sa určite mnohí, ktorí za takýto nadštandard nebudú mať problém priplatiť.
A potom sú tu práve developeri, ktorých vytvorenie virtuálnych bytov vyjde x-násobne menej, ako stavba reálnych vzorových bytov. Pritom virtuálnych vzorových bytov môžu mať desiatky. V budúcnosti budú pritom podobné riešenia (alebo práve to od .archstylu) úplne bežné tak, ako v súčasnosti videá či 360° fotografie predávaných priestorov.
Virtuálna realita zažije tento rok masovejší nástup a budeme o nej počuť čoraz viac. Riešenie od .archstyl má svoje muchy a nedostatky, no vzhľadom na zapálenie tvorcov pre vec veríme, že časom zmiznú. Je však viac ako chvályhodné, že mladá spoločnosť zo Slovenska si niečo zaumienila ešte pred vznikom boomu a išla za tým. Nepotrebovala byť ani populárnym start-upom, ani nepotrebovala dotácie, a predsa sa im podarilo vytvoriť niečo, čo je vo svete unikátne.